Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 24 stycznia 2021, 19:51

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziurkowy dylemat.
PostNapisane: środa, 30 grudnia 2009, 10:36 

Specjalność: Acu, Odo
inne zainteresowania: Jacek Wendzonka
Etykietując mam zasadę by nie robić więcej dziurek w etykiecie niż to konieczne, czyli jedną gdzie siedzi szpilka. Zasadę tę wszczepił mi nieżyjący już a wybitny specjalista od Halictidae prof Yuriy Pesenko. Pszczoły w porównaniu z wieloma grupami są dość słabo zbadane i przy rewizjach, gdy coś nie pasuje zoogeograficznie, okazy (zwłaszcza stare, muzealne) z wieloma dziurkami mogą być kwestionowane (że etykietka mogła być przepięta z innego okazu itp.). Brzmi dość logicznie. Stosuję więc ten sposób, a gdy muszę zdjąć etykietę to przed ponownym biciem zacieram dziurkę paznokciem od spodu i wbijam w to samo miejsce by się nie kręciła. Niedawno jednak gadaliśmy sobie z Edwardem Baraniakiem i Markiem Przewoźnym, okazało się, że w motylach i chrząszczach takich problemów nie ma. Wydaje mi się, że wyższy stopień zaufania wynika z dużo lepszego poznania tych grup (pod każdym względem) ale jestem ciekaw opinii Forumowiczów.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 grudnia 2009, 11:05 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Ja staram się wykorzystywać ta sama dziurkę ale daje za drugim razem grubszą szpilkę (jeszcze nie zdarzyło mi się przepinać etykiet więcej niż dwa razy). Jest to jednak tylko i wyłącznie u mnie kwestia estetyki. Co do wątpliwości związanych z pochodzeniem dodatkowych "dziurek" i dorabianie sobie teorii co do potencjalnych błędów i pomyłek to trochę dla mnie "spiskowa teoria dziejów". Musimy ufać dawnym zbieraczom w bardzo wielu kwestiach bo po prostu nie mamy dziś innego wyjścia, a kwestionowanie niektórych rzeczy musi mieć naprawdę solidne podstawy, co oczywiście nie oznacza że błędy (momentami bardzo liczne) się nie zdarzały.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 grudnia 2009, 12:34 

Pod starymi etykietami były cienkie etykiety, a i papier stał się kruchy. Jeżeli więc była konieczność przepreparowania okazu, przy okazji np. naklejenie na kartonik, to często etykietę po prostu trzeba nabić na szpilkę w innym miejscu.
Tak więc nie jest to przesłanka do podważania wiarygodności danych. A jeżeli jest jedną z wielu przesłanek, to i tak moim zdaniem bardzo słabą.

Strefa czasowa: UTC + 1