Foliowanie owadów

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Przemek Zięba

Foliowanie owadów

Post autor: Przemek Zięba »

Ostatnio mam niestety bardzo przykre doświadczenia z foliowaniem owadów- chrząszczy. Niejednokrotnie zafoliowane chrząszcze rozpadają się na części składowe nawet przy minimalnych manipulacjach i jak nawet przetrzymują podróż to później teksańska masakra piłą mechaniczną albo i gorzej...
W zaistniałej sytuacji, gdy nie ma możliwości przechowywania w stanie zamrożenia (zbyt mało miejsca w zamrażarce-itp. dramaty) chyba najbardziej rozsądną metoda jest naklejanie okazów, które mogą być przedmiotem wymiany z innymi i przed wysyłka ich uwadnianie i wysyłanie pod octanem. W każdym razie doszedłem do wniosku że foliowanie jest niezbyt dobrą chociaż oszczędzającą miejsce metodą, jak Wy sądzicie?? Jacek Kurzawa opowiadał o przechowywaniu w benzynie, myślę że to ciekawy pomysł...
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Tylko, że benzyna to dodatkowy ciężar i zwiększa się powierzchnia przechowywania. Co do rozpadu to najczęściej dzieje się tak gdy wilgotność w której przetrzymujemy okazy jest wysoka, wnętrzności wtedy gniją powodując w.w. rozpad i niezły zapach. Co do foliowania to myślę, że wcześniejsze przesuszenie powinno temu zapobiec lub trzeba by było do owej foli wpakować jakiś pochłaniacz wilgoci.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Tak się dzieje, gdy paletkę z owadami szczelnie owiniesz folią :twisted:. Aby tego uniknąć, folią przykryj tylko wierzch paletki, a dodatkowo folię przekłuj szpilką w kliku - kilkunastu miejscach. Na paletce dobrze jest też umieścić malutki (!) okruszek tymolu.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

A czy ktoś wie gdzie dostać taką folię jaką foliują okazy Francuzi?? z mikrootworkami??? A ten problem to nie tylko mój problem Mietku tylko i ludzi wysyłających owady do mnie :mrgreen: Foliuję wg dobrych zasad i dopływ powietrza jest jak najbardziej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”