Problem z preparacją zawisaka

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Tata Jania
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 13 czerwca 2010, 19:28

Problem z preparacją zawisaka

Post autor: Tata Jania »

Złowiony w niedzielę.Przez brak czasu nie udało mi się nim zając.Zesztywniał troszeczkę biedaczek :) i boję się go uszkodzić podczas preparacji.Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Problem z preparacją zawisaka

Post autor: Tomasz G. »

Odwilżanie motyli do preparowania
To czego nie można spreparować od razu, trzeba dawać do zamrażalnika, wtedy pozostaje w "gotowości" do preparowania dużo dłużej.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Problem z preparacją zawisaka

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zamrożenie świeżych okazów to zawsze dobry i skuteczny sposób do wydłużenie sobie czasu na preparację. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie ma w zamrażalniku miejsca (czasem tak bywa :) ), to na 2 -3 dni można motyle zamknąć w szczelnym pudełku i dać normalnie do lodówki - też nie wyschną.
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Problem z preparacją zawisaka

Post autor: Tomek Paszkowski »

Dodam może tylko jedno. Zawsze kiedy wracam z terenu i nie mam wystarczająco dużo czasu na preparację wszystkich odłowionych okazów, układam je na wacie w szczelnym pojemniku, do którego wkładam (obok waty) kawałek wilgotnej ligniny (może tez być wata, chusteczka higieniczna). Pozwala to na zachowanie okazu do następnego dnia bez ryzyka wyschnięcia. Woda z mokrego materiału utrzymuje odpowiednio wysoki poziom wilgoci w pojemniku. Oczywiście sam motyl nie może mieć kontaktu z mokrym materiałem, stąd umieszczanie ich na kawałku suchej waty. Jak do tej pory sprawdza się to bez zarzutu.
Jeśli chcieć odłożyć preparację na dłużej- zamrażanie jest najlepszym sposobem (nie można zapomnieć do dodaniu do pojemnika z motylami informacji z datą i miejscem odłowu).

Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”