Prośba o identyfikację - osowate

Same fotki, nie mamy okazu....
fuber
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:10

Prośba o identyfikację - osowate

Post autor: fuber »

Witam. Takie coś wleciało mi do mieszkania. A przynajmniej wolę myśleć, że wleciało, choć obawiam się, że mogło spać w jakiejś szczelinie całą zimę i czekać...

Mam prośbę o identyfikację - osa czy szerszeń?

Przepraszam za słabą jakość zdjęcia, ale było robione w ferworze walki. To coś było bardzo agresywne. Długość ok. 4-5 cm. Zdjęcie z 27.03.2021, Warszawa.
Załączniki
20210327_012255.JPG
20210327_012255.JPG (104.34 KiB) Przejrzano 855 razy
20210327_012303.JPG
20210327_012303.JPG (133.77 KiB) Przejrzano 855 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację - osowate

Post autor: Aneta »

Szerszenie to też osy ;) Ale to akurat nie szerszeń, tylko "zwykła" osa, IMO Vespula germanica (fachowcy zweryfikują). O tej porze roku spotyka się tylko królowe po zimowaniu, więc rzeczywiście przeczekiwała chłody w jakiejś szczelinie - ale raczej nie w domu, bo ciepło w pomieszczeniach zbudziłoby ją wcześniej.
BTW 5 cm na pewno nie miała, do tylu nie dorastają nawet królowe naszego krajowego szerszenia.
fuber
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:10

Re: Prośba o identyfikację - osowate

Post autor: fuber »

Dzięki wielkie!
Aneta pisze:5 cm na pewno nie miała, do tylu nie dorastają nawet królowe naszego krajowego szerszenia.
Rzeczywiście, zmierzyłem jeszcze raz miejsce w którym siedziała i wyszło ok. 2 cm. Ze strachu przeszacowałem jej rozmiar. Upatrzyła sobie podsufitkę żyrandola i broniła tego miejsca. Wzbijała się i mnie odstraszała, jak się zbliżałem, ale jak odchodziłem (a raczej uciekałem...) to od razu wracała na swoje miejsce. Chodziła wokół tej podsufitki, wszystko "obmacywała" i "obwąchiwała", więc od razu pomyślałem, że się jej to miejsce spodobało na gniazdo.

Niestety musiałem skrócić jej ziemski żywot, tej wiosny będzie o jeden rój mniej.
Darecki
Posty: 1091
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica
Podziękowano: 1 time

Re: Prośba o identyfikację - osowate

Post autor: Darecki »

Królowa Vespula germanica.
fuber
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 4 czerwca 2018, 21:10

Re: Prośba o identyfikację - osowate

Post autor: fuber »

Darecki pisze:Królowa Vespula germanica.
Dzięki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”