Sphinx ligustri - dziwny zanik

plasti
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2004, 13:05
Lokalizacja: Lublin

Sphinx ligustri - dziwny zanik

Post autor: plasti »

Czym mugł być spowodowany nagły zanik występowania Sphinx ligustri w mojej okolicy ponieważ przez 4 kolejne lata na większości krzewów i drzew można było znaleść sporo gąsiennic tej ćmy a teraz nie spotykam jej nawet przy "nocnych łowach" na światło?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie sądzę, żeby nagle S. ligustri zniknęły z Twojej okolicy, pewnie jest ich mniej i trudniej je znaleźć. U mnie też w tym roku nic nie mogę znaleźć - być może to ogólna tendencja w tym roku. Motyle były więc gąsienice też na pewno są. To tylko kwestia czasu, kiedy je znajdziesz.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

u mnie ligustri nigdy nie był częsty , więc różnie to bywa , larw nawet nie widziałem , ale łowię je czasem na światło . Częsty to u mnie jest porcellus , porownać go można do cytrynka wśród dziennych . Atlasy się trochę zdeaktualizowały chyba : H.galii stał się bardzo liczny , za to euphorobiae zanika chyba , ja przynajmniej wcale nie widuję go zbyt często .
plasti
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2004, 13:05
Lokalizacja: Lublin

Sphinx ligustri - dziwny zanik

Post autor: plasti »

Wreszcie udało mi się znaleźć gąsienice Zawisaka tawulca, co prawda tylko 2 sztuki, ale zawsze to zachęta do dalszych poszukiwań. Były one na krzewie tawuły, choć miały do wyboru m.in. forsycję, śnieguliczkę,kalinę i jesion.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

W jaki sposób ich szukasz? Czy przeglądasz szczegółowo każdy krzew? Czy może szukasz pogryzionych gałązek? Ja u siebie nigdy nie obserwowałęm S.Ligustri, chociaż dookoła jest mnóstwo roślin, na których mogłyby żerować gąsieniczki tego gatunku...
plasti
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2004, 13:05
Lokalizacja: Lublin

S. ligustri

Post autor: plasti »

Dziś znalazłem kolejne 4, dwie na lilaku i dwie na tawule. Jeśli chodżi o sposób poszukwań to przeszukuje gałązka po gałązce, zwykle na krzewach mniejszych niż 2m., rosnących w odstępach lub pojedynczo. Kiedyś było ich u mnie bardzo dużo (5 lat temu ok.), póżniej 3 lata przerwy noi dopiero w tym roku kilka. Co do sposobu jest on wymyślony przeze mnie, więc nie koniecznie musi skutkować.
aglais
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 16 października 2004, 16:45
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: aglais »

Przez ostatnie cztery lata udało mi się raz znaleźć grupkę (3) gąsienic. Własciwie same mi sie wpychały do garażu ;). To było w 2001. Od tamtej pory pusto...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

U mnie - jak co roku - na ligustrze przed domem bez problemu znajduję gąsienice. W innych miejscach często widuję je na bzie lilaku.
joshee1

Post autor: joshee1 »

JA W TYM ROKU ZNALAZLEM 14 GASIENIC S.LIGUSTRI, NA TAWULE OCZYWISCIE-TYLKO TAM JE ZNAJDUJE.PRZEZ 3 OSTATNIE LATA JAKBY ZAPADLY SIE POD ZIEMIE,ABY POWROCIC W DUZEJ LICZBIE.ZIMUJE OBECNIE 13 POCZWAREK ABY WIOSNA Z RADOSCIA DAROWAC IM ZYCIE. JA ICH SZUKAM POD KRZAKAMI NA OBECNOśĆ ODCHODÓW-DOBRA TA METODA.POZDRÓWKA DLA WSZYSTKICH LEPIDOPTEROLOGÓW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”