zima

Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

zima

Post autor: Marek Hołowiński »

Skoro tylko nasypało śniegu przerwałem obserwacje w terenie, a zabrałem się za oznaczanie motyli z Coleophoriidae po kopulatorach. Mam tego z 500 szt. Przed świętami przyniosłem z zimowania pierwszą partię min. Obecnie jestem na półmetku porządkowania Coleophoriidae, a już od kilku dni preparuję wylęgające się mikrusy.
A wydaje się że zimą motylarze mają luz :D
Załączniki
P1017046a.jpg
P1017046a.jpg (77.03 KiB) Przejrzano 3763 razy
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: zima

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

widzę Marek że mimo binokularu Twój kosmiczny powiększalnik nadal ma się dobrze, mało tego, wciąż zajmuje centralne miejsce w warsztacie - tak trzymać :wink:
(swoją drogą zazdroszę tych wylęgów mikro)
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: zima

Post autor: Kamil Mazur »

Jak słusznie zauważył Marek zima nie jest takim znowu odpoczynkiem. Robi się to czego się nie robi latem a co trzeba zrobić :)

Ja obecnie nic nie preparuję bo jeszcze nic się nie wykluwa, ale pokupowałem balsę i dorobiłem trochę rozpinadeł przed sezonem trzeba trochę starych wymienić na nowe.

A od kilku dni wpatruję się w mikroskop. Dzisiaj akurat usuwałem przez kilka godzin łuski z nóg koszówek żeby dopatrzeć się ukrytych pod łuskami maleńkich kolców (epifizy) będących cechą rodzajową. Wczoraj zaś wpatrywałem się w użyłkowanie skrzydeł i za cholerę nie mogłem znaleźć dobrej metody żeby było widać wszystkie żyłki bez usuwania łusek.

O i tak... niby zastój ale jednak coś się dzieje i zima mija szybciej. A za niecałe dwa miesiące - w teren.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: zima

Post autor: Marek Hołowiński »

Tomasz Niedźwiedzki pisze:widzę Marek że mimo binokularu Twój kosmiczny powiększalnik nadal ma się dobrze, mało tego, wciąż zajmuje centralne miejsce w warsztacie - tak trzymać :wink:
(swoją drogą zazdroszę tych wylęgów mikro)
Pozdrowionka
Tomku ten sprzęt sprawdza mi się przy preparowaniu. Lupa o dużej średnicy pow. 3x, a na ramieniu przy niej ruski binokular pow. 10x. Mogę tu podłożyć nawet gablotę i oglądać motyle w 10-krotnym powiększeniu.
Z mikrusów lęgną mi się teraz Phyllonorycter quinqueguttella i parę innych pospolitych Gracillariidae, oraz prawdopodobnie Atemelia torquatella. Mam trochę wątpliwości bo poczwarki były pośród liści wiązu, a o ile mi wiadomo gatunek rozwija się na brzozie.

Kamil te koszówki mnie przerażają. Niezwykłe to motyle, jakże mało poznane. Czytając posty traktujące o Psychidae, coś tam próbuję działać w terenie, ale oznaczanie to już nie dla mnie :roll:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: zima

Post autor: Adam Larysz »

Lupa Marku robi wrażenie :wink:
Ja właśnie dzisiaj wyjąłem miny z balkonu, bo właśnie u mnie odwilż... Za tydzień, dwa - preparowanie.
Marek Hołowiński pisze: Kamil te koszówki mnie przerażają. Niezwykłe to motyle, jakże mało poznane. Czytając posty traktujące o Psychidae, coś tam próbuję działać w terenie, ale oznaczanie to już nie dla mnie :roll:
Te kilkanaście naszych pospolitych gatunków koszówek, spotykanych niemal wszędzie, można oznaczyć bez wiekszego trudu. Ale trudne rodzaje, jak Dahlica, bez odpowiedniej literatury, sprzętu, czy materiału porównawczego są faktycznie często nie do ugryzienia.
Lecz na pewno warto się Psychidae zajmować, bo w Polsce to rodzina od wielu lat zaniedbana i pozostaje jeszcze wiele rzeczy do odkrycia! No i jest to z pewnością jedna z najciekawszych grup motyli na świecie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: zima

