Czy są czarne motyle w Polsce?

Livia

Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: Livia »

Uprzejmie witam wszystkich uczestników. Nie jestem uczestnikiem Waszego forum, zajrzałam tutaj ponieważ poszukuje odpowiedzi na pytanie - dla Was znających się na motylach - pewnie proste. Czy wystepuje w Polsce motyl, który jest cały czarny i dość duży jak na motyla. Jednolicie czarny ponoć.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jednolicie czarny (lub czarnobrązowy) motyl - przychodzi mi do głowy przede wszystkim Aphantopus hyperantus (Satyridae):
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=28
http://www.leps.it/indexjs.htm?SpeciesP ... nHyper.htm
Może to też jeszcze być samiec Maniola jurtina (Satyridae):
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=78
http://www.leps.it/indexjs.htm?SpeciesP ... oJurti.htm
Inne motyle o czarnym, czarnobrunatnym tle skrzydeł mają zazwyczaj jakieś kolorowe desenie.
Czarne skrzydła ma też Odezia atrata (Geometridae), ale z racji nie tak bardzo pospolitego - w porównaniu po powyższych gatunków - występowania, to wg mnie najmniej prawdopodobny typ:
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=435
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

może być też melanistyczna odmiana Biston betularia...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na pierwszy rzut oka czarny może też być pokłonnik osinowiec (L. populi) - bywają takie przyciemniane okazy.
Ale rzeczywiście całego czarnego (równo) motyla - nie kojarzę. W dziennych na pewno nie ma - w nocnych .. może jest.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Mnie w pierwszej chwili czarny motyl kojarzy się z rusałką żałobnikiem (Nymphalis antiopa). Wydaje mi się, że naszemu Gościowi chodzi właśnie o ten gatunek motyla - jest duży, czarny (właściwie czarno-brązowo-aksamitny), wprawdzie ma brzegi skrzydeł żółte, ale z pewnej odległośći zlewają się z tłem i ich nie widać.
Dla mnie żałobnik pozostanie jednym z najpiękniejszych motyli na świecie.
Livia

Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: Livia »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
No niby to był podobno czały czarny, właśnie bez żadnych "ozdobników" na skrzydłach. Ale przekażę sugestie, a i może osoba widząca go faktycznie nie dostrzegła np. żółtych brzegów? - choć jest przekonana, że był na pewno cały czarny i była bardzo dziwiona, co więcej zaniepokojona tym co zobaczyła.
Dziękuję za odzew.
Pozdrawiam
Skalek
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 12 listopada 2004, 20:19
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: Skalek »

Livia pisze:Uprzejmie witam wszystkich uczestników. Nie jestem uczestnikiem Waszego forum, zajrzałam tutaj ponieważ poszukuje odpowiedzi na pytanie - dla Was znających się na motylach - pewnie proste. Czy wystepuje w Polsce motyl, który jest cały czarny i dość duży jak na motyla. Jednolicie czarny ponoć.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
NO JASNE ZE JEST TAKI CALY CZARNY:TO WłOCHASZ NABRZOZIAK(MIERNIKOWCOWATE)-TYLKO MELANISTYCZNA FORMA,WYSTEPUJACA GLOWNIE W POWIATACH GOP.
stonka
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 11:05
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: stonka »

Z nocnych motyli o barwie czarnej można jeszcze wymienić bieska murzynka (Odezia atrata) z miernikowców, a kiedyś wyhodowałem czarnego samca koszówki. Nie całe czarne ale równie piękne są inne miernikowce jak górski halnik czterowstęg (Glacies alpinata) czy też Baptria tibiale
Awatar użytkownika
heodes
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 12 lutego 2005, 22:34
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Kontakt:

Post autor: heodes »

Miałem kiedys mozliwość schwytania Issoria lathonia w formie melanistycznej, ale nigdy potem nie spotkałem podobnego okazu.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Czasami u rusałki załobnika wystepuje forma gdzie opaska jest silnie zredukowana - lub koloru ciemnoczekoladowego - w locie wygląda jak czarny jednolicie ubarwiony motyl - i to pewnie było to
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

mnie też przychodzi do głowy tylko rusałka żałobnik Nymphalis antiopa. w przyrodzie faktycznie kojarzymy go jako czarny duży motyl, choć żólte szerokie przepaski ( u imago budzącego się po zimie przepaski raczej białe i postrzępione) na obrzeżu też są zauważalne podczas lotu nawet z większej odległości ok 50 metrów... proponuję zobaczyć do jakiegokolwiek przewodnika przyrodniczego i przyjrzeć się mu na obrazku, by można się upewnić, że na pewno chodzi o ten gatunek.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Czy zdarzają się motyle "negatywy" (zamiana barw)?
Awatar użytkownika
Zdun
Posty: 9
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2005, 20:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zdun »

Hmm..dopiero teraz zauwazylem ten temat ;)
Rok temu zauwazylem 2 calkowicie czarne ciemki. Mialy ok 3,5-4 cm oraz duze pierzaste czulki...Wygladaly jak male diabołki :D
Wiecej szczegolow chyba nie bylo...
:?: :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Pierwsze, co skojarzyło mi się z tymi pierzastymi czułkami, to Penthophera morio:
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=933

ewentualnie melanistyczna forma Lymantria monacha lub Biston betularia (samce).
Awatar użytkownika
Tomasz Kosut
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2004, 13:39
UTM: CA37
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tomasz Kosut »

Ja się na motylkach słabo znam, ale jeśli obserwacja była w maju to i równie dobrze mogła to być rusałka pawik (Inachis Io) siedząca ze złożonymi skrzydłami. Motyl to też w sumie duży.
Awatar użytkownika
Zdun
Posty: 9
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2005, 20:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zdun »

