Halictidae spod lupki

Same fotki, nie mamy okazu....
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Tym razem mam takie zwierzaki spod lupy. Z kluczem PTE doszłam do leucozonium/zonulum/majus. Czy dobrze myślę, że z tej trójki dwa to zonulum/majus, a jedno to leucozonium? Widzę różnicę w punktowaniu T1, w grzebieniach propodealnych niestety jakoś nie bardzo :P załączam foteczki obu regionów ciała. Wszystkie złapane w ostatnim tygodniu lipca. Fotki każdego okazu w osobnym poście.
Przy okazji - mile widziane wszelkie tipy do odróżnienia majus od zonulum :) Wszystkie cechy wymienione w kluczu PTE są dla mnie raczej niezbyt widoczne, może dlatego, że dysponuję okazami zonulum do porównania, ale majus już niestety nie :P
Załączniki
leucozonium
leucozonium
leucozonium (1).jpg (364.34 KiB) Przejrzano 2575 razy
leucozonium (2).jpg
leucozonium (2).jpg (353.31 KiB) Przejrzano 2575 razy
leucozonium (3).jpg
leucozonium (3).jpg (285.69 KiB) Przejrzano 2575 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: Justyna »

zonulum/majus 1
Załączniki
majus-zonulum (1).jpg
majus-zonulum (1).jpg (375.65 KiB) Przejrzano 2574 razy
majus-zonulum (2).jpg
majus-zonulum (2).jpg (367.72 KiB) Przejrzano 2574 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: Justyna »

zonulum/majus 2
Załączniki
zonulum-majus (1).jpg
zonulum-majus (1).jpg (335.21 KiB) Przejrzano 2574 razy
zonulum-majus (2).jpg
zonulum-majus (2).jpg (349.9 KiB) Przejrzano 2574 razy
zonulum-majus (3).jpg
zonulum-majus (3).jpg (352.16 KiB) Przejrzano 2574 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: Brachytron »

Leucozonium wygląda dobrze jak i zonulum. Majus jest naszym największym Lasioglossum, a punktowanie na tarczy i T1 jest wyraźnie rzadsze, jak się zobaczy to się wie od razu. Jest też moim zdaniem jednym z najrzadszych gatunków z rodzaju, razem z prasinum.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: Justyna »

Dzięki Brachytronie :)
Brachytron pisze:punktowanie na tarczy i T1 jest wyraźnie rzadsze, jak się zobaczy to się wie od razu
To brzmi optymistycznie, wierzę na słowo, że się zorientuję w razie czego :D One wszystkie były dość duże (ale trzeba wziąć poprawkę na to, że to wrażenie po oznaczaniu Evylaeusów ;) ), ciągle zapominam wziąć ze sobą linijkę, żeby je mierzyć ;)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: Justyna »

Nowy dzień, nowy problem :-? Zrzucam to na piątek 13go :P
W tym samym czasie, łapany w mieście. Z klucza PTE doszłyśmy do laticepsa, ale mimo naszych usilnych starań, nie potrafimy z niego laticepsa zrobić - bo chyba jednak powinien być jeden ząbek zamiast dwóch, nie? Drugi typ to linearis, jakoś te ząbki najpodobniejsze w porównaniu z rysunkami, ale tak bez przekonania. Wrzucam zdjęcie tych nieszczęsnych ząbków i ogólnego wyglądu, ale mogę przy następnej okazji zrobić zdjęcie dowolnego innego regionu ciała, jak będziemy go znów męczyć ;)
Załączniki
jedna nóżka
jedna nóżka
1.jpg (262.15 KiB) Przejrzano 2530 razy
druga nóżka
druga nóżka
2.jpg (319.93 KiB) Przejrzano 2530 razy
obie nóżki przyczepione do reszty pszczoły
obie nóżki przyczepione do reszty pszczoły
3.jpg (338.12 KiB) Przejrzano 2530 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: Justyna »

