Wysokość

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Wysokość

Post autor: Oskar »

Zupełnie nie wiem, w jakim dziale to umieścić, ale chyba wybrałem dobry.
Witam, Moje pytanie brzmi następująco - jak zachować idealną wysokość preparowanych odnóży? Macie na to jakieś sposoby czy trzeba to wyćwiczyć? Czasami spędzam nad tym dość dużo czasu, a i tak jakieś odnoże jest o kilka widocznych mm niżej :( Wiem, że estetyka nie jest ważna, ale jednak mi osobiście taki okaz się o wiele bardziej podoba.
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wysokość

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wysokość odnóży ponad co? Jaką grupę owadów możesz mieć na mysli? Pokaż zdjęcie, jak to robisz to może bedzie najlatwiej.

Przy okazji, na przyszlość - jak zakladasz nowy wątek to daj tytuł z ktorego będzie wynikał temat.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Wysokość

Post autor: wojtas »

Dobrze byłoby wiedzieć o jaką grupę chodzi.
W chrząszczach np uzyskuje się ten efekt naklejając owady na kartoniki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wysokość

Post autor: Jacek Kurzawa »

jak zachować idealną wysokość preparowanych odnóży?
Napisz, co jest "idealną wysokością" i dlaczego. Pytanie o to jak ją uzyskać (bez wzgl na to o co chodzi) to dwa pytania:
1 jak ustawić
2 jak nie dopuscic do zmiany ustawienia w procesie preparacji i po nim.

1. Jesli ma być równo to preparuj na czymś równym :-) równo z ciałem - proste podłoże (z poziomie); jesli rowno w sensie układu - zastosuj papier milimetrowy pod spód.
2. niech dłużej schnie
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Re: Wysokość

Post autor: Oskar »

Jak dla mnie, idealna wysokość, to taka, gdzie nie widać, że jedno odnóże jest wyżej, a drugie niżej i nie jest to zauważalne podczas robienia zdjęć/oglądania okazu.
Estetyczny rozstaw odnóży, to nie aż taki duży problem (nawet bez kratek potrafię sobie poradzić), ale schodki zaczynają się właśnie przy ustawianiu wysokości :-?
Moje ulubione grupy owadów to pluskwiaki, chrząszcze i modliszki i je właśnie preparuję. (czasami trafi się coś innego z hodowli no to wiadomo, że rozłożę)
Jacek Kurzawa pisze: Przy okazji, na przyszlość - jak zakladasz nowy wątek to daj tytuł z ktorego będzie wynikał temat.

Zapamiętam
Załączniki
Tu zdjęcie przykładowego straszyka. Ze wszystkim jest podobnie-po wyjęciu szpilek, gdy już owada oglądam, okazuje się, ze cos jest nie tak. Jedynie czasami zdarza się rozłożyć owada "idealnie"
Tu zdjęcie przykładowego straszyka. Ze wszystkim jest podobnie-po wyjęciu szpilek, gdy już owada oglądam, okazuje się, ze cos jest nie tak. Jedynie czasami zdarza się rozłożyć owada "idealnie"
04CBB7A5-ECA5-4B6B-BB2C-22DE2A4016C8.jpeg (197.04 KiB) Przejrzano 3089 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Wysokość

Post autor: Aneta »

Szczerze mówiąc, nawet ze zdjęciem nie do końca wiem w czym jest problem. Nie opierasz odnóży preparowanego okazu na podłożu, ze różnica wynosi aż kilka milimetrów? Czy chodzi o niesymetryczne ustawienie zgiętych stawów między udem a golenią? Czy też o to, że któraś para nóg jest wyżej? Jeśli to pierwsze, to problem jest oczywisty do skorygowania. Drugie - to już kwestia wprawy, choć nie każdy okaz jest idealnie podatny na preparowanie, więc jakaś drobna asymetria zawsze moze zaistnieć. Trzecie - wtedy warto się przyjrzeć, czy szpilka na pewno jest wbita prostopadle do linii ciała.

A to, co osobiście poprawiłabym u Ciebie, to zbyt szeroki rozstaw - ustawienie nóg bliżej ciała jest lepsze, tak IMO ze względu na estetykę, jak i bezpieczeństwo.
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Re: Wysokość

Post autor: Oskar »

Aneta pisze:Nie opierasz odnóży preparowanego okazu na podłożu, ze różnica wynosi aż kilka milimetrów?

Zawsze dociskam stopy do podłoża szpilkami.
Aneta pisze:Czy też o to, że któraś para nóg jest wyżej?
Tak, o to mi właśnie chodziło. Za każdym razem, gdy wyjmuje już szpilki i zdejmuję owada ze styropianu, to najczęściej jedno odnóże jest wyżej od drugiego (oczywiście z tej samej pary)
Aneta pisze:A to, co osobiście poprawiłabym u Ciebie, to zbyt szeroki rozstaw - ustawienie nóg bliżej ciała jest lepsze, tak IMO ze względu na estetykę, jak i bezpieczeństwo.
Tak, już ktoś zwrócił mi na to uwagę i aktualnie daje nóżki bliżej ciała
Załączniki
F7664442-994B-472A-88CC-5A49F9047B7D.jpeg
F7664442-994B-472A-88CC-5A49F9047B7D.jpeg (260.58 KiB) Przejrzano 3052 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Wysokość

Post autor: romanzamorski »

Dodam, że czułki też są ważne. Powinieneś je wyeksponować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”