Szafa na gabloty- zrób to sam

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Jakubbeetle
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 22 listopada 2020, 18:20
UTM: Poznań
Specjalność: Coleoptera
Lokalizacja: Poznan

Szafa na gabloty- zrób to sam

Post autor: Jakubbeetle »

Witam mam zamiar samemu zrobić szafę na gabloty. Gablotki tradycyjne 50x40cm.
Chciałbym uzyskać informacji ogólnie o materiale jakiego użyć, wymiarach itp
Czy ktoś może próbował z płyty wiórowej?
Z góry dziękuję za wskazówki.
Jeżeli projekt się uda na pewno zdjęcia powrzucam :D
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szafa na gabloty- zrób to sam

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Szafy na gabloty spotykane w handlu są wykonane ze zwykłych płyt meblowych, zazwyczaj modułowo na 10 gablot. System prowadnic jest różny, czasem z drewna, czasem z metalu. Wydaje mi się, że metalowe są prostsze w samodzielnym wykonaniu.
Takie moduły można ustawiać jeden na drugim i dopasować do posiadanej powierzchni i wysokości pomieszczenia.
Można też kupić drewniane bezsęczne blaty 18mm grubości i z nich zrobić szafki.
Markety budowlane mają usługę cięcia, oklejania brzegów i dobre maszyny więc jeśli dobrze wszystko zaplanujesz i masz czas to można to przyzwoicie zrobić. Powodzenia.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Szafa na gabloty- zrób to sam

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze: System prowadnic jest różny, czasem z drewna, czasem z metalu.
Dodam od siebie, że prowadnice do gablot mogą być zrobione z kątownika np. 12x12mm ( aluminium anodowane, stal nierdzewna, PCV.). Drewniane odradzam, są gabarytowo za grube i do tego "tępe", czyli stawiają opór przy wysuwaniu gabloty.
Kątownik można kleić do ściany wewnętrznej szafy przy pomocy kleju montażowego, przed wcześniejszym przygotowaniu powierzchni (odtłuszczanie i matowienie). Mam tak wykończone szafy i sprawdzają się znakomicie. Poza tym wszystkie rady Grzegorza są celne.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szafa na gabloty- zrób to sam

Post autor: PawełB »

adam k. pisze:
Grzegorz Banasiak pisze: System prowadnic jest różny, czasem z drewna, czasem z metalu.
Dodam od siebie, że prowadnice do gablot mogą być zrobione z kątownika np. 12x12mm ( aluminium anodowane, stal nierdzewna, PCV.). Drewniane odradzam, są gabarytowo za grube i do tego "tępe", czyli stawiają opór przy wysuwaniu gabloty.
Kątownik można kleić do ściany wewnętrznej szafy przy pomocy kleju montażowego, przed wcześniejszym przygotowaniu powierzchni (odtłuszczanie i matowienie). Mam tak wykończone szafy i sprawdzają się znakomicie. Poza tym wszystkie rady Grzegorza są celne.
przyznam się , że bałbym się na sam klej.....czy po 10 latach nadal bedzie trzymał (metal-drewno?) ??? A jak kiedyś gablotka spadnie ? nawet jak nic się nie stłucze, to od wstrzasu coś cię może uszkodzić.... co wkręt to wkret,

Jednak żeby ładnie zrobić mebel, prosto i równo, trzeba mieć troche wprawy, umiejętności i narzedzi. Myślałeć o tym, jak zrobisz drzwiczki? Ja bym jeszcze poszukał, czy coś się ie da zaadoptować z dostępnych szafek gotowych, z tanich masowo produkowanych regałów. Głębokość 40 cm jest dosyć standardowa, trzeba tylko pamiętać żeby była to minimalna głębokość wewnętrzna, a nie głębokośc całej szafki, bo zdarza sie że "plecki" są montowane na wpust, czylu odchodzi "głupie 1 cm".

P.S tak dla przykładu:

https://www.castorama.pl/korpus-goodhom ... 6kQAvD_BwE

https://www.ikea.com/pl/pl/p/gursken-sz ... lsrc=aw.ds

jeśli jest za głęboko, to mozna przed montażem ściąć nadmiar w stolarni (odradzam samodzielne piłowanie :-)), z kolei jeśli jest za szeroka do gablot, można wstawić dodatkową płytę do środka zmniejszając prześwit do potrzebnego.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szafa na gabloty- zrób to sam

Post autor: Brachytron »

Wkręt. Żeby nie jeździć po całości warto nawiercić przed montażem otwory wiertłem o mniejszej średnicy od średnicy wkrętu. I końcówki dokręcać na wyczucie, z łapy.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Szafa na gabloty- zrób to sam

Post autor: adam k. »

Zgadzam się z tymi opiniami na temat wkrętów. Dla pewności jest dobrze zabezpieczyć. Kiedyś jedna prowadnica w mojej szfie odkleiła się, do katastrofy nie doszło, ponieważ odległości pomiędzy gablotami , to prowadnica plus ok. 3mm luzu. W tej szafie mam 70 gablot
, razy dwie prowadnice i tylko jedna " popłynęła ".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”