Justyna pisze:Nowy dzień, nowy problem  :-? Zrzucam to na piątek 13go :P
W tym samym czasie, łapany w mieście. Z klucza PTE doszłyśmy do laticepsa, ale mimo naszych usilnych starań, nie potrafimy z niego laticepsa zrobić - bo chyba jednak powinien być jeden ząbek zamiast dwóch, nie? Drugi typ to linearis, jakoś te ząbki najpodobniejsze w porównaniu z rysunkami, ale tak bez przekonania. Wrzucam zdjęcie tych nieszczęsnych ząbków i ogólnego wyglądu, ale mogę przy następnej okazji zrobić zdjęcie dowolnego innego regionu ciała, jak będziemy go znów męczyć ;)
edit; w sumie można by zmienić tytuł na Halictidae, to będzie zbiorczy jak jeszcze coś mi się pojawi :roll:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Coś z tym zrobię po weekendzie, także z oznaczaniem. Nie mogę teraz nic sprawdzić, ale jak pamiętam, linearis na T1 jest drobno i gęsto punktowany.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Linearis, poza tym co pisałem, ma ząbki zbliżone do calceatus, malachurus - czyli odstające i wyraźne. Sprawdziłem parę laticepsów i tam faktycznie jest 1 ząbek i listwa. Tu jest ząbek odstający i kilka przypłaszczonych, jakby poprzerywana listwa. Może to być zmienność, a może nie. Sprawdzałaś pod kątem pauxillus?
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Sprawdzałaś pod kątem pauxillus?
Nie przyszedł mi nawet do głowy jako opcja, bo miałam kilka pauxillusów i wszystkie miały takie szerokie łatki, z kształtu prędzej do pomylenia z calceatus/albipes, nieprzypominające tych ostrych trójkątnych ząbków, które były u tego. Ale jeżeli u pauxillus takie też mogą być (tak, czytałam ostrzeżenie, że jest bardzo zmienny :D ), to mogę sprawdzić, jak pasują inne cechy.
Brachytron pisze:Tu jest ząbek odstający i kilka przypłaszczonych, jakby poprzerywana listwa.
Bardziej bym powiedziała, że dwa są takie osobne, a listwa dalej. Czyli nie ma szans na linearis, czy warto zerknąć na ten T1? Postaram się jutro wrzucić fotę tego tergitu. Masz jeszcze w tej chwili jakieś inne pomysły, kto to może być, albo są inne regiony ciała zasługujące na sfotografowanie? Z pewnych względów nie powinnyśmy go brać pod lupę za wiele razy, dlatego im więcej sprawdzimy za jednym zamachem, tym lepiej :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Z tego co widzę nie jest to linearis. Chętnie zobaczyłbym listwy propodeum i jego poziomą część, a także głowę żeby wyliczyć proporcję długości do szerokości.
Zawsze możesz wysłać, jeśli względy pozwolą.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Z tego co widzę nie jest to linearis. Chętnie zobaczyłbym listwy propodeum i jego poziomą część, a także głowę żeby wyliczyć proporcję długości do szerokości.
Postaramy się zrobić ładne fotki, dzięki :)
Brachytron pisze:Zawsze możesz wysłać, jeśli względy pozwolą.
No właśnie niestety :( jakby można było je swobodnie wysyłać do oznaczenia, to pewnie oznaczałby je ktoś o wiele lepszy ode mnie :-? Możliwe, że później to będzie wchodziło w grę, ale na razie ważniejsze jest, żeby jak najmniej zwiedzały świat niż żeby wszystkie okazy były dokładnie oznaczone, więc musimy wystarczyć my (nieforumowa koleżanka podgląda ten temat :) ).

