wiesiołek dwuletni

Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

wiesiołek dwuletni

Post autor: PiotrekGuzik »

Czy jest możliwość hodowania wiesiołków w ogródku?? Jeśli tak, to czy należy w tym celu pozyskać nasionka, czy może raczej należy je przesadzić wraz z korzeniami??

Pozdrawiam
Piotrek
marko

wiesiolek

Post autor: marko »

Oenothera biennis L. - wiesiołek dwuletni jak nazwa polska wskazuje jest rośliną dwuletnią.
Pozyskane na wiosnę rośliny powinny zakwitnąć w tym samym roku. Warto wysiać również na wiosnę nasiona,
kwitnące okazy uzyska się za dwa lata.

Marek
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

A kiedy należy zbierać nasionka?? Teraz jest już chyba za późno...??
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

No teraz, kiedy przysypało sniegiem - to będzie trudno :wink:
Ja widziałem tę roślinkę kwitnącą dość późną porą (sierpień) więc może jeszcze jakiś badyl ma nasionka. A tak na serio to ostatnio dość jest popularna jako lecznicza więc moze w sklepie zielarskim kupisz? Leczniczy jest chyba olej tłoczony z nasionek właśnie.
Jeżeli chcesz siać o tej porze, to bez doświetlania (po wschodach) roślinki długo nie pociągną.
To tyle moich teorii snutych raczej z pozycji leśnika a nie ogrodnika.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Roman Królik pisze:Jeżeli chcesz siać o tej porze, to bez doświetlania (po wschodach) roślinki długo nie pociągną. To tyle moich teorii snutych raczej z pozycji leśnika a nie ogrodnika.
Nie no, nie chcę ich teraz siać :D
Ale na wiosnę będzie już za późno na zbieranie... Za kilka dni śnieg ma "odtajeć" to może uda mi się coś znaleźć... A jeśli nie, to poszukam jakiegoś sklepu zielarskiego, chyba że ktoś wie gdzie jest takowy w Krakowie??

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

O. biennis ma zastosowanie w medycynie, kosmetyce i homeopatii więc można poszukać w sklepie zielarskim. O sianiu, pobieraniu nasion i tego typu sprawach nie mam zielonego pojęcia niestety...

pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Korzystając z okazji, zapytam jeszcze, jakiego podłoża potrzebuje wiesiołek dwuletni?? I w jakim miejscu najlepiej go posadzić? Chyba w suchym, nasłoneczninym miejscu??

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Raczej tak. Ja go widziałem po prostu na trawniku.
Skoro ma coraz szersze zastosowanie to pewnie hoduje go się na plantacjach. Może nasionka trafiły już do sklepu ogrodniczego?
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

"Wiesiołek dwuletni występuje w miejscach suchych i nasłonecznionych; rośnie na przydrożach, nasypach, na siedliskach ruderalnych, także na piaszczystych wydmach."

Tak o wiesiołku dwuletnim piszą M. Sobkowiak i I.Szwedler

A taka moja rada: można ją posadzić w przydomowym ogródku byle ziemia była dość piaszczysta. Wiem z własnego doświadczenia.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”