kusak Emus hirtus

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
brakkonta

kusak Emus hirtus

Post autor: brakkonta »

Mam pytanie do Kusakologów. Otóż ten kudłacz wypadł mi wczoraj spod kupska krówskiego. Było to moje drugie z nim spotkanie. Pierwsze miało miejsce ponad 20 jer egoł temu nazad w Mikołajkach. Ten brzydal (wielką niechęcią darzę kusaki) złapan został koło mnie, znaczy koło Jarosławia. Ale, jest pytanie. Otóż czy ten gatunek jest rzadki, pospolity czy jaki inszy? Nie mam nic na ten temat, bo i jak wspomniałem, kusaki są fe :mrgreen:
Mazep
Załączniki
Emus hirtus.jpg
Emus hirtus.jpg (87.78 KiB) Przejrzano 6527 razy
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Kusak

Post autor: Andrzej 54 † »

Po pierwsze mówienie że kusaki są brzydalami mija się z prawdą, to najciekawsze, naj.. naj.... chrząszcze w świecie przyrody (subiektywne odczucie), czego dowodem jest złowiony przez kolegę kudłacz, czyli Emus hirtus, zwierz był uważany za rzadko występujący w naszym kraju, ale widać ocieplenie klimatu i jakieś inne czynniki powodują że zaczyna wystepować coraz liczniej, ograniczenie jego populacji powodowane było, chyba, brakiem żarcia czyli much.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Kusaki są piękne. I mówię to ja, zagorzały miłośnik stonek i kruszczyc :cool:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

są fe :razz: no i dzięki za informacje.
Przemek Zięba

Re: Kusak

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej 54 pisze: zwierz był uważany za rzadko występujący w naszym kraju, ale widać ocieplenie klimatu i jakieś inne czynniki powodują że zaczyna występować coraz liczniej, ograniczenie jego populacji powodowane było, chyba, brakiem żarcia czyli much.
Koło Włodawy nad Bugiem tego kudłacza spotkasz w każdej krówskiej kupie ot i tam rzadki on nie jest.....
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

kudłacz

Post autor: Andrzej 54 † »

Nie będziemy się tu sprzeczać o niewątpliwe piekno kusaków. Pocieszający jest fakt wzrostu populacji tego gatunku, chyba, nie chcę tu popełnić błędu, kiedyś rozważano możliwość jego ochrony gatunkowej.
Przemek Zięba

Re: kudłacz

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej 54 pisze:Nie będziemy się tu sprzeczać o niewątpliwe piekno kusaków.
Jest tak brzydki że aż piękny, w sumie śmieszny i dzielny zwierzak :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Dzielny, ale Mazepie nie dał rady :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Może Mazepus najpierw strzela później pyta, tzn najpierw zatruwa później ogląda - :mrgreen: :mrgreen: żartuję rzecz jasna :mrgreen:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Nie no, ja tam z tymi kusakami i ich brzydotą, to sobie jajca robię. Przecie nie ma brzydkich robali. A Emus - no cóż, jak pisał bodajże Przemek - tak piękny......że go pierdyknąć musiałem. Sam nie zbieram kusaków, więc i go chętnie wymieniłbym na jakie kozy czy żuki, jakby się kto chętny znalazł. Jak chętnego nie będzie - będzie zdobił gablotę u mnie.
Oddając salut Wojownikowi Spod Kupy - pozdrawiam wszystkich - Mazep
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Przyłączam się do zachwytów Anety i Andrzeja nad kusakami. Poza tym to najliczniejsza rodzina chrząszczy w Polsce - blisko 1400 gatunków! "Walczę" z nimi już parenaście lat i nie mam dosyć. Ciągle potrafią zaskoczyć. Niestety najczęsciej trzeba je "pruć" i wyciągać fiutki lub spermateki (szczególnie u Atheta sp.).
Co do Emus hirtus (o polskiej wdzięcznej nazwie rabież) to faktycznie ostatnio pojawia się coraz częściej, choć obserwuję liczniejsze pojawy co 3-4 lata (szczególnie jak jest ciepła wiosna) i wtedy mozna go spotkać pod krowimi plackami, ale także pod padliną i w gnijących grzybach (kopie sobie tam norki, gdzie czyha na przylatujące owady, szczególnie muchy).
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Bartek Pacuk »