edit: a tak przy okazji, jak mowa o głowie - czy Ty te proporcje widzisz, czy mierzysz i liczysz? Bo ja mam wielki problem z dostrzeżeniem czy głowa jest szersza, dłuższa albo kwadratowa (poza jakimiś oczywistymi przypadkami) i zastanawiałam się, czy te proporcje w kluczach są do nauczenia się żeby rozróżniać gołym okiem, czy po prostu się mierzy i dzieli? :D
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Są gatunki, u których to widać wyraźnie, klasykiem jest tu właśnie laticeps z głową krótką i szeroką (0,80-0,85). W większości przypadków trzeba mierzyć i dzielić. Przykładem niech będzie Halictus (Seladonia) tumulorum. W kluczu jest tylko, że głowa jest nieznacznie krótsza od szerokości. W praktyce wartość ta wynosi ok. 0,97. Jeżeli kontrcecha (gavarnicus) mówi, że głowa jest nieznacznie wyższa, to możemy się spodziewać, że gatunki rozdziela różnica na poziomie 0,05.
Na fotce przykładowy pomiar u Hylaeus lineolatus, trzeba zaznaczyć jednak, że obiekt nie jest ustawiony idealnie 8)
Załączniki
2018-12-19 13-39-56 (B,Radius50,Smoothing10).jpg
2018-12-19 13-39-56 (B,Radius50,Smoothing10).jpg (201.77 KiB) Przejrzano 2428 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Ale zdjęcie...zazdroszczę sprzętu :)
Brachytron pisze:W większości przypadków trzeba mierzyć i dzielić.
OK, czyli jestem trochę mniej beznadziejna niż myślałam :D
Oto fotki, które udało mi się cyknąć. Niestety nie tak piękne jak Twoja (i sprzętu, i zdolności manualnych trochę brak, ustawianie do zdjęcia było ciężkie), ale może coś dostrzeżesz na nich ciekawego.
Załączniki
piaek 13go (1).jpg
piaek 13go (1).jpg (383.92 KiB) Przejrzano 2416 razy
piaek 13go (2).jpg
piaek 13go (2).jpg (147.37 KiB) Przejrzano 2416 razy
piaek 13go (3).jpg
piaek 13go (3).jpg (143.08 KiB) Przejrzano 2416 razy
piaek 13go (4).jpg
piaek 13go (4).jpg (389.26 KiB) Przejrzano 2416 razy
piaek 13go (5).jpg
piaek 13go (5).jpg (116.34 KiB) Przejrzano 2416 razy
piaek 13go (6).jpg
piaek 13go (6).jpg (134.94 KiB) Przejrzano 2416 razy
te "kule" to kropelki wody
te "kule" to kropelki wody
piaek 13go (7).jpg (148.16 KiB) Przejrzano 2416 razy
piaek 13go (8).jpg
piaek 13go (8).jpg (360.96 KiB) Przejrzano 2416 razy
Tak wiem, ta głowa jest ustawiona jeszcze mniej idealnie niż Twój Hylaeus... Nie starczyło mi rąk, żeby trzymać telefon i porządnie przytrzymać zwierza
Tak wiem, ta głowa jest ustawiona jeszcze mniej idealnie niż Twój Hylaeus... Nie starczyło mi rąk, żeby trzymać telefon i porządnie przytrzymać zwierza
piaek 13go (9).jpg (395.15 KiB) Przejrzano 2416 razy
Ostatnio zmieniony środa, 18 listopada 2020, 20:01 przez Justyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

A jeszcze w ramach pochwalenia się, że potrafimy zobaczyć laticepsa również tam, gdzie jest, a nie tylko gdzie go nie ma :D laticeps z dziś (tzn mam wielką nadzieję, że tym razem to on, ostroga nie budziła moich podejrzeń)
Załączniki
laticeps (1).jpg
laticeps (1).jpg (309.43 KiB) Przejrzano 2416 razy
laticeps (2).jpg
laticeps (2).jpg (251.33 KiB) Przejrzano 2416 razy
laticeps (4).jpg
laticeps (4).jpg (327.88 KiB) Przejrzano 2416 razy
laticeps (3).jpg
laticeps (3).jpg (345.93 KiB) Przejrzano 2416 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

