Anoplotrupes stercorosus

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Anoplotrupes stercorosus

Post autor: Marek Miłkowski »

Wczoraj w Puszczy Kozienickiej spotkałem nietypowo wyglądający okaz Anoplotrupes stercorosus. Jedna z pokryw jest barwy czerwonobrunatnej. Co o tym sądzicie? Jakie mechanizmy środowiskowe przyczyniły się do powstania tego defektu?

Kod: Zaznacz cały

http://www.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/pokaz_obrazek/52292ac2bd2fb1a3.html
http://images13.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/98/52292ac2bd2fb1a3m.jpg
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Anoplotrupes stercorosus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Miłkowski pisze: Jakie mechanizmy środowiskowe przyczyniły się do powstania tego defektu?
Bardzo ciekawy egzemplarz, mam nadzieje, ze go zachowales?
Defekt wyglada na zaburzenie melanizacji, ale jest to bardzo skomplikowany proces i trudno cos wiecej powiedziec. Pokrywy rozwijaja sie kazda oddzielnie z dyskow imaginalnych T3. Z kolei te dyski roznicuja sie z komorek epidermy larwalnej jeszcze w trakcie embriogenezy, niezaleznie po kazdej stronie odpowiedniego segmentu. Czyli trudno wskazac czas, kiedy zostal ten konkretny defekt zapoczatkowany. Biorac pod uwage, ze problem dotyczy tylko pokrywy (choc nie wiadomo, jak wyglada skrzydlo i niewidoczne skleryty tulowia), najbardziej prawdopodobne wydaje sie zajscie mutacji w jakims genie nalezacym do szeroko pojetego szlaku syntezy melanin na bardzo wczesnym etapie inwaginacji epidermy embrionalnej (wtedy, kiedy zaczyna powstawac dysk imaginalny), albo moze i jeszcze wczesniej, gdzies w ktorejs z komorek dajacych poczatek temu hemisegmentowi. Sama melanizacja jest zbyt skomplikowana, zeby cos wiecej powiedziec, widac tylko, ze produkowane melaniny maja inny kolor - to moze byc jakas bardzo drobna, pojedyncza modyfikacja w czasteczce ktorejs z melanin, a moze tez byc jakies wieksze zaburzenie calego szlaku syntezy czy ktoregos z elementow regulujacych ten proces (a w efekcie nie zmiany w strukturze, tylko np. zmniejszona wydajnosc syntezy, pozniejszych modyfikacji, sieciowania itp.). Duzo by tu mozna mowic, na temat zaburzen melanizacji napisano tony literatury, zagadnienie jest bardzo ciekawe. Tak czy inaczej, wracajac do twojego pytania, moim zdaniem winny jest czynnik genetyczny a nie epigenetyczny (=srodowiskowy).

Pawel
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Tak okaz zachowałem. Skoro piszesz, że napisano na temat zaburzeń melanizacji tony literatury, wnioskuje, że nie jest to rzadkie zjawisko. Przyznam się, że nigdy dotąd nie widziłem chrząszczy z tego rodazju defektem. Nie wiem czy ktoś z forumowiczów może tu jeszcze coś dodać... :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Miłkowski pisze:Skoro piszesz, że napisano na temat zaburzeń melanizacji tony literatury, wnioskuje, że nie jest to rzadkie zjawisko.
Mialem raczej na mysli eksperymentalne wywolywanie roznych defektow w celu poznania metabolizmu melanin, mechanizmow chitynizacji i generalnie rozwoju. Taka odmiana wpychania paluchow w tryby, zeby zobaczyc co sie stanie ;-) Trudno studiowac takie procesy liczac tylko na znalezienie naturalnych mutantow.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Spotkałem raz (tylko raz) okaz tego gatunku z obydwoma pokrywami brązowymi. Było to kilkanaście lat temu, okaz niestety się nie zachował do dziś.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Mialem raczej na mysli eksperymentalne wywolywanie roznych defektow
Jasne...
W razie gdybyś był zainteresowany okaz mogę podarować.

Marek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Miłkowski pisze:W razie gdybyś był zainteresowany okaz mogę podarować.
Formy teratologiczne i inne dewiacje wykazywane czasami przez chrzaszcze zbieram od dawna, wiec chetnie przyjme tego dziwaka (jak wroce do kraju).

Pawel
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Tak myślę .... może gdyby kiedyś ktoś chciał wylorzystać ten okaz do analizy genetycznej, warto by było nie zatruwać go octanem, tylko uśmiercić w inny sposób.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

może gdyby kiedyś ktoś chciał wylorzystać ten okaz do analizy genetycznej, warto by było nie zatruwać go octanem
Dziękuje za rade. Chrząszcz jeszcze żyje, a zatem pozwole mu dożyć sędziwego wieku :D
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Nie chcac byc gorsdzym obdaruje rowniez podobnymi okazami Pawla jesli zeche :mrgreen:
pare mam w zbiorach
pozdr
P.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

:mrgreen:
Z pewnoscia bede w stanie odwdzieczyc sie ciekawym materialem z grup, ktore was najbardziej interesuja.
Pawel
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Anoplotrupes stercorosus

Post autor: Marek Miłkowski »

Trochę lat upłynęło zanim trafił się kolejny, ciekawy osobnik. Obserwacja w Puszczy Kozienickiej.
Załączniki
Anoplotrupes stercorosus.jpg
Anoplotrupes stercorosus.jpg (242.15 KiB) Przejrzano 2896 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”