Strona 1 z 1

sezon rozpoczęty

: poniedziałek, 4 stycznia 2016, 18:18
autor: andrzej
Witam
Ja dzisiaj sezon chrząszczarski rozpocząłem, tym bardziej szczęśliwie że Neomida haemorrhoidalis pierwszy raz spotkałem:D

Dębica EA 34, złom wysoki buka z owocnikami hubiaka pospolitego:
Neomida haemorrhoidalis Fabricius, 1787 - 3 exx., przed świętami 1 samczyk na tym samym drzewie
Bolitophagus reticulatus (Linnaeus, 1767) - kilka exx.

Pozdrawiam, Andrzej

Re: sezon rozpoczęty

: wtorek, 5 stycznia 2016, 10:49
autor: Rafał SZCZECIN
:brawo: Gratulacje

Re: sezon rozpoczęty

: czwartek, 31 marca 2016, 18:02
autor: Monia
U mnie dzisiaj przypadkowe spotkanie z oleicą-las górażdżański na łące:)

Re: sezon rozpoczęty

: poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 10:42
autor: Rafał SZCZECIN
Krótnie podsumowanie wypadu w teren w sobotę 2 kwietnia br.
Szczecin - Dobra Szcz. - Świdwie - Dobieszczyn - Trzebież Szcz.

Na typowych sprawdzonych słonecznych ciepłych stanowiskach nie spotkałem jeszcze takich gatunków jak Meloe sp., Opatrum sp. czy Cicindela sp. Chyba jeszcze dla nich jest w moim rejonie za szybko. Może będą lada dzień, tydzień.
Na kilku sprawdzonych rok temu stanowiskach w uprawach sosnowych nie spotkałem też żywych tyfeuszy a rok temu były. Ale z nimi to loteria jak zauważyłem, trudno o jakieś konkretne lepsze / gorsze okresy do obserwacji.

Natomiast w hubach na leżących kłodach spotykałem - co nie dziwi - Bolitophagus retitulatus, napatoczył się jakiś mały Triplax sp. zaś w ogrodzie w Goleniowie na wieloletniej już obeschniętej hałdzie kurzego nawozu odłowiłem jakiegoś Trox sp. Czekają na preparację i oznaczenie.

W leżących butwiejących kłodach w miejcach wilgotnych nad strumykami to wiadomo - liczny Carabus granulatus Payk., jakieś chyba zwykłe Pterostichusy oraz Cychrus caraboidesj (L.)

Re: sezon rozpoczęty

: sobota, 16 kwietnia 2016, 21:49
autor: Rafał Celadyn
...chrząszczy juz dzikie mnóstwo ,co do gatunków które darzę szczególną sympatią to w Bialnym Dole rozrożki i Pseudocleonusy mają sie dobrze.Kolejne stanowisko rozrożków znalazłem w kamieniołomie w Miękini, w dwóch mrowiskach naliczyłem ponad 30 osobników(później przestałem liczyć),więc w tym roku są aktywne nieco wcześniej,chociaż kopulacji jeszcze nie widziałem...
:papa:
Rafał