Protaetia aeruginosa i Cucujus

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Protaetia aeruginosa i Cucujus

Post autor: Dark »

Jako gatunek "wybitnie borowy" ;) znaleziona wczoraj w rejonie Nadleśnictwa Hajnówka. Łaziła w mchach, w litej świerczynie. Trochę późno jak na ten gatunek?
Jako ciekawostka, do Trypodoru i Ipsodoru przyleciały mi dwie sztuki Cucujus cinnaberinus. Dziwna sprawa, bo podobno latają wiosną (to była wrześniowa seria zbiorów).
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Protaetia aeruginosa i Cucujus

Post autor: ampedus »

To nic dziwnego, Cucujus cinnaberin i C. haematodes mają również jesienną aktywność. Przepoczwarczenie larw tych gatunków następuje późnym latem lub wczesną jesienią. Chrząszcze "wyimaginowują" w naszych warunkach klimatycznych się tak gdzieś około września-początków października i zimują. Jeśli nie wszystkie, to przynajmniej część wykazuje aktywność jeszcze w roku w którym się pojawiły (to właśnie te jesienne obserwacje, szczególnie gdy mamy ciełpłą, słoneczną pogodę). Pełną aktywność seksualno-rozrodczą mają jednak dopiero wiosną roku następnego (po przezimowaniu).
A jaki to był typ pułąpki feromonowej? - interesuje mnie to, bo nie wiadomo czy zadziałał tu feromon na korniki (co nie jest wykluczone) czy barierowe oddziaływanie pułapki (a może jedno i drugie). Pracuję aktualnie nad opracowaniem zasad monitoringu Cucujusa i za wszystkie uwago na temat jego zachowań będę bardzo wdzięczny.
Lechu B.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Protaetia aeruginosa i Cucujus

Post autor: M. Stachowiak »

Cześć Lechu!
Nowe stanowisko Cucujus cinnaberinus na Nizinie Mazowieckiej — rezerwat „Stary Zagaj” ad Skępe (SOO PLH040038 Stary Zagaj); 2 exx., 1 p., 10.10.2010, pod obluźnioną korą obłamanego grubego konaru dębu szypułkowego, na granicy siedlisk dąbrowy świetlistej i boru mieszanego, leg. MS.
Pozdrawiam serdecznie
Mietek
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: Protaetia aeruginosa i Cucujus

Post autor: Radek P. »

ampedus pisze:A jaki to był typ pułąpki feromonowej? - interesuje mnie to, bo nie wiadomo czy zadziałał tu feromon na korniki (co nie jest wykluczone) czy barierowe oddziaływanie pułapki (a może jedno i drugie).
Lechu, ja wielokrotnie widywalem w Białowieży Cucujusy w pulapkach segmentowych i w pułapkach trójkątnych, wszystkie byly z ipsodorami. Nigdy nie spotkałem go w pułapkach rurowych, ale to nie jest dziwne, bo są w niej zbyt małe otwory, aby mógl się przez nie przecisnąć.
Pozdrawiam
rp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”