Post autor: Kamil Mazur »

Trudność polega na tym, że opisy oryginalne są mało dokładne, a cechy pozwalające oznaczać odkryto dopiero w drugiej połowie XX wieku i odkrywa się nadal, więc starsze opisy stają się mało przydatne jeśli brak holotypów które by można było zrewidować pod kątem nowych cech. Taki Lineusz, Zeller, Huebner, Denis, Schiffermueller itd. - kto wtedy myślał o tym, że epifiza na nogach jest istotna albo, że łuski na skrzydłach są wąskie lub szerokie i charakterystyczne dla gatunku ?

Wspomniana grupa Dahlica - albo ogólniej plemię Dahlicini End. - to w Palearktyce jakieś 50 gatunków bardzo trudnych do oznaczania. Dopiero Sauter w 1956 tutaj nieźle pozamiatał i wyodrębnił sporo nowych gatunków na podstawie przez siebie odkrytych cech. Obecne opisy są w dużej mierze wzorowane na nich. A takich grup jest jeszcze trochę - Epichnopterix, Rebelia też nie należą do łatwych.

Obecnie trudnością jest to, że trzeba do tych opisów jakoś dotrzeć, a nie ma jak bo kto prenumeruje czasopisma w stylu naszych WE z takich krajów jak Ukraina, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Finlandia ? Naukowcom z pewnością jest łatwiej bo instytuty prenumerują różne czasopisma ale amator skąd to ma wziąć ? Pozapisywać się do wielu organizacji opłacić wszędzie składki i liczyć na to, że w którymś numerze będzie jeden artykuł o koszówkach.

Ja bym już nie mówił, że koszówki to zaniedbana grupa bo od kilkunastu lat jest boom na nią i pojawiają się coraz to nowe gatunki jak grzyby po deszczu. Jest po prostu słabo rozpropagowana :) no i trudna więc amatorowi który rozpoczyna zabawę z entomologią nie chce się ślęczeć wieczorami żeby oznaczyć co złapał i woli kupić ładny kolorowy atlas i pójść na łąkę nałapać w prosty sposób motyli dziennych. Tym bardziej, że kolorów i urody w ogólnie przyjętym znaczeniu u koszówek po prostu brak.

Ale te wynurzenia pasują bardziej do innego działu i nie chcę tutaj więcej odchodzić od sedna - czyli zimy.
jon

Re: zima

Post autor: jon »

Fajne stanowisko pracy. Coś do powiększania to podstawa przy tych maluchach. Jest i siatka w kącie i jest strzykawka do szprycowania i flacha pod biurkiem. :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: zima

Post autor: Kamil Mazur »

jon pisze:Fajne stanowisko pracy. Coś do powiększania to podstawa przy tych maluchach. Jest i siatka w kącie i jest strzykawka do szprycowania i flacha pod biurkiem. :)
Jesteś bardzo spostrzegawczy... to po sylwestrze spędzonym pewnie przy mikroskopie
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: zima

Post autor: Marek Hołowiński »

Marek Hołowiński pisze:Skoro tylko nasypało śniegu przerwałem obserwacje w terenie, a zabrałem się za oznaczanie motyli z Coleophoriidae po kopulatorach. :D
wygląda na to że mam bardzo ciekawe gatunki - Coleophora pseudodirectella (samica) i Coleophora follicularis (samiec). O ile pierwszy wymaga jeszcze pewnej weryfikacji, drugi na 100%. Jest jeszcze parę innych wartych uwagi, ale jeszcze sporo roboty przede mną. Ponieważ materiały do oznaczania po kopulatorach którymi dysponuję nie są kompletne (a to brak fotki, to rysunku, czy opisu), jeśli macie coś na ten temat - chętnie skorzystam
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: zima

Post autor: Rafał Celadyn »

Ja mam jedynie :J.Razowski -Motyle(Lepidoptera)Polski,cz.XVI-Coleophoridae.1990,ale nawet nie podejrzewam ,że nie masz tej pozycji ....ale cuda sie zdarzają :wink:.
Pozdrowki Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: zima

Post autor: Marek Hołowiński »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”