To tylko kwestia sprzętu :)
Pszczółki są bardzo niewdzięcznymi obiektami: bryłkowatymi, o powierzchniach gładkich i marszczonych (często obok siebie) i jeszcze punktowanych. Odbijają i rozpraszają światło na wszystkie strony no i "pomagają" jeszcze gęste i pierzaste włoski. Zdjęcia lepiej wychodzą na ciemnym tle i ze światłem możliwie o niewielkim natężeniu. Dyfuzory są praktycznie konieczne.
Pomimo skróconego, skośnego kadru proporcja głowy wychodzi na nieco powyżej 0,85 czyli faktycznie będzie niższa i powiedziałbym, że to laticeps. Ostroga z drugiej serii jest typowa - ząbek i listwa. Na pierwszym okazie możesz sprawdzić czy na obu nogach są takie same.
Przy okazji wrzucę zdjęcia linearisa do porównania bo widzę, że trochę Cię interesuje :laugh:
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Zdjęcia lepiej wychodzą na ciemnym tle i ze światłem możliwie o niewielkim natężeniu.
Będę pamiętać ;) Na żywo lepiej mi się ogląda na białym tle, ale i ciemne się znajdzie :)
Brachytron pisze:Pomimo skróconego, skośnego kadru proporcja głowy wychodzi na nieco powyżej 0,85 czyli faktycznie będzie niższa i powiedziałbym, że to laticeps.
No to zaskoczyłeś, mimo wszystko :D Sprawdzałyśmy obie nogi, tam w tym pierwszym poście go dotyczącym są dwa zdjęcia i to są ostrogi z obu nóg. Na żywo myślałyśmy, że jedna z nóg ma tylko jeden ząbek, ale na zdjęciu widać, że jednak obie mają po dwa (ten drugi tam wśród włosków się wyłania).
Brachytron pisze:Przy okazji wrzucę zdjęcia linearisa do porównania bo widzę, że trochę Cię interesuje
A bardzo chętnie :D Jeszcze trochę Halictidae czeka na oznaczenie, nie wiadomo co tam jeszcze znajdziemy, a materiału do porównań zawsze za mało w stosunku do potrzeb ;)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Kolejna Evylaeus. Machnęłam parę zdjęć na szybko, po czym jak ją schowałam, to sobie przypomniałam, że chciałeś na czarnym tle :bit: Skoro już zrobiłam, to wrzucam z nadzieją że może to coś prostego i te zdjęcia wystarczą - ale gdyby nie, to zrobię jej później porządną sesję razem z kilkoma innymi, z którymi nie mogłyśmy sobie poradzić i które zostawiam sobie na koniec, bo pewnie jeszcze jakieś wątpliwości nam się pojawią.
Ponieważ to była sesja na szybko, to nie robiłam zdjęcia listewek na pionowej części propodeum -bo raczej nie miałam wątpliwości, że ich nie ma (tzn tak jak opisane w kluczu, jest tylko kawałek na dole po bokach), a ustawienie do zdjęcia tego akurat fragmentu zabiera mi sporo czasu. Przy tych bezlistewkowych stale mamy problem z punktem 20 w kluczu PTE - jedyny przypadek, gdzie nie miałam wątpliwości, dokąd pójść, to był politus, bo faktycznie te marszczenia sięgają do połowy pionowej powierzchni propodeum. Tu poszłyśmy jak w politus - do 21 - ale bez przekonania :P i nie wykluczam, że to było źródłem naszych kłopotów.
Załączniki
evylaeus NN (1).jpg
evylaeus NN (1).jpg (302.84 KiB) Przejrzano 2364 razy
evylaeus NN (3).jpg
evylaeus NN (3).jpg (303.9 KiB) Przejrzano 2364 razy
evylaeus NN (2).jpg
evylaeus NN (2).jpg (166.19 KiB) Przejrzano 2364 razy
evylaeus NN (4).jpg
evylaeus NN (4).jpg (238.99 KiB) Przejrzano 2364 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

