Mrówki, a gąsienice

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Mrówki, a gąsienice

Post autor: Kamil Mazur »

1. Pomijając myrmekofilne gatunki motyli jak jest ze wspólnym zamieszkiwaniem terenu przez gąsienice i mrówki?
2. Czy bywa, że mrówki (chodzi mi głównie o pomarańczowe mrówki coś jak Lasius flavus) atakują gąsienice, które sobie żerują w pobliżu lub takie, które znajdą się na mrowisku z takiego czy innego powodu ?
3. Czy może wspólne zamieszkiwanie terenu mrówek i gąsienic motyli nie niesie niebezpieczeństwa dla jednych lub drugich.
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Mrówki, a gąsienice

Post autor: Edwin Buga »

Jak w ubiegłym roku wypuściłem na łące pod lasem 5-6 mm gąsienice Saturnia pavonia na krzaku tarniny, to po chwili zobaczyłem jak takiej samej wielkości czarne mrówki targają je za d... .chcąc oderwać od liścia, więc szybko przyszedłem im z ratunkiem i hodowałem dalej na osłoniętym gęstą firanką krzewie jeżyny.
O tym jaki mrówki mają wpływ na inne gąsienice przekonamy się Kamil w tym roku, obserwując M.dryasa, którego dwie kopulujące pary wypuściłem na łąkę w kwadracie EV97, nie koszona od 15 lat i opanowana przez mrówki (chyba ze trzy gatunki). Obrzeże lasu to kilka dużych kopców mrówki czarnej - zaznaczam że nie znam się całkowicie na mrówkach - (szybko się wspina po nogach i mocno gryzie) na łące sa też kopce wysokie na około 30 cm, budowane w oparciu o kępę traw z gliny, piasku. Na łące występują kraśniki, Melanargia galathea, Maniola jurtina, Aphantopus hyperantus, Lycaena virgaureae, Cyaniris semiargus.
Załączniki
DSC01796.JPG
DSC01796.JPG (126.69 KiB) Przejrzano 2064 razy
DSC01801.JPG
DSC01801.JPG (140.4 KiB) Przejrzano 2064 razy
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Mrówki, a gąsienice

Post autor: Edwin Buga »

Drugie stanowisko w kwadracie EV 98 na pewno też z mrówkami bo one są wszędzie ale nie łaziły tak po nogach jak w EV 97.
Załączniki
DSC01799.JPG
DSC01799.JPG (123.05 KiB) Przejrzano 2058 razy
DSC01679.JPG
DSC01679.JPG (133.43 KiB) Przejrzano 2056 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mrówki, a gąsienice

Post autor: Kamil Mazur »

(Wyciągam na wierzch post z pytaniem bo mnie nadal nurtuje... :mrgreen:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”