Odświeżę nieco stary wątek. Podajecie tu Panowie kilka co najmniej stanowisk, które w literaturze jeszcze nie są uwiecznione. Ja w tym roku pierwszy raz trafiłem na tego delikwenta, mam już przygotowanego szorta do WE. Ktoś ma ochotę się podczepić?
Awatar użytkownika
Honza
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 15:20
Lokalizacja: Hradec Králové

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Honza »

Bionomia: Eurytopní termofil życia w ciepłych obrzeżach lasów, pastwisk i łąk. Wydaje w kale, gnije w owocniki grzybów, różne sprawy gnijących roślin. Także w składowiskach. Odżywiają się larwy Diptera i Gnojnik (larwy z rodzaju Aphodius).

Distribution of Emus hirtus (Linnaeus, 1758) on the territory of Czech Republic.
Załączniki
hirtus.jpg
hirtus.jpg (131.18 KiB) Przejrzano 6446 razy
Emus hirtus (Linnaeus, 1758).jpg
Emus hirtus (Linnaeus, 1758).jpg (127.37 KiB) Przejrzano 6443 razy
Przemek Zięba

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Przemek Zięba »

Bartek Pacuk pisze:Odświeżę nieco stary wątek. Podajecie tu Panowie kilka co najmniej stanowisk, które w literaturze jeszcze nie są uwiecznione. Ja w tym roku pierwszy raz trafiłem na tego delikwenta, mam już przygotowanego szorta do WE. Ktoś ma ochotę się podczepić?
Już podaje dane - obserwowany i odławiany na przestrzeni 3 lat - GB03 Gródek - VI-2008, VI2009; FB88 Wola Uhruska VI-2008,2009, 2010 Przemysław Zięba leg.et det. 1 okaz (resztę rozgrabili źli ludzie) pozostaje w moim zbiorze jako okaz dowodowy- nie wiem czyt te stanowiska sa czymś nowym i nie był z nich podawany.....
Pozdrawiam
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Bartek Pacuk »

Przemek Zięba pisze:Już podaje dane - obserwowany i odławiany na przestrzeni 3 lat - GB03 Gródek - VI-2008, VI2009; FB88 Wola Uhruska VI-2008,2009, 2010 Przemysław Zięba leg.et det. 1 okaz (resztę rozgrabili źli ludzie) pozostaje w moim zbiorze jako okaz dowodowy- nie wiem czyt te stanowiska sa czymś nowym i nie był z nich podawany.....
Dziękuję za dane. W pierwszym tegorocznym nr. WE B.Staniec podaje go jako nowego dla Wyżyny Lubelskiej z Poleskiego PN, zatem Twoje stanowiska na pewno będą nowe 8)
Da się jakoś bardziej doprecyzować liczbę okazów (ew.datę), czy można po prostu wpisać, że licznie obserwowany? Mogę prosić dokładne dane tego jednego, co Ci pozostał? Może być na priv, jeśli wolisz.
Przemek Zięba

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Przemek Zięba »

Licznie obserwowane to chyba najlepsze okreslenie a co do tego który pozostał to musze zerknąć w domu do etykiety, było ich tak duzo, że wręcz mnie denerwowały, bo wyciągałem z odchodów żuki. Wziąłem z tego co pamiętam 3 exx, dwa komus podarowałem a jednego spreparowałem dla siebie, w sumie ot tak bo kusakami sie nie zajmowałem i zasadzie nie miałem takich planów. W tym roku robiłem wielkie rewolucje w gablotach i zostawiłem sobie taka jedna malutka na wszystkie owady nie będące żukami, kózkami, no i wybranymi zadłówkami. Bardziej chyba z sentymentu, bo z tym kusakiem wiąże się kilka przygód tego dnia ale nie będę zanudzał.. :D
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Bartek Pacuk »