To jeszcze nie zdjęcia z wielkiej sesji fotograficznej, ale z pierwszą próbą czarnego tla (które okazało się trochę mało czarne :P ). Wychodzi nam minutulus ewentualnie setulosus, co jest mocno podejrzane ;) Wszystkie zdjęcia oprócz jednego kopulatora ("nn2") są z jednego osobnika. nn2 wyglądał zasadniczo tak samo jak nn1, jeśli chodzi o cechy wymieniane w kluczu (chociaż oczywiście o nic się nie założę, że to faktycznie był ten sam gatunek), dlatego dorzucam jego kopulator w gratisie.
Załączniki
całość
całość
nn1 (1).jpg (227.72 KiB) Przejrzano 2320 razy
kopulator
kopulator
nn1 (2).jpg (371.33 KiB) Przejrzano 2320 razy
kopulator
kopulator
nn1 (3).jpg (345.93 KiB) Przejrzano 2320 razy
kopulator
kopulator
nn1 (4).jpg (313.01 KiB) Przejrzano 2320 razy
kopulator od tyłu
kopulator od tyłu
nn1 (5).jpg (359.7 KiB) Przejrzano 2320 razy
kopulator od tyłu
kopulator od tyłu
nn1 (6).jpg (160.4 KiB) Przejrzano 2320 razy
bok tułowia
bok tułowia
nn1 (7).jpg (214.64 KiB) Przejrzano 2320 razy
całość
całość
nn1 (8).jpg (178.67 KiB) Przejrzano 2320 razy
czułki
czułki
nn1 (9).jpg (219.33 KiB) Przejrzano 2320 razy
tergity; może średnio widać, ale było delikatne marszczenie jak odciski palców na tylnym brzegu
tergity; może średnio widać, ale było delikatne marszczenie jak odciski palców na tylnym brzegu
nn1 (10).jpg (136.36 KiB) Przejrzano 2320 razy
T4
T4
nn1 (11).jpg (162.58 KiB) Przejrzano 2320 razy
włoski na sternitach
włoski na sternitach
nn1 (12).jpg (285.65 KiB) Przejrzano 2320 razy
włoski na sternitach
włoski na sternitach
nn1 (13).jpg (273.02 KiB) Przejrzano 2320 razy
propodeum z listwą
propodeum z listwą
nn1 (14).jpg (167.51 KiB) Przejrzano 2320 razy
drugi osobnik
drugi osobnik
nn2.jpg (238.4 KiB) Przejrzano 2320 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Wieczorem przeleciałam sobie tego nn-a kluczem z Fauna Helvetica, przy pomocy zdjęć i własnej pamięci ;) i znow wyszedl minutulus. Albo coś robimy bardzo źle, albo doniesienia o jego rzadkosci są przesadzone... ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Za kilka dni pochylę się nad tym :)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Przypominam się nieśmiało w sprawie domniemanego minutulusa ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Niestety, nie posiadam w zbiorze samca minutulus i nie mogę porównać bezpośrednio, cechy jednak wskazują na niego. Jeśli by się dało zamieścić lepsze zdjęcie boku tułowia to byłoby fajnie. Tu jest właśnie typowy przykład trudnej powierzchni. Trzeba zastosować słabsze światło, albo z dyfuzorem, albo jedno i drugie. Nie zaszkodziło by potestować z filtrem polaryzacyjnym.
Wyciągnąłbym też bardziej aparat kopulacyjny i cyknął od spodu, dokładnie w ujęciu z klucza.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Ooo no to fajnie :) Czyli chyba słusznie nam pasował ;) W międzyczasie doszedł nam czwarty samiec, zdjęcia na dniach powinna wkleić znalazczyni :) Spróbujemy się pobawić ze światłem, ale z góry mówię, że to się może nie udać :P
Brachytron pisze:Wyciągnąłbym też bardziej aparat kopulacyjny i cyknął od spodu, dokładnie w ujęciu z klucza.
Ehh, z tymi ujęciami kopulatorów w kluczu to mamy problem :P Ja po tych wszystkich obejrzanych kopulatorach dalej w wielu wypadkach nie jestem pewna, jak one są na rysunkach ustawione. No nie wiem po prostu, nie potrafię sobie tego przestrzennie wyobrazić. Ale "ujęcie od spodu" jest opisem zrozumiałym, zrobi się ;)
Jeszcze takie pytanko, bo Ty się pewnie najlepiej orientujesz - czy minutulus faktycznie jest tak rzadki? Z tego co wyczytałam, to ledwie jakieś kilka stanowisk było (w tym jedno w naszej niedalekiej okolicy). Rzadki, nieszukany czy może się rozprzestrzenia?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Z kopulatorami to sami autorzy nie ułatwiają, choćby bieżący przykład: minutulus jest od wewnątrz czyli od strony brzusznej, a porównywany z nim setulosus od tyłu czyli od strony grzbietowej. Z tych ujęć to są całkiem inne obiekty do rozpatrywania. Z Twoich zdjęć się domyślam raczej, że to to.
Co do rzadkości to fakty są takie, że większość danych jest stuletnich. Współczesny jest chyba tylko okaz z Łodzi z lat 80tych. Inna sprawa, że przy mnogości specjalistów jaką mieliśmy i mamy to mało wiemy.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

