Jak hodować Acherontia styx

Marceli
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2018, 16:10
UTM: 98-200
Lokalizacja: Sieradz, Męka

Jak hodować Acherontia styx

Post autor: Marceli »

Czy wystarczą warunki pokojowe (u mnie wilgotnośc jest ok. 80%) , czy hodowlarka na imago wystarczy 110x80x50 cm? Czy imago można je karmić miodem czy lepiej czymś innym , Gąsienice można karmić ligustrem czy lepiej karmić czymś innym ?
Już odrazu dziękuje!
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Jak hodować acherontia styx

Post autor: Przestrojnik »

Marceli pisze:Czy wystarczą warunki pokojowe (u mnie wilgotnośc jest ok. 80%) , czy hodowlarka na imago wystarczy 110x80x50 cm? Czy imago można je karmić miodem czy lepiej czymś innym , Gąsienice można karmić ligustrem czy lepiej karmić czymś innym ?
Już odrazu dziękuje!
ligustr /bez lilak

temperatura pokojowa jest ok

motyle muszą się wylatać i być nakarmione jeżeli chcesz by kopulowały

imago karmisz miodem rozrobionym z wodą do postaci płynnej - strzykawka do zastrzyków, wciągasz 3-5 ml. łapiesz motyla za tułów, wykałaczką wyciągasz trąbkę, którą wkładasz w strzykawkę - motyl jak zassie to robi się spokojny i możesz go odłożyć, w ciągu kilku minut wypije całość, - możesz próbować do miseczki i wkłądać mu trąbkę, ale nie panujesz nad tym czy motyl rzeczywiście coś zjadł czy nie, a w strzykawce widać że wypił 3-5 ml. Duża samica i 6-7 ml wypije i jak się opije masz ją spokojną kilka godzin.

wykarmiony lata jak helikopter w nocy (chodzi o hałas) wtedy nie ma raczej problemu w łączenie pary samoistnie nad ranem. Ja jajka znajdywałem na bzie (bez w doniczce wstawiłem)
Marceli
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2018, 16:10
UTM: 98-200
Lokalizacja: Sieradz, Męka

Re: Jak hodować acherontia styx

Post autor: Marceli »

Dzięki bardzo !!!
Marceli
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2018, 16:10
UTM: 98-200
Lokalizacja: Sieradz, Męka

Re: Jak hodować acherontia styx

Post autor: Marceli »

A hodowlarka 110x80x70cm jest odpowiednio duża , czy lepiej i tak większom
Marceli
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2018, 16:10
UTM: 98-200
Lokalizacja: Sieradz, Męka

Re: Jak hodować acherontia styx

Post autor: Marceli »

A acherintia styx może też złożyć jajeczka na ligustrze?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jak hodować acherontia styx

Post autor: Antek Kwiczala † »

A ja mam Marceli takie pytanie - czy już kiedyś hodowałeś tropikalne motyle (bo A.styx pochodzi z płd. Azji). I dlaczego rozpoczynasz taką hodowlę, jeśli praktycznie niewiele wiesz o hodowanym gatunku.
Marceli
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2018, 16:10
UTM: 98-200
Lokalizacja: Sieradz, Męka

Re: Jak hodować Acherontia styx

Post autor: Marceli »

Chcę wiedzieć na 100% o danym gatunku którego będe hodował żeby hodowla na pewno się udała
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Jak hodować acherontia styx

Post autor: Przestrojnik »

Marceli pisze:A acherintia styx może też złożyć jajeczka na ligustrze?
raczej złoży, gdy nie będzie miała innego wyjścia

wstaw roślinę najlepiej taką na jakiej żerowali rodzicie. Większa gwarancja sukcesu.

ja hodowałem w hodowlarce 180cm x 60cm x 60cm i powiem Ci szczerze, duża część motyli poniszczyła sobie końcówki skrzydeł (a miałem ich około 20 imago)

o ile samice w miarę spokojne, to samce latają całą noc + piszczenie jak będą czuły się przestraszone/spłoszone itp
w dzień zakrywałem hodowlarkę od strony okna ręcznikiem by miały ciemno i spokój.

Antek napisał Ci komentarz, nie w złej wierze, tylko chce trochę ostudzić Cię,

osobiście bym Ci polecił pohodować jakiegoś rodzimego zawisaka (lipowca/topolowca) a potem uderzać w egoztyki, sparzyć idzie się łatwo niepowodzeniem,nie wpsominając o stracie PLN, czasu oraz cierpienia zwierząt. W przypadku acherontii, największym problem będzie je nakarmić gdy same nie będą chciały jeść, wtedy zaczną padać jak muchy z głodu.

Ponadto, jesteś pewny, że masz na tyle rośliny żywicielskiej by wykarmić gąsienice, które będziesz miał z jajek ? Starczy Ci jej do jesieni, nim opadną liście?
Marceli
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2018, 16:10
UTM: 98-200
Lokalizacja: Sieradz, Męka

Re: Jak hodować Acherontia styx

Post autor: Marceli »

Czy wystarczy karmić imago 3 razy dziennie 6:45 , 15:00. , 20:00 , czy karmić rzadziej czy częściej.
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Jak hodować Acherontia styx

Post autor: Przestrojnik »

Marceli pisze:Czy wystarczy karmić imago 3 razy dziennie 6:45  ,  15:00. ,  20:00 , czy karmić rzadziej czy częściej.

podziwiam Cię, jeżeli karmisz je 3 razy dzienne, że masz tyle czasu i chęci :D

ja karmiłem raz dziennie tuż przed wieczorem do syta. 1 karmienie po 2 dniach od wyklucia. Wtedy przeżyją Ci długo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”