Przemek Zięba pisze:Licznie obserwowane to chyba najlepsze okreslenie a co do tego który pozostał to musze zerknąć w domu do etykiety, było ich tak duzo, że wręcz mnie denerwowały, bo wyciągałem z odchodów żuki. Wziąłem z tego co pamiętam 3 exx, dwa komus podarowałem a jednego spreparowałem dla siebie
Dobra, zatem napiszę licznie obserwowane. W sumie fajnie, ja od czasu do czasu też w kupy zaglądam, ale nigdy na E.hirtus nie trafiłem. A ten jeden, co mi się trafił w tym roku, łaził sobie na wierzchu, po kupie :P
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: mwkozlowski »

2004, 12.06 Tykocin Podlasie jeden osobnik na placku
2009. 07.07 Gładyszów, Beskid Niski na plackach, licznie
Przemek Zięba

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Przemek Zięba »

Mój okaz dowodowy jest z 24.VI.2008 roku z lokalizacji Wola Uhruska
pozdr
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Andrzej 54 † »

Łask CC71, odłowiłem w latach 2006-2009 4 sztuki, więcej nie łapię, kusak dość często na tym terenie spotykany.
Awatar użytkownika
Honza
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 15:20
Lokalizacja: Hradec Králové

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Honza »

kilka historycznych miejsc
Załączniki
img667.jpg
img667.jpg (49.76 KiB) Przejrzano 6239 razy
img666.jpg
img666.jpg (111.33 KiB) Przejrzano 6239 razy
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Dariusz Twardy »

Brzozów EA70 09 V 2003 jeden osobnik, na placku-przy oborniku. Stanowisko silnie nasłonecznione.
W mojej okolicy rzadki, tylko raz go napotkałem.

Pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Emus hirtus nie jest jakimś wielkim rarytasem i pisanie notatki faunistycznej z kilkoma nowymi stanowiskami tylko tego jednego kusaka nie jest jakoś szczególnie ciekawe. Oczywiście, są miejsca w Polsce, gdzie jest on rzadki, szczególnie wobec zmniejszającego się wypasu krów na łąkach, ale był wykazany z większości krain i na wschodzie czy południu bywa bardzo pospolity. Lepiej chyba przemycić go w artykule dotyczącym większej liczby gatunków lub pokusić się o całościowe opracowanie podsumowujące wiedzę o występowaniu tego kusaka w Polsce. O niebo większe rzadziole bywały pokazywane na forum i nie doczekały się utrwalenia w literaturze, a tu proszę, taki sobie gatuneczek, a wzbudził takie zainteresowanie...

Paweł
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Bartek Pacuk »

mwkozlowski pisze:2004, 12.06 Tykocin Podlasie jeden osobnik na placku
2009. 07.07 Gładyszów, Beskid Niski na plackach, licznie
Dziękuję bardzo za dane. Tak się ciekawie składa, że mój okaz, który stał się powodem tego zamieszania, również został złowiony w Tykocinie :wink: Czy Twój również pochodzi z tamtejszej żwirowni?
Przemek Zięba pisze:Mój okaz dowodowy jest z 24.VI.2008 roku z lokalizacji Wola Uhruska
Dzięki, dopiszę 8)
Andrzej 54 pisze:Łask CC71, odłowiłem w latach 2006-2009 4 sztuki, więcej nie łapię, kusak dość często na tym terenie spotykany.
Dzięki za odzew :) Twego szorta o tym gatunku znam, fajnie, że w Łasku ma się dobrze 8)
Dariusz Twardy pisze:Brzozów EA70 09 V 2003 jeden osobnik, na placku-przy oborniku. Stanowisko silnie nasłonecznione.
W mojej okolicy rzadki, tylko raz go napotkałem.
Dzięki Darku, załączam Szukacza, bo nie wiem, gdzie jest Brzozów, a do jakiejś krainy trzeba go przyporządkować :wink:

Pozdrawiam wszystkich
Bartek
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Jarosław Bury »

załączam Szukacza, bo nie wiem, gdzie jest Brzozów
No nie, nie wierzę :mrgreen:
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Bartek Pacuk »

