The Gelechiidae of north-west Europe (Gregersen & Karsholt, 2022)

Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

The Gelechiidae of north-west Europe (Gregersen & Karsholt, 2022)

Post autor: Maciej Sosnowski »

Niedawno ukazała się monografia północnoeuropejskich przedstawicieli Gelechiidae pod redakcją Olę Karsholta i Kelda Gregersena oraz patronatem Norweskiego Towarzystwa Entomologicznego. Nie sądzę, abym choćby w 1% był kompetentny do oceny tej publikacji, ale jako zapewne jeden z pierwszych jej posiadaczy na polskich ziemiach postaram się podzielić swoją opinią po względnie wnikliwym zapoznaniu się z tym dziełem.

Zacznę od prozaicznej informacji, że cała książka napisana została w języku angielskim, a przyjęte przez autorów granice geograficzne północno-zachodniej Europy ograniczają się na południu do 52. równoleżnika, więc przecinają Polskę mniej więcej w połowie, co nie jest dobrą wiadomością dla osób z południa.

Autorzy we wstępie informują o 25-letnim procesie powstawania tej monografii, w której ujęto 269 gatunków z rodziny Gelechiidae. Jest to czas bardzo długi w związku z czym oczekiwania wobec końcowego efektu również są uzasadnione. Cała publikacja ma około 940 stron w formacie A4, z których pierwsze 50 stanowi bogaty wstęp ogólny charakteryzujący Gelechiidae pod kątem systematycznymi anatomicznym (tu nie ma wchodzenia w nie wiadomo jak głębokie detale - opisy anatomii ograniczają się do cech przydatnych w identyfikacji oraz istotnych ewolucyjnie i co za tym idzie też systematycznie). Jest też krótki opis historii badań nad tą rodziną od XIX wieku do czasów współczesnych.

Książka nie zawiera klucza sensu stricto, natomiast rekompensuje to przejrzystymi opisami cech charakterystycznych dla poszczególnych jednostek taksonomicznych (w tym również na poziomie plemienia, co nie jest chyba standardem). Ogromną zaletą tej pozycji niewątpliwie jest duża ilość fotografii żerowisk i stadiów preimaginalnych z terenu czego bardzo brakowało mi w innych pracach na temat tej rodziny - choćby w tych z serii Microlepidoptera of Europe. Każdy gatunek oczywiście jest starannie opisany zarówno na poziomie morfologii, cech diagnostycznych oraz biologii (niekiedy tu braki spowodowane niedoskonałością nauki w danym czasie). Jest też dla mnie pewnym novum (choć bardzo pozytywnym) fakt zamieszczenia przy opisie biologii adnotacji z opisem najskuteczniejszych metod połowu poszczególnych gatunków (np. czy chętnie przylatuje do światła). Jest to bardzo istotne z praktycznego punktu widzenia, jeśli ktoś chce pracować z tą niełatwą przecież grupą. U wielu przedstawicieli Gelechiidae istotne dla identyfikacji są też głaszczki - autorzy mając to w pamięci umieścili w książce zdjęcie głów wszystkich 269 gatunków w perspektywie bocznej, dzięki czemu odbiorca ma dostęp do bogatego materiału porównawczego. Z czysto kronikarskiego punktu widzenia odnotuję też, że oczywiście przygotowane zostały tablice ze zdjęciami okazów i aparatów kopulacyjnych wszystkich omówionych gatunków.

Nie mam wątpliwości, że jest to jedna z najlepszych pozycji na temat microlepidoptera z jaką się zetknąłem i z czystym sumieniem poleciłbym ją każdemu zainteresowanemu tym tematem.

Oczywiście wysoka jakość pozycji odbija się w cenie - 1100 koron norweskich daje ponad 500 zł, tym niemniej uważam, że jest to cena jak najbardziej adekwatna do jakości produktu, która jest bardzo wysoka - m.in. przez zwrócenie się w kierunku aspektów praktycznych zawartej w niej wiedzy.

Na koniec jeszcze wstawiam kilka zdjęć z książki w celu lepszego odbioru mojej opinii:
Załączniki
Okładka
Okładka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.31 KiB)
Opis1
Opis1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.88 KiB)
Opis 2
Opis 2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.23 KiB)
Opis 3
Opis 3
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.74 KiB)
Tabela
Tabela
CFE67D4D-135C-42EF-B3F3-BD077B3EB83E.jpeg (22.81 KiB) Przejrzano 705 razy
Kopulatory 1
Kopulatory 1
A03FCEDA-278E-4592-B3E1-C0B400FC9C8B.jpeg (26.25 KiB) Przejrzano 705 razy
Kopulatory 2
Kopulatory 2
C39796AD-9AAC-4896-8059-9EE0F76D4FC0.jpeg (27.34 KiB) Przejrzano 705 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”