trzmiel

Same fotki, nie mamy okazu....
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

trzmiel

Post autor: Justyna »

Dzisiejszy krakowski. Próbowałam zgadnąć gatunek i póki co mam dwa typy, ale jestem zbyt mało cierpliwa i jednak pójdę na skróty (czyt . na forum) ;) Mogę się mylić, ale na podstawie ogólnej aparycji i liczenia członów czułków na zdjęciu sądzę, że to samiec (edit: no dobra, koszyczki też ma liche ;) ). Jakby miało się przydać inne ujęcie, to jest szansa, że się znajdzie, bo został obfotografowany wzdłuż i wszerz.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (108.76 KiB) Przejrzano 1532 razy
2.jpg
2.jpg (70.23 KiB) Przejrzano 1532 razy
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (74 KiB) Przejrzano 1532 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: trzmiel

Post autor: Brachytron »

Samiec to jest, ale od czego? Jakie masz typy?
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Samiec to jest, ale od czego? Jakie masz typy?
Od wczoraj to już mnóstwo ;) Czy mam rozumieć, że nie jest to tak oczywiste jak myślałam, i mogę się czuć trochę lepiej ze swoją niewiedzą? :D Czy po prostu nie chcesz, żebym miała tak łatwo i mam się sama jeszcze trochę pomęczyć? :) No więc pierwszą myślą był humilis (wszak zmienny! ;) ), drugą soroeensis, ale w "Trzmielach Wrocławia" piszą, że oba są rzadkie, więc biorę pod uwagę, że to może za daleki strzał. Pozostałymi typami się pochwalę, jeśli mi potwierdzisz, że to na pewno nie żaden z tych dwóch :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: trzmiel

Post autor: Brachytron »

Sam nie wiem. Może i humilis??? Tu tylko rzut oka na kopulator by rozwiązał sprawę. Soroeensis wygląda jak lapidarius. A te pozostałe dwa typy?
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Soroeensis wygląda jak lapidarius.
No ten tak średnio jak lapidarius, powiedziałabym (no, przynajmniej w porównaniu do moich wyobrażeń typowego lapidariusa): https://www.biolib.cz/en/image/id173950/
Brachytron pisze:A te pozostałe dwa typy?
Dwa to były wyżej wymienione. Pozostałe to na przykład veteranus, subterraneus... nie wiem, na ile one mogą mieć zmienne futerko, tak że jest to pewien problem dla mnie ;)
Brachytron pisze:Tu tylko rzut oka na kopulator by rozwiązał sprawę
Niestety, wśród tych licznych zdjęć kopulatora brak, pozwoliłam trzmielowi odlecieć w całości ;)

edit Aaa tak przy okazji spytam, powinnam była od razu na początku - jakie Ty masz inne typy? :D
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: trzmiel

Post autor: Brachytron »

No właśnie nie mam. Przy pierwszym zdjęciu pomyślałem sylvarum, ale kolejne zdjęcia zdmuchnęły myśl. Takie szczeciniaste włoski są typowe dla Thoracobombus, więc subterraneus odpadł mi, a veteranus jest stały kolorystycznie i nigdy czerwony. Humilis jest chyba najbliższy prawdy.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

OK, czyli na razie zostajemy przy humilis jako najprawdopodobniejszym, dzięki :)
Ciekawostka, pewna znajoma Pani z drugiego końca Polski też wczoraj miała trzmiela, który na pierwszy rzut oka wygląda jak brat bliźniak tego mojego ;) Miała nawet go tu wstawić, ale jakiś błąd jej wyskakiwał przy próbie rejestracji na forum. Może jeszcze jej się uda i dorzuci swoje zdjęcia do wątku.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

Przeglądając stare zdjęcia, trafiłam na takie oto stworzenie z 30 lipca. Czy mam rację, że to samica trzmielca żółtego? Samce spotykałam w tej okolicy niejednokrotnie, ale one jakieś takie charakterystyczne są.
Załączniki
t1.jpg
t1.jpg (391.63 KiB) Przejrzano 1259 razy
t3.jpg
t3.jpg (397.98 KiB) Przejrzano 1259 razy
t2.jpg
t2.jpg (144.76 KiB) Przejrzano 1259 razy
t4.jpg
t4.jpg (114.91 KiB) Przejrzano 1259 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: trzmiel

Post autor: Brachytron »

Może być.
Fajne te przepały, aż czuć dobrą pogodę :D
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

Brachytron pisze:Fajne te przepały, aż czuć dobrą pogodę :D
No dzięki :D Pogoda faktycznie była, ale jeszcze bardziej był nowy aparat ;) Jakoś pod koniec zeszłego roku ogarnęłam ustawianie ekspozycji i ostrości, więc może tegoroczne zdjęcia nie będą ujawniać aż tak bardzo ładnej pogody i ruchliwości pszczół ;)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

Odnalazłam stary wątek trzmielowy, to dorzucę tutaj. Głębokie archiwum odcinek 231445, połowa sierpnia, gdzieś w Zakopanem lub okolicach. Poproszę o potwierdzenie, czy to samiec soroeensis? Bo mi wizualnie bardzo pasuje, a miejsce chyba też pozwalające brać go pod uwagę.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (60.42 KiB) Przejrzano 901 razy
2.jpg
2.jpg (143.29 KiB) Przejrzano 901 razy
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: trzmiel

Post autor: Justyna »

I jeszcze takie cztery dziewczyny, nie jestem pewna czy to cztery różne, czy 3 i 4 to ten sam osobnik, zdjęcia robione praktycznie jedno po drugim. Parę dni odstępu od samca wyżej, miejsce w tej samej okolicy, a może nawet to samo. Też według mnie wyglądają dobrze na soroeensis, czy da się potwierdzić lub zaprzeczyć? :)
Załączniki
3.jpg
3.jpg (221.2 KiB) Przejrzano 898 razy
4.jpg
4.jpg (150.39 KiB) Przejrzano 898 razy
5.jpg
5.jpg (231.54 KiB) Przejrzano 898 razy
6.jpg
6.jpg (223.61 KiB) Przejrzano 898 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”