Czarna osa??

Same fotki, nie mamy okazu....
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Czarna osa??

Post autor: konrad »

Darecki
Posty: 1091
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica
Podziękowano: 1 time

Re: Czarna osa??

Post autor: Darecki »

Jaka osa? Przecie to krowa jak byk :mrgreen:
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Czarna osa??

Post autor: konrad »

Ja się pytam poważnie...
Czy to jest po prostu Vespula vulgaris z jakąś aberracją (czy jak to się tam nazywa)? Błonkówkami się nie interesuję, a w necie nic podobnego nie udało mi się znaleźć.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Czarna osa??

Post autor: ricosz »

Problem w tym przypadku jest taki, że zdjęcie jest fatalnej jakości, mocno niedoświetlone. Trudno określić w jakim stopniu ten egzemplarz odbiega od normy. Od wielu lat fotografuję owady, osy widuję regularnie, a poszczególne egzemplarze są bardziej lub mniej intensywnie ubarwione, ale nie spotkałem egzemplarza jakoś specjalnie odbiegającego od normy. Nie jestem szpecem od vespidae, ale moim zdaniem tu bardziej chodzi o warunki oświetleniowe przy robieniu zdjęcia niż o odbiegające od normy ubarwienie. Warto w przyszłości zamieszczać zdjęcia przynajmniej przyzwoitej jakości i dobrze doświetlone, żeby traktować je poważnie. Stąd też, jak mniemam, żartobliwy komentarz Dareckiego.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Czarna osa??

Post autor: Antek Kwiczala † »

Staram się trochę pomóc Konradowi i rozjaśniłem to zdjęcie.
Załączniki
IMG_20191129_155644a.jpg
IMG_20191129_155644a.jpg (277.56 KiB) Przejrzano 3338 razy
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Czarna osa??

Post autor: konrad »

Wiem, że to nie jakość cyfrówki, ale jak na zdjęcie robione telefonem, uważam, że nie jest najgorsze. Ale rozjaśniłem je sobie trochę i rzeczywiście nie jest ta osa taka czarna jak mi się wydawało. Niemniej jednak, ten osobnik, jeśli chodzi o ubarwienie, znacznie odbiega o tych, które zazwyczaj widuję. Dlatego chciałbym chociaż wiedzieć czy takie ciemniejsze ubarwienie u os często występuje czy raczej należy do rzadkości.
A jeżeli chodzi o gatunek, to jak popatrzyłem sobie trochę na zdjęcia polskich Vespidae, to teraz bym powiedział, że jest to Vespula germanica.

EDIT:
@Antek
Nie zauważyłem kiedy dodałeś posta. Już sobie samie rozjaśniłem, ale dzięki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”