A ze światłem to pokombinujcie tylko z dyfuzorem: papier, biały plastik, gąbeczka...
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Z kopulatorami to sami autorzy nie ułatwiają, choćby bieżący przykład: minutulus jest od wewnątrz czyli od strony brzusznej, a porównywany z nim setulosus od tyłu czyli od strony grzbietowej.
Ano, zdecydowanie - to jest też to, co pisałam w wątku o kluczach, że brakuje nam często rysunków do porównania. Na przykład jak już autorzy się namęczyli i narysowali X kopulatorów, to mogli już wziąć i narysować wszystkie, albo, nie wiem, napisać - kopulator gatunku A jest nie do odróżnienia od gatunku B (nie zilustrowanego). Podobnie na przykład kolce na goleni, i parę rzeczy by się jeszcze do ponarzekania znalazło... ;)
A co do "kopulatora od tyłu", no właśnie- jaka to jest dokładnie pozycja? Czy taka jak tej Micrandreny ze zdjęcia (akurat miałam pod ręką), czyli że na płasko i od góry, czy jakoś np patrząc na kopulator od strony jego końca (czyli od tej stony która jest u dołu zdjęcia)?
Załączniki
Bez nazwy-1.jpg
Bez nazwy-1.jpg (59.57 KiB) Przejrzano 2095 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Kopulatory Andren są strukturami wypukłymi. Mankamentami większości kluczy jest, czy to z braku miejsca, czy przyzwyczajenia, tylko jeden rzut z góry. Nie sposób dobrze przedstawić kształty płatów gonostyli i krzywiznę penis bo nam obiekty się zawijają w dół i uciekają, co dobrze jest widoczne na Twoim zdjęciu. Moim zdaniem dobrze obfotografowany aparat Andren powinien zawierać trzy zdjęcia (coś jak rzuty w rysunku technicznym, żeby wyobrazić/zobaczyć go sobie przestrzennie). 1. tradycyjny z góry, 2. od góry ale lekko od tyłu prostopadle do płatów gonostyli żeby dobrze oddać ich kształt i formę tych łukowatych wycięć u ich nasady, 3. z boku, żeby zobaczyć jak opadają gonostyle i jaka jest krzywizna penisa (to jest bardzo ważne u np. Hylaeus). W przypadku Andrenidae raczej nie ma potrzeby fotografować od spodu, ale u Halictidae już wiemy, że tak :)
jest_miodnie
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 15 stycznia 2021, 14:23
Gender: women
UTM: Kraków

Re: Lasioglossum spod lupki

Post autor: jest_miodnie »

Justyna pisze:Nowy dzień, nowy problem  :-? Zrzucam to na piątek 13go :P
W tym samym czasie, łapany w mieście. Z klucza PTE doszłyśmy do laticepsa, ale mimo naszych usilnych starań, nie potrafimy z niego laticepsa zrobić - bo chyba jednak powinien być jeden ząbek zamiast dwóch, nie? Drugi typ to linearis, jakoś te ząbki najpodobniejsze w porównaniu z rysunkami, ale tak bez przekonania. Wrzucam zdjęcie tych nieszczęsnych ząbków i ogólnego wyglądu, ale mogę przy następnej okazji zrobić zdjęcie dowolnego innego regionu ciała, jak będziemy go znów męczyć ;)
Dzień dobry,
Razem z Justyną uczę się oznaczać pszczoły. W naszych zbiorach znalazłyśmy kolejnego laticepsa z dwoma ząbkami :shock: Również został złapany w mieście (w innym rejonie oddalonym o około 5 km) pod koniec lipca 2020. Poniżej dodam zdjęcia innych Halicidae, których oznaczenie sprawiło nam trudności.
Załączniki
Ząbki na kolcach E. laticeps
Ząbki na kolcach E. laticeps
E. laticeps 1.jpg (265.52 KiB) Przejrzano 2013 razy
jest_miodnie
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 15 stycznia 2021, 14:23
Gender: women
UTM: Kraków

