Czy ktoś może mi pomóc? Chodzi o gąsienic?...

Katarina83

Czy ktoś może mi pomóc? Chodzi o gąsienicę...

Post autor: Katarina83 »

Zalogowałam się na tę stronkę z powodu... gąsienicy. Kilka lat temu przyniosłam do domu gąsienicę (ok. 8 cm, ubarwienie: czerwono-żółto-czarne kółka, gładka z czerwonym "ogonkiem"). Jak widać- nigdy nie interesowałam się motylami, więc nie mam zielonego pojęcia co to za jedna. Było ich więcej i zauważyłam, że są tylko na jednej roślinie (bodajże jakiś wilczomlecz- mama tak mówi). Prosiłabym o jakieś propozycje co to mogło być- może jakieś fotki. Sama postaram się zeskanować jedno zdjęcie i przesłać. Pozdrawiam wszystkich! Z góry dziękuję za odpowiedź! ;)
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Re: Czy ktoś może mi pomóc? Chodzi o gosienicę...

Post autor: Michal Z. »

Katarina83 pisze:Kilka lat temu przyniosłam do domu gąsienicę (ok. 8 cm, ubarwienie: czerwono-żółto-czarne kółka, gładka z czerwonym "ogonkiem").
Witam! Jeśli z ogonkiem z tyłu to na pewno gąsienica zawisaka. Po szczegóły proponuję zajrzeć na www.sphingidae.prv.pl . Jest tam niezły klucz do gąsienic. Może znajdziesz tam i swoją.
pozdrawiam - Michał
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Czy ta gąsienica nie wyglądała tak jak tu Katarino?
poli

Post autor: poli »

to byl Hyles euphorbiae (Zmrocznik wilczomleczek) Fotki tutaj: http://www.motyle.sk/sphi/2295_euphorbiae.htm
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Jeśli była duża i z ogonkiem to na pewno był to zawisak, a jeśli żerowała na wilczomleczu to pewnikiem Hyles euphorbiae (Zmrocznik wilczomleczek). Opis gąsienicy pasuje jak najbardziej. Zobacz jeszcze tutaj: http://www.lepidoptera.eu/start.php?lang=PL

pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1107
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

to na pewno była gąsienica Hyles euphorbiae zmrocznika wilczomleczka z wilczomlecza sosnki euphorbia esula - własnie takie barwy jak mówisz Katarino to już starsze stadium gąsienicy tego gatunku. jest jeszcze zmrocznik przytuliak hyles galii, ale nieco rzadszy i jego gąsienice rzadziej spotyka się w przyrodzie a jeśli jusz to na przytulii Galium.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Marcin Kutera pisze: jest jeszcze zmrocznik przytuliak hyles galii, ale nieco rzadszy i jego gąsienice rzadziej spotyka się w przyrodzie a jeśli jusz to na przytulii Galium.
Z tym się nie mogę zgodzić, H. galii jest w omich okolicach znacznie częstszy od H. euphorbiae...
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

w moich też , ale jeszcze kilka lat temu było dokładnie na odwrót
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

U mnie jest podobnie,H.euphorbiae jest znacznie częstszy od H.galii.
Pzdr.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1107
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

wiadomość dla piotra guzika
u nas Piotrze w okolicach ostrowca rzadzsy jest galii natomiast euphorbiae jest liczny co w niektórych latach a szcególnie w 2002 roku. widzę ze u Ciebie jest odwrotnie....
to sa gatunki przemieszczajace się po całej Polsce i chyba ciezko wysnuć jakiś wniosek odnośnie liczebości populacji dlaczego tak się dzieje...

moze w jakims sensie sa stałe populacje wynikające z osiadłych populacji kopulujących i składających gąsienice na roślinach żywicielskich...
nie wiem jak u Ciebie ale u nas jest dużo muraw kserotermicznych np przytorzy i sporo rośnie wilczomlecza sosnki i moze dlatego u nas jest więcej zmrocznika wilczomleczka
napisz co o tym myslisz...
również proszę o opinie innych kolegów obserwujących te dwa gatunki zawiskaków w innych regionach i dzielnicach polski
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Marcin Kutera pisze: nie wiem jak u Ciebie ale u nas jest dużo muraw kserotermicznych np przytorzy i sporo rośnie wilczomlecza sosnki i moze dlatego u nas jest więcej zmrocznika wilczomleczka
napisz co o tym myslisz...
Najdziwniejsze jest to, że miejsc z dużą ilościa wilczomleczu sosnki w moich okolicach nie brakuje... a do tej pory udało mi się znaleźć tylko raz gąsienicę H. euphorbiae i to dopiero w ubiegłym roku...
Z tego co wiem, to kilkanaście lat temu był nieco częstszy (z opowiadań znajomych, którzy widzieli kiedyż "duże kolorowe gąsienice z rogiem" na "tych małych choinkach" :mrgreen:
Co do H. gallii, to z roku na rok jest go coraz więcej... spotykam go zarówno na przytulii (najczęściej żółtej) jak i na wierzbówce kiprzycy, w hodowli natomiast kilkukrotnie zaobserwowałem jak żerowały na wilczomleczu sosnce i wierzbie :mrgreen: (trzymałem je razem z H. euphorbiae od Krzysztofa Szumlaka i z S. ocellatus)

Pozdrawiam
Piotrek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”