Blonkowki EtOH

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Artur1234
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 11 października 2012, 19:35

Blonkowki EtOH

Post autor: Artur1234 »

Mam pytanie odnosnie tego, czy np. osowate i Ichneumonidae mozna przechowywac w alkoholu i jesli tak to o jakim stezeniu i w jakich warunkach (temperatura, oswietlenie). Moze osoby, ktore maja w tym kierunku jakies doswadczenie, wypowiedza sie jak takie dlugoletnie przechowywanie wplywa na pozniejsza mozliwosc identyfikacji owada do gatunku. Czy sa jakies odksztalcenia, zmiany w morfologii lub ubarwieniu itp. ? Chodzi o to, ze owady przechowywane w Eppendorfach 2 ml zajmuja duzo mniej miejsca niz na szpilkach i w gablotach a ja w domu mam wlasnie problem z miejscem, a wlasciwie jego brakiem. Wiem ze np. Chalcidoidea mozna przechowywac w etanolu ale w warunkach chlodniczych i przy braku ekspozycji na swiatlo sloneczne. Poza tym wiele osob przechowuje w alkoholu np. muchowki (o czym bylo juz wspominane tutaj na forum i na forum diptera.info). Dziekuje wszystkim za odpowiedzi, Pozdrawiam ;p
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Blonkowki EtOH

Post autor: Przemek Zięba »

Pewnie i można ale błonkówki to często identyfikacja w oparciu o włoski, barwę etc, może troszkę wyblaknąć nie wiem w jakim stopniu, ale z pewnością poza mrówkami z błonkówek niewiele się konserwuje w ten sposób. Mim o wszystko naszpilanie, bądź przechowywanie w kopertach czy pudełeczkach wysuszonych jest bardzie popularne. Może po prostu zachowaj je w eppendorfach po dokładnym wysuszeniu zamiast zalewać EtOH. Warto jednak pamiętać ze sporo cech niesie u błonkówek użyłkowanie skrzydeł, warto w jakiś sposób zwłaszcza najmniejsze błonkówki chociaż delikatnie rozpiąć by były czytelne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”