Strona 1 z 1

Czy to wilczomleczek?

: piątek, 20 grudnia 2019, 15:24
autor: Marek Wełnicki
Załączam zdjęcia zmrocznika wyhodowanego z gąsienicy znalezionej na wilczomleczu.
Lokalizacja: okolice Wyśmierzyc, UTM-DC81, data znalezienia gąsienicy: 14.VII.2019, poczwarka 25.VII.2019, imago wylęgło się 7.VIII.2019.
Rozpiętość skrzydeł 80 mm.
Z Polski teoretycznie nie może być nic innego, jak wilczomleczek, ale ten wygląd... Ciekaw jestem zdania fachowców.
Widoczna jest na zdjęciu lekka asymetria odwłoka (brak białej plamy po prawej stronie). Gąsienica też była asymetryczna, brakowało jej jednej z okrągłych plam po prawej stronie. Zdjęcia gąsienicy nie robiłem, miała ona generalnie ciemną barwę (nie zieloną).

Re: Czy to wilczomleczek?

: piątek, 20 grudnia 2019, 16:03
autor: Aneta
Wilczomleczek z deformacją, IMO gąsienicę w trakcie rozwoju coś musiało uszkodzić na tyle poważnie, że nie zregenerowała w pełni ciała.

Re: Czy to wilczomleczek?

: piątek, 20 grudnia 2019, 17:02
autor: Jacek Kurzawa
Tak, to on. Widziałem już tak różne, kiedyś z hodowli wychodziły mi najprzeróżniejsze, aż przestałem się dziwić. W świetle ostatnich badań, ten gatunek dostaje z zewnątrz geny od innych taksonów, co powoduje, ze jest bardzo zmienny. Potrafi nawet krzyżować się z bliżej i dalej spokrewnionymi gatunkami z rodzaju Hyles, w tym nawet z H.galii, dając dając płodne potomstwo. Od strony genetycznej to mieszanka "wybuchowa". Badania trwają a ich wyniki są bardzo interesujące. Trzeba trochę pokopać w internecie.

Re: Czy to wilczomleczek?

: sobota, 21 grudnia 2019, 18:40
autor: Marek Wełnicki
Jacek Kurzawa pisze:W świetle ostatnich badań, ten gatunek dostaje z zewnątrz geny od innych taksonów, co powoduje, ze jest bardzo zmienny. Potrafi nawet krzyżować się z bliżej i dalej spokrewnionymi gatunkami z rodzaju Hyles, w tym nawet z H.galii, dając  dając płodne potomstwo. Od strony genetycznej to mieszanka "wybuchowa". Badania trwają a ich wyniki są bardzo interesujące.
W Polsce to w grę może wchodzić tylko H. galii, innych dotąd u nas raczej nie stwierdzono. Czy jest to zatem produkt naturalnej krzyżówki H. euphorbiae i H galii?
Tak się jeszcze zastanawiam, że gdyby ten okaz miał etykietkę tylko "Europa", bez wskazania Polski, jak byłby oznaczany. Z wyglądu mógłby bardziej może podpadać np. kanaryjski H. tithymali ;) Skoro południowe gatunki potrafią dolecieć do Szwecji, czy Anglii, to czemu ten nie mógłby zawitać do nas :) . To oczywiści nieco żartobliwe rozważania.

Re: Czy to wilczomleczek?

: sobota, 21 grudnia 2019, 19:08
autor: Jacek Kurzawa
Przepływ genów może mieć całkiem duży zasięg i to może się odbywać wewnątrz taksonu euphorbiae (traktując wszystkie formy i podgatunki jako jeden takson).
Problematyka jest tak złożona a mechanizmy tak mało jeszcze poznane, że trudno się wypowiadać w jakimś poważniejszym tonie ;-) - ale wydaje się to wszystko bardzo ciekawe.

Re: Czy to wilczomleczek?

: sobota, 21 grudnia 2019, 20:26
autor: Antek Kwiczala †
Z wyglądu mógłby bardziej może podpadać np. kanaryjski H. tithymali
Raczej nie H. tithymali. Ten gatunek ma dosyć charakterystyczne jasne przyprószenie żyłek na przednich skrzydłach
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... 6955939366
W Europie bardziej podobny jest Hyles nicaea.
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... 6956307841

Re: Czy to wilczomleczek?

: niedziela, 22 grudnia 2019, 12:11
autor: Jacek Kurzawa
Znalazłem taki artykuł, który jest przykładem, jak należy do tego podejść naukowo :-)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6685492/

Re: Czy to wilczomleczek?

: niedziela, 22 grudnia 2019, 13:50
autor: Marek Wełnicki
Antek Kwiczala pisze:W Europie bardziej podobny jest Hyles nicaea.
Motyl zdecydowanie tak, ale gąsienica już rozwiewa wątpliwości :)
No cóż, okaz przynajmniej dla mnie dość dziwaczny - wszystkie kiedykolwiek hodowane przeze mnie w miarę trzymały się blisko "standardu", zmienne były raczej przednie skrzydła.
Publikacja ciekawa, zastanawia mnie tylko, dlaczego nie uwzględniono w porównaniach H. nicaea, czy on należy do innej grupy (w pracy wspominają coś o bliższych powiązaniach tego gatunku w H. galii).