Dawne synonimy - Noctuidae

Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Peter Senn »

Czy Calamia tridens (Hufnagel, 1766) oraz Hecatera bicolorata (Hufnagel, 1766) nazywały się kiedyś inaczej? Jeśli tak, to jak? Nie mogłem żadnej infomacji znaleźć na ten temat na stronach internetowych. (A czy jest w ogóle jakieś zródło podające dawne synonimy dla motyli nocnych? Dla dziennych takie informacje można znaleźć w monografii Krzywickiego (1982)). Wertuję Speisera (1903) i Urbahna & Urbahna (1939) w poszukiwaniu tych gatunków, i nie mogę ich znaleźć. Chciałbym wykluczyć możliwość, że ukrywały się pod innym szyldem, zanim stwierdzam, że na początku XX w. ich na Pomorzu nie łowiono.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Adam Larysz »

Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Aneta »

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Inne nazwy, stosowane dla:
Hecatera bicolorata Hufn. - Aethria bicolorata Hufn., Epipsammia bicolorata Hufn., Mamestra bicolorata Hufn., Mamestra serena Schiff., Polia serena Schiff.
Calamia tridens Hufn. - Calamia virens L., Luceria virens L.

PS. Adam i Aneta mnie wyprzedzili, ale tak to jest, gdy się sprawdza różne źródła... :D
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Marek Hołowiński »

Calamia tridens (Hufnagel, 1766) = Calamia virens L., Luceria virens L.
Hecatera bicolorata (Hufnagel, 1766) = Polia serena Schiff., Mamestra serena Schiff., Mamestra bicolorata Hufn.
informacja w oparciu o "Wir bestimmen Schmetterlinge" Manfred Koch

Ale jesteście szybcy :D
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Tomasz Blaik »

W pracy J. Nowackiego (1994): "Struktura zasięgów sówkowatych w pasie wydm nadmorskich polskiego wybrzeża Bałtyku", jest informacja o złowieniu Hecatera bicolorata w Juracie CF56 (leg. E. Świderski). Materiały Świderskiego pochodziły z lat 1934-1962.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Peter Senn »

Bardzo serdecznie dziękuję za wszytskie wskazówki. Jak się okazuje, C. tridens w ogóle nie jest wymieniany przez Speisera, jest za to u Urbahnów, ale nie ma stanowisk w obecnym woj. pomorskim. H. bicolorata występuje u Speisera jako M. serena, ale na omawianym terenie nie wykazuje żadnych stanowisk; ani Urbahnom nie były znane żadne stanowiska tu. A jeśli chodzi o zbiór Świderskiego, o którym Tomek wspomniał, czy wiadomo z jakich terenów okazy złowione pochodzą? Pozdrawiam, Piotr
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Rafał Celadyn »

"...okazy sowkowatych ,odłowione w okolicach Pucka oraz na Mierzei Wiślanej w miejscowościach:Chałupy,Kuźnice,Jastarnia i Jurata...."-to wszystko co pisze na temat stanowisk odłowu E.Świderskiego.

edit: sorry ,ale przeoczyłem :"...Niewielka ilośc okazow pochodzi takze z Krynicy Morskiej..."
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Robert Rosa »

co prawda bardziej Pomorze Zachodnie :lol: , Hering z 1880 (1889?!):
Załączniki
4.jpg
4.jpg (83.2 KiB) Przejrzano 3455 razy
virens.jpg
virens.jpg (114.62 KiB) Przejrzano 3455 razy
serena.jpg
serena.jpg (134.02 KiB) Przejrzano 3455 razy
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Peter Senn »

Bardzo dziękuję za kolejne wyjaśnienia. Pozdrawiam. Piotr
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Tomasz Blaik »

Calamia tridens jest wymieniony przez Speisera pod nazwą Luceria virens (str. 49), jako gatunek pospolity na licznych stanowiskach. Hecatera bicolorata (= serena) faktycznie nie był znany z dawnych Prus Zach. i Wsch. (Speiser), co potwierdza też Urbahn. Natomiast z dawnego Pomorza (Provinz Pommern) gatunek był znany. W obecnie polskiej części, Urbahn podaje np. stanowiska pod Szczecinem i Stargard. Odnośnie pracy Nowackiego, wspomniany Świderski łowił ten gatunek jeszcze w Łazach (WA71), na środkowym wybrzeżu, a samemu autorowi przyleciał do samołówki 1 osobnik Calamia tridens w Jarosławcu (WA94). W zeszłym roku złowiłem okaz H. bicolorata na Mierzei Wiślanej.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Peter Senn »

Dziękuję za tę korektę, Tomku. Szukałem hasło virens w skorowidzu, i nie ma go tam, sądziłem zatem, że motyla tego nie ma w tym zestawie. Ale Luceria jest ... mea culpa ... Piotr
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dawne synonimy - Noctuidae

Post autor: Peter Senn »

Wracając do kolekcji Świderskiego, czy znajdują się tam gatunki inne niż sówki, i czy te ewentualne inne gatunki były łowione na innych stanowiskach na Wybrzeżu? W końcu dokopałem się do pracy Nowackiego, w którym autor pisze, że zbiór E. Świderskiego, znajdujący się w kolekcji Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, nie został dotychczas publikowany. Praca Nowackiego wyszła w 1994 r. Czy w międzyczasie zbiór Świderskiego został opisany i publikowany? Jeśli tak, to gdzie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”