Hm..jednak to chyba nie bylo to bo obserwowalem je w sierpniu i w okolicach łodzi a morio wystepuje tylko na południu(tak przynajmniej jest zaznaczone ;) )

Tomasz-> to bylo ok 24 w nocy wiec to nie byl pawik :D

[ Dodano: 18-07-05, 12:19 ]
jeszcze jeden czarny motyl chyba dosc pospolity:) ktos wie jaki?
joltom
Posty: 103
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 05:46

czarny motyl

Post autor: joltom »

Właśnie spotkałem czarnego motyla
Załączniki
DSC02811.jpg
DSC02811.jpg (86.13 KiB) Przejrzano 6811 razy
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Witam, choć prawie wcale nie zajmuje się motylami czasami czytam wątki ukazujące się w tym dziale. Zaciekawiło mnie pytanie o czarne motyle. Okaz prezentowany na zdjęciu złowiłem a raczej znalazłem (był martwy) w runie. Proszę o oznaczenie, czy jest to jakaś forma melanistyczna czy każdy osobnik tak wygląda. dziękuję i pozdrawiam
Załączniki
Obraz.jpg
Obraz.jpg (138.28 KiB) Przejrzano 6794 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Prezentowany motyl to forma melanistyczna miernikowca Biston betularia. Okazy typowo ubarwione możesz zobaczyć w zawartym w nazwie linku. Ostatnio jednak zaczny odsetek populacji tego gatunku to właśnie okazy ściemnione. Być może za kilkadziesiąt lat będą latały tylko takie...
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Dzięki Antku, możliwe że takie formy barwne u tego gatunku są spowodowane zanieczyszczeniem, podobnie jak u brudnicy mniszki, cieżko u mnie spotkać typowego samca, większość to formy melanistyczne.
koti
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2010, 12:54
Gender: women

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: koti »

witam serdecznie,
po pierwsze nie znam się na motylach w ogóle, po drugie bardzo chciałabym Was prosić o pomoc w identyfikacji pewnego dziadygi - całkiem spory, skrzydła czarne (przynajmniej w momencie, kiedy są złożone), na tych skrzydłach deseń jakby hmm.. nakładających się na siebie warstw. jeden okaz spotkany na mazurach, drugi na warszawskim mokotowie. zamieszczam zdjęcie - robione zmęczoną ręką i telefonem komórkowym, więc jakość nie jest najlepsza, ale może coś się uda Wam z niego wyczytać :)

Obrazek

i przepraszam, że foto nie odwrócone,
z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: Dispar »

Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: Marek Hołowiński »

koti
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2010, 12:54
Gender: women

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: koti »

tak, to zdecydowanie ten drugi :) bardzo Wam dziękuję
krzysiek10
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 maja 2010, 19:32

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: krzysiek10 »

Według mnie to jest Rusałka Pawik
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: mwkozlowski »

słyszałem od starego taternika, że u górali i wśród wspinaczy był przesąd (jest? stąd pytanie?) że zobaczenie czarnego motyla w drodze na wierchy wróży śmierć; niektórzy ponoć po takim spotkaniu zawracali....
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: PawełB »

ciekawe, czy do czarnych motyli zaliczają ciemne górówki. Samiec epifrona w locie wydaje się bardzo ciemny. No i pawik - też w pewnych sytuacjach, widziany gdzieś w przelocie głownie od dołu wydaje się czarny.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: Dispar »

Oczywiście macie racje z tym I. io.
Tak to już jest jak się zbyt pobieżnie obejrzy motyla :oops: .
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Re: Czy są czarne motyle w Polsce?

Post autor: alps »

mwkozlowski pisze:słyszałem od starego taternika, że u górali i wśród wspinaczy był przesąd (jest? stąd pytanie?) że zobaczenie czarnego motyla w drodze na wierchy wróży śmierć; niektórzy ponoć po takim spotkaniu zawracali....
Przesąd ten rzeczywiście nigdy nie istniał i prawdopodobnie został wymyślony przez legendarnego taternika, wybitnego alpinistę i literata Jan Długosza. W swojej najbardziej znanej i niewątpliwie najlepszej książce "Komin Pokutników" jako przedostatnie umieścił opowiadania pt. "Czarny motyl", przepełnione atmosferą fatalizmu znanego z innych jego opowiadań (często w opowiadaniach pojawiały się tzw. ptice, kabały, przesądy - dziwne że opisywane przez niego te znaki rzeczywiście były potwierdzane przez jego znajomych, uczestników wypraw). Od samego początku to opowiadanie było w świecie alpinistycznym najbardziej kontrowersyjne. Mimo, że Długosz zapewniał że jest prawdziwe nigdy nie udało sie odszukać osób opisanych na początku opowiadania, którzy podchodzili na nartach na przełęcz Krzyżne. Tego samego dnia (28 marca 1957 roku) Długosz przechodził samotnie jedną z najtrudniejszych dróg na Wielkim Mięguszowieckim Szczycie i wydaje sie wprost nieprawdopodobne, że drogę tę zrobił mimo skrajnie trudnych warunków i popsutych raków! Tego też dnia miała w kotle Mięguszowieckim miejsce tragedia. Zginęli na skutek nieszczęsliwego poślizgnięcia jego przyjaciele Tadeusz Korek i Jacek Bilczewski schodząc w Wyżniej Mięguszowieckiej Przełęczy. Dokładnie o godzinie 15.30, czyli czasie, w którym rzekomo pod Krzyżnem opisana na początku opowiadania, nikomu nie znana, czwórka widziała czarnego motyla. Motel ten to oczywiście Rusałka żałobnik.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”