Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Robert Rozwałka »

Właśnie się ukazała ciekawa książka przybliżająca świat pająków, warta poczytania, nie tylko dla arachnologów :okok:

https://www.empik.com/pajaki-mordercy-k ... ,ksiazka-p
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Aneta »

Czytam właśnie, w zasadzie już kończę, "Pająki..." i nasunęło mi się parę uwag, od bardziej błahych do poważniejszych:
- drobiazgiem, aczkolwiek irytującym, są z założenia śmieszne (ale w wykonaniu niekoniecznie) odautorskie dygresje i porównania - naprawdę, przy lekturze popularnonaukowej książki niekoniecznie chcę czytać o teściowych, politykach pozbawionych kręgosłupa i niemytych nogach kolegi z akademika;
- korekta momentami spała, bo w paru miejscach przypis na dole strony odnosi się do zdania, w którym jest to samo, co w przypisie (w jednym przypadku - miód spadziowy - niemal słowo w słowo);
- brakuje mi podpisów gatunkowych czy chociaż rodzajowych pod większością zdjęć;
- merytoryczna pomyłka (str. 116) - owad, który naśladuje pająka, to nie motyl, tylko pluskwiak równoskrzydły (Rhotana sp. z Derbidae);
- i sprawa IMO najcięższego kalibru - świadome i uparte określanie ptaszników tarantulami jest w przypadku biologa niewybaczalne.

Jednak poza tym wszystkim jest to interesujące kompendium informacji i ciekawostek - poczynając od pajęczej anatomii i fizjologii, przez behawior po ewolucję. Spokojnie mogło być obszerniejsze (część sensu stricto o pająkach ma tylko 167 stron), ale nadrabia to gęstym upakowaniem faktami. Podsumowując: wziąwszy po uwagę moje ww. zastrzeżenia zgadzam się z Robertem - warto przeczytać i mieć.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Robert Rozwałka »

Zrobiłaś dobrą recenzję Aneto. :brawo:

Poważniejszą i lepiej (bardziej naukowo i na poważnie) przygotowaną książką Marka Żabki jest Pajęczy Świat (2014).

Też uderzyły mnie te błędy czy też niedociągnięcia składu i korekty, która jak widać mocno zaspała.
A sam autor tego nie dopilnował i nie dopatrzył.

Rozmawiałem z Markiem, wpadł na taką właśnie "luzacką, pełną dygresji" koncepcję. Mnie też to czasami
nieco razi i IMHO trywializuje treść. Trudno, jak sam mówił miał taką koncepcję, żeby było na poważnie i nie poważnie zarazem.
Stąd też taki, jak niektórzy twierdzą "krzykliwy" tytuł.

Osławione tarantule, Tutaj akurat Marek ulega "amerykanizmom", czy też "anglicyzmom" :-( :-? , Kiedyś nawet na ten temat
dyskutowaliśmy żeby o tych nieszczęsnych "tarantulach" zapomniał i używał ptaszniki, ptasznikowate itd.
Ale jak widać on woli "tarantule";-( No cóż, mnie też to razi, ale większość nad "tarantulami" przejdzie do porządku dziennego
i tego nawet nie zauważy...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Aneta »

No szkoda z tymi tarantulami, bo przy każdym trafieniu na nie w tekście aż mnie wzdryga mentalnie 8)
Clickbaitowy tytuł mnie osobiście nie przeszkadza, ta luzackość w treści już trochę tak, acz - jak pisałam - w obliczu dużej ilości informacji jest to do przeżycia.
I pluję sobie w brodę, że nie kupiłam "Pajęczego świata" - chyba przez okładkę wydawał mi się też taką bardziej lajtową pozycją, a teraz trzeba będzie polować po antykwariatach :>
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Oskar »

Aneta pisze:są z założenia śmieszne (ale w wykonaniu niekoniecznie) odautorskie dygresje i porównania - naprawdę, przy lekturze popularnonaukowej książki niekoniecznie chcę czytać o teściowych, politykach pozbawionych kręgosłupa i niemytych nogach kolegi z akademika;
Wydaję mi się, że dzięki temu więcej młodszych osób (szczególnie tych, co dopiero wkracza w tematy pajaków) będzie chciało przeczytać tą książkę, ze względu na luźniejszy język.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Aneta »

Tylko, jak zauważył wyżej Robert, merytoryczne części tekstu zderzają się z tymi trywialno-dygresyjnymi i powstaje irytujący dysonans. Niestety, w lżejsze tony trzeba umieć ;) (BTW książką, w której się to udało mogą być np. "Wieści z nieznanego świata" Franka Schatzinga).
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Robert Rozwałka »

Pajęczy Świat może być nadal do kupienia w MIZ PAN na Wilczej w Warszawie (sprawdź) czy nadal mają w ofercie
albo musisz napisać do M. Żabki, Jeszcze z rok temu sprzedawał egzemplarze...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: Aneta »

Thx za namiary :okok:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Post autor: GrzegorzGG »

Książkę dało się kupić jeszcze miesiąc temu. Bez problemu nabyłem.

pozdrawiam
Grzegorz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LITERATURA”