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: jest_miodnie »

Podejrzany to samiec Evylaeus punctatissimus choć rozważamy też nitidusculusa (miasto, koniec VII 2020). Wśród wszystkich zdjęć zabrakło głowy en face za to kopulator odpadł przy oglądaniu więc są ujęcia od dołu i z boku. Poproszę o sprawdzenie czy dobrze go oznaczyłyśmy
Załączniki
kopulator z boku.jpg
kopulator z boku.jpg (137.06 KiB) Przejrzano 2009 razy
jest_miodnie
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 15 stycznia 2021, 14:23
Gender: women
UTM: Kraków

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: jest_miodnie »

jest_miodnie pisze:Podejrzany to samiec Evylaeus punctatissimus choć rozważamy też nitidusculusa (miasto, koniec VII 2020). Wśród wszystkich zdjęć zabrakło głowy en face za to kopulator odpadł przy oglądaniu więc są ujęcia od dołu i z boku. Poproszę o sprawdzenie czy dobrze go oznaczyłyśmy

Przesyłam resztę zdjęć
Załączniki
e punctatissimus.jpg
e punctatissimus.jpg (342.54 KiB) Przejrzano 1979 razy
warga górna.jpg
warga górna.jpg (378.31 KiB) Przejrzano 1979 razy
kopulator od dołu.jpg
kopulator od dołu.jpg (377.66 KiB) Przejrzano 1979 razy
nadustek.jpg
nadustek.jpg (381.47 KiB) Przejrzano 1979 razy
tarcza.jpg
tarcza.jpg (358.45 KiB) Przejrzano 1979 razy
propodeum.jpg
propodeum.jpg (322.59 KiB) Przejrzano 1979 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

Z tych zdjęć trudno ostatecznie zawyrokować, ponieważ i punktowanie i rodzaj powierzchni tułowia oraz budowa aparatu kopulacyjnego są podobne. Proporcja tarczki do propodeum wskazuje na punctatissimus. Nie byłoby problemu, gdybyś dała zdjęcie głowy (jakie? - pisałem w listopadzie), która jest wyraźnie wydłużona, u nitidusculus z grubsza wpisuje się w kwadrat.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

sexcinctus? Na zdjęciu usiłowałam zrobić żeberko - niby jest, ale tak do połowy wysokości propodeum max, więc w porównaniu z Evylaeusami i nawet Lasioglossami tak trochę mało, stąd wątpliwość ;)
Załączniki
20210208_133751.jpg
20210208_133751.jpg (150.02 KiB) Przejrzano 1829 razy
20210208_133619.jpg
20210208_133619.jpg (144.05 KiB) Przejrzano 1829 razy
20210208_133619-2.jpg
20210208_133619-2.jpg (145.59 KiB) Przejrzano 1829 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Brachytron »

On ci. Z tymi listewkami to jest koszmar początkującego, zwłaszcza u drobnych Evylaeus, ale także u sporych przecież Lasioglossum. Czasem trzeba spojrzeć nie tyle na to czy jest listewka, ale rodzaj kąta jaki tworzą zbiegające się powierzchnie. W tym przypadku jednak cechami są głowa i przepaski. U quadricinctus głowa dłuższa za oczami, a przepaski zwężające się, często w kliny i białawe, a nie ochrowe i równowąskie.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Halictidae spod lupki

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Z tymi listewkami to jest koszmar początkującego, zwłaszcza u drobnych Evylaeus, ale także u sporych przecież Lasioglossum.
Hahaha, czytasz w naszych myślach :D
Brachytron pisze:W tym przypadku jednak cechami są głowa i przepaski. U quadricinctus głowa dłuższa za oczami, a przepaski zwężające się, często w kliny i białawe, a nie ochrowe i równowąskie.
O dzięki, z tymi przepaskami to m.in na insektarium widziałam, ale z głową pierwsze słyszę od Ciebie (jakoś na to nie zwróciłam uwagi że się różni, pooglądam na zdjęciach). A w kluczu PTE właśnie jedyna cecha na sexcinctusa to listewka... no i rozmiar :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”