Cmentarzysko Prionus coriarius w woj świętokrzyskim

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Cmentarzysko Prionus coriarius w woj świętokrzyskim

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Przebywam obecnie w Lechowie, mniej więcej w połowie drogi między Kielcami a Sandomierzem.
Na szerokiej żwirowej drodze w lesie mieszanym z dużym udziałem starych buków i świerków znalazłem ślady uczty ptaków lub nietoperzy, mianowicie szczątki około 40 dyląży garbarzy Prionus coriarius. Głównie głowy z czułkami i przedpleczami, bardzo dużo pokryw skrzydłowych, niektóre głowy jeszcze się poruszały...
To było na powierzchni około 700m kw.
Nigdy nie znalazłem takiej ilości szczątków kózkowatych, no może w Rogalinie pod dębami tak licznie leżały szczątki kozioroga.
Piękny las i piękny teren. To moja pierwsza wizyta w Górach Świętokrzyskich.
Spotkałem także Carabus auronitens jak na wysokości 1,5 metra na okienku buka zajadał ślimaka.
Także kilka pokryw skrzydłowych Carabus glabratus oraz Carabus violaceus oraz kilka Broscus cephalotes. Wszystko podczas jednego spaceru.
Ciekawe czy można tu i o tej porze spotkać jakieś ciekawostki?
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Re: Cmebtarzysko Prionus coriarius w woj świętokrzyskim

Post autor: Grzejnik »

Ach ta Kielecczyzna ;) Trzy tygodnie temu miałem to samo na Wykusie. Mnóstwo łbów i pokryw dyląży, ale także borodzieja. Głowy jeszcze się ruszały, a że łaziłem po lesie od około piątej-szóstej rano sądzę, że były to pozostałości uczty nietoperzy.
Pietras
Posty: 84
Rejestracja: czwartek, 20 października 2011, 19:36
UTM: WV00
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Stargard

Re: Cmentarzysko Prionus coriarius w woj świętokrzyskim

Post autor: Pietras »

Też bym obstawiał nietoperze. Tydzień temu w Puszczy Goleniowskiej widziałem identyczne zjawisko. Na szutrowej drodze w borze sosnowym ok. 30 szt. Prionusa z wyjedzonymi odwłokami. Też niektóre jeszcze żywe - choć było koło południa. Na nietoperze wskazuje właśnie to, že te zwłoki ciągnęły się ze dwa kilosy wzdłuż drogi. Konsumpcja w locie, a lot wzdłuż drogi..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”