Są już gąsienice H.euphorbiae?

Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Są już gąsienice H.euphorbiae?

Post autor: PiotrekGuzik »

Czy zaobserwował ktokolwiek z Was w tym roku gąsienice H.Euphorbiae? Szukam ich bez skutku od kilku lat... Jedynie jakaś starsza pani powiedziała mi, że około 5 lat temu widziała takie duże kolorowe gąsienice z rogiem na takich "choineczkach" co ich krowy nie chcą jeść ;)
Jeśli gąsienice już żerują, to prosiłbym może o jakieś wskazówki co do miejsca poszukiwań...

Pozdrawiam
Piotr Guzik
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

W tym roku jeszcze nie widziałam gąsienic H. euphorbiae (może to wina opóźnienia wynikającego z chłodnej wiosny), za to dwa lata temu było ich pełno na działkach w mojej okolicy - ale też dopiero w lipcu, sierpniu. Warto szukać właśnie w takich miejscach jak działki, ogrody, także różne łąki i nieużytki - ważne, by były to stanowiska mocno nasłonecznione, najlepiej od południowej strony.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Hmmm, gąsienic H.Euphorbiae szukam już od co najmniej pięciu lat i jak do tej pory nigdy nic nie znalazłem, a zawsze szukam na południowych, mocno nasłonecznionych zboczach, na łąkach, w rowach przydrożnych, nieużytkach itp.
Raz tylko słyszałem od pewnej kobiety, że kilka lat temu widziała takie kolorowe gąsienice "z rogiem" na "tych małych choineczkach co ich krowy nie chcą jeść"...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

No to są trzy możliwości: albo jest jeszcze za wcześnie, albo w twojej okolicy H. euphorbiae nie występuje - albo po prostu nie miałeś szczęścia :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Moim zdaniem na gąsienice jest jeszcze trochę za wcześnie, teraz zapewne są maleńkie. Wilczomleczek ma często drugie pokolenie więc jeśli nie w lipcu i na początku sierpnia, to można gąsienice znaleźć we wrześniu, a nawet na początku października - wszystko zależy od pogody.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

gąseinniczki.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Być może i gąsienniczki juz są,ale bardzo malutkie.Ja wczoraj znalazłem troche jajeczek H.euphorbiae na wilczomleczu sosnce.Jajeczka od wczoraj troche zrobiły sie żółtawe z zielona kropka na środku.Czy wie ktoś co to za zjawisko??Możę jest to okres tuż przed wylęgiem.Sam nie wiem.Jak razie żadna gąsienniczka z jajeczek nie wyszła i licze żę wy mi cos podpowiecie...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przed wylęgiem jaja zrobią się ciemne. Zmiana barwy jest oznaką przemian wewnętrznych i dobrze wróży, chyba, że jaja są spasożytowane, co się ostatnio zdarza. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

jajeczka

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Wstałem dzisiaj rano i chciałem zobaczyć czy juz sie jakieś wykluły,a tutaj nic.Zmieniły tylko barwe na ciermniejszą zieleń a ta plamka po śródku stała sie czarna.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

bo chłodno ..... u mnie obserwuję jaja podaliriusa , które od tygodnia się nie lęgną i larwy , ktore od 3 tygodni nawet nie przeszły wylinki ! Temperatura jest fatalna ... Modraszek semiargius pojawił się z półtoramiesięcznym opóźnieniem , ponad , bo 26 Czerwca mniej więcej , a w zeszłym roku na poczatku maja .
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Gasienniczki

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Pragnę powiadomić żę z moich jajeczek wyszły juz malutkie gąsienniczki.Jajeczka były odnalezione w terenie,oznacza to żę na wolności już są gąsienniczki.Trudno bedzie je znaleźć ponieważ sa bardzo malutkie teraz.A juz myslalem żę nic z nich nic nie będzie,ale sie ciesze...
PZDR.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

A ja po kolejnych godzinach poszukiwań nie znalazłem nic: ani H.Euphorbiae ani H.Tityus ani H.Fuciformis ani P.Proserpina... Zresztą w ogóle w tym roku nie znalazłem jeszcze ani jednej gąsienicy zawisaka... Może jeszcze ich nie ma w mojej okolicy....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie przejmuj się, jeszcze trochę za wcześnie, ewentualnie mogą już być lipowce w "dostrzegalnym" rozmiarze.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Dokładnie.Ja też troche szukałem gasienniczxek i również nic nie znalazłem.Jedynie pare pustych osłonek jajowych.Przynajmniej mniejwięcej wiem gdzie szukać gąsienniczek,poczwarek. Jest to na pewno wina ich bardzo niewieklich rozmiarów...
Pzdr.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jak gąsienice są już wyrośnięte, to można je nawet znajdować jadąc wolno samochodem na przydrożnych odrostach topoli i osiki. Topolowce i półpawiki są prawie na każdym krzaku. Dość łatwo zanjduje się też tawulce. Gładysze i paziki wymagają już dłuższego penetrowania przydrożnych kęp przytulii.
joshee1

będą

Post autor: joshee1 »

Nie martw sie te gasienice pojawiaja sie w lipcu wiec jeszcvze za wczesnie.w tym roku byla kiepska wiosna,ale m iudalo sie znalezc duzo.Zycze powodzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”