Pawel Jaloszynski pisze:Emus hirtus nie jest jakimś wielkim rarytasem i pisanie notatki faunistycznej z kilkoma nowymi stanowiskami tylko tego jednego kusaka nie jest jakoś szczególnie ciekawe.
Jak na razie jedno ze stanowisk pochodzi z krainy, z której nie był dotąd wykazywany - może jednak warto o tym wspomnieć?
Pawel Jaloszynski pisze:Oczywiście, są miejsca w Polsce, gdzie jest on rzadki, szczególnie wobec zmniejszającego się wypasu krów na łąkach, ale był wykazany z większości krain i na wschodzie czy południu bywa bardzo pospolity.
Może i bywa pospolity, tyle że właśnie z tego wschodu i południa nie był dotąd wykazywany, że przytoczę tu (pomijam krainy stricte górskie) Wyżynę Małopolską, Beskid Zachodni, Kotlinę Nowotarską czy Wyżynę Lubelską, z której to B.Staniec wykazał go dopiero w tym roku. A jak tego nie ma w literaturze, to skąd ma człowiek wiedzieć, że on tam pospolity jest, jeśli sam nie był i nie widział?
Pawel Jaloszynski pisze:Lepiej chyba przemycić go w artykule dotyczącym większej liczby gatunków lub pokusić się o całościowe opracowanie podsumowujące wiedzę o występowaniu tego kusaka w Polsce.
Pewnie że tak, ale ja go nie przemycę, bo kusaków nie zbieram, więc nie mam gdzie go podczepić. Nie miałem zamiaru pisać także całościowego opracowania, bo kusakami się nie zajmuję i nie jest to chyba zadanie dla mnie.
Pawel Jaloszynski pisze:O niebo większe rzadziole bywały pokazywane na forum i nie doczekały się utrwalenia w literaturze, a tu proszę, taki sobie gatuneczek, a wzbudził takie zainteresowanie...
Utrwalaniem tych rzadzioli niech się zajmują ci, co je pokazywali. Rabieża więcej osób łapało, to i odzew większy. Ale też nikt (nie licząc Andrzeja 54) nie pokusił się o publikację swoich obserwacji. Na rzucone hasło jednak sporo danych się znalazło, także od osób, które się tym wcześniej nie chwaliły. Może zatem ma sens te dane zebrać i puścić w świat, zanim znów gdzieś przepadną?
Jarosław Bury pisze:No nie, nie wierzę :mrgreen:
Spokojnie Jarku, już się dokształciłem :P
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Radek P. »

Widząc, że poszukujecie danych o E. hirtus, to i ja zajrzalem do swego zbioru w ten weekend. Mam dwa okazy od Marcina Szewczyka z miejscowości Popłacin ad Płock (DD02) z 19.V.2005r., ale proszę (najlepiej Marcina bo wiem, że tu zagląda), aby potwierdził tę lokalizację, jak również wyrazil zgodę na publikowanie tych danych.

Pozdrawiam
Radek
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Marcin Szewczyk »

Oczywiście, potwierdzam lokalizację. Wyrażam również zgodę na ewentualne opublikowanie danych. Dodam jeszcze, że zostało pozyskanych około 40 okazów, co stanowiło niewielki procent populacji.

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Koło Szczecina też go poławiałem kilkakrotnie, raczej częsty u mnie nie jest. Dane połowy jakby co mogę udostępnić bo z głowy nie pamiętam.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kusak Emus hirtus

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał pisze:Koło Szczecina też go poławiałem kilkakrotnie, raczej częsty u mnie nie jest. Dane połowy jakby co mogę udostępnić bo z głowy nie pamiętam.
Byłoby super, możesz przesłać na priva, jeśli wolisz w ten sposób.
Generalnie to jestem miło zaskoczony ilością danych, jakie już udało się zebrać - są to nowe stanowiska z 11 krain, przy czym z 3 z nich nie był dotąd wykazywany.
Dziękuję wszystkim, którzy już dane przesłali. Jeśli ktoś jeszcze coś ma i chce się podzielić - zapraszam do współpracy.
Pozdrawiam
Bartek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”