Dicerca herbsti

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Dicerca herbsti

Post autor: Roman Królik »

To ja się teraz pochwalę w ramach zrównoważenia rarytasów z działu kózkarskiego.
To chyba jeden z najrzadszych bogatków w Europie. Udało nam się go dopaść w górach Chelmos podczas czerwcowej wyprawy do Grecji.
Uważam, że jest to dużo rzadszy gatunek od np. Buprestis splendens.
Na zdjęciach samiczka posila się igłami jodły.
A koledzy pieczołowicie tropiący Nothorhina muricata na sosnach mogli by się rozejrzeć za pokrewnym gatunkiem D. moesta, który jest jak najbardziej do złapania w Polsce
Załączniki
dsc_5201.jpg
dsc_5201.jpg (67.48 KiB) Przejrzano 3529 razy
dsc_5188.jpg
dsc_5188.jpg (78.63 KiB) Przejrzano 3560 razy
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Romku w Grecji równiez trafiła mi się jakaś Dicerca sp.(sąg bukowy), a także wiele innych fikuśnych, ale rozkładam ręce na te bogatki....no chyba, że użyczysz swej wiedzy do oznaczenia w przyszłości jakiejś niedalekiej..?? :?

Gratuluje znaleziska i pozdrowienia!!
rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Dzięki za dobre słowo. Radku, jak się obrobię ze swoim materiałem (chyba to potrwa do września) to chętnie oznaczę Ci bogatki. Na buku to zapewne D. berolinensis, też ją złapałem w Grecji ale nigdy nic nie wiadomo, trzeba sprawdzić.
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Patrząc na fotki w necie, to wygląda na ten gatunek, ale dla pewności to i tak ją podeślę, bo jak się domyślam są zapewne inne podobne!!! Dzięki Romku!!!
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Dicerca herbsti

Post autor: Marek Wełnicki »

Roman Królik pisze:A koledzy pieczołowicie tropiący Nothorhina muricata na sosnach mogli by się rozejrzeć za pokrewnym gatunkiem D. moesta, który jest jak najbardziej do złapania w Polsce
Gratuluję również wspaniałego znaleziska - piękny jest ten bogatek.
A co do D. moesta - czy w ogóle ostatnimi czasy ktoś go łapał w Polsce?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Niesamowity jest ten owad. Gratulacje!
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: Dicerca herbsti

Post autor: Radek P. »

Roman Królik pisze:To ja się teraz pochwalę w ramach zrównoważenia rarytasów z działu kózkarskiego
Romku, a może jeszcze pochwal się nieco rarytasami kózkowatych??Jestem ciekaw co łapnęliście... :wink:
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Siła by gadać :wink:
Złapaliśmy trochę ponad 90 gatunków kózek (nie wszystko jest narazie oznaczone np. Vadonie, Cortodery czy Brachylepturki). Jako, że dla mnie była to jak zwykle udana wyprawa bogatkowa więc łatwiej mi by było wymieniać bogatki.
A tak na serio to z zacniejszych kózek: Mallosia graeca, Helladia flavescens, Echinocerus scalaris, Herophila sp., Oberea taygetana, 4-5 gat. purpurówek (na pewno w tym budensis, dalmatinus, desfontainei i dziwne ?kaehleri), Akimerus schaefferi, Grammoptera bipustulata, Asemum tenuicorne...
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Asemum tenuicorne – ten gatunek Hascovec i Rejzek na swojej stronie wykazują z takich krajów jak „Italy, Greece, Sweden, Turkey, Syria”. Ciekawe jest tak mocno rozerwany zasięg tego gatunku, Szwecja i południe Europy. Jeśli to nie jest jakiś błąd wychodziłoby, że trzeba i naszym krajowym A. striatum baczniej się przyglądać. Poza tym U. Bense w swojej „Longhorn beetles” wykazuje ten gatunek z Gotlandii co by potwierdzało, że w/w autorzy nie popełnili błędu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Ja też mam!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jak to czasem warto zajrzeć w inne tematy, niż "kózkowe".
Dowiedziałem się oto, jaką "Dicerkę" złowiłem w Grecji, w okolicach Olimpu 15.05.br. Otóż... wpadł mi ten sam gatunek co Romanowi :lol:
Mój okaz jest nieco uszkodzony - brak mu czułka i połowy środkowej prawej stopy, ale JEST!
Chyba muszę dokładniej przejrzeć zebrane tam, oraz na bułgarskich wyprawach Buprestidae. Jest ich niewiele, ale może równie ciekawe?
ps. co do A.tenuicorne: są pewne podejrzenia o bytności tego gatunku na północy naszego kraju...
PZDR!
Wujek Adam
Andrzej Lasoń
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 22:25
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Andrzej Lasoń »

Do podanych przez Romka gatunków można by jeszcze dołożyć: Vadonia dojranensis, Stenhomalus bicolor, Oberea linearis, Oxylia duponcheli.....

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

No to muszę przyznać, że chyba przywieźliście nieco lepszy materiał od naszego nie licząc chyba gatuneczku z Meteorów :wink:
Andrzeju tę V. dojranensis w jakich okolicach złapaliście?? Korespondowałem ostatnio z Danilevskim i powiedział mi, że rzeczywiście nie jest podawany ten gatunek z Grecji, choć S. Kadlec podobno też posiada okazy. Na razie czekam na jego znak, sygnał. Wydaje mi się że warto ruszyć ten temat i donieść o tym, bo Grecy podobno tego nie zrobią (brak wydawnictw i ludzi). Oczywiście najpierw trzeba potwierdzić czy to dojranensis, bo może się okazać np. V. moesiaca...
pozdrowienia załodze nr 3 i witamy w kraju!! :wink:
rp
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Asemum tenuicorne

Post autor: Jacek H. »

Gratulacje!
Niezłych miodów naczesaliście! Aż musiałem zazyć coś na uspokojenie tak mi ciśnienie skoczyło :D

Co do Asemum tenuicorne, to obok stanowisk w południowej Europie jest także jedyne w Szwecji , ale nie na Gotlandii tylko na wyspie Gotska Sandan. Widziałem okazy łapane przez Stiga Lundberga ładnych kilkadziesiąt lat temu. Gotska to w ogóle kosmiczna wyspa, lapie się tam gatunki uwazane za "południowe" daleko poza ich zwartym zasięgiem np. Nacerdes carniolica (Oedemeridae), Temnochila caerulea (Trogossitidae), Rushia perreysi (Melandryidae) i wiele innych. Niezwykłość tego miejsca wynika pewnie stąd, że jest najbardziej izolowaną wyspą na Bałtyku i procesy kształtowania się biocenozy zachodziły tam inaczej niz gdzie indziej. Nie ma tam np. Thanasimus formicarius i paru innych pospolitych gatunków, co stworzyło mozliwości przetrwania pozostałych z cieplejszych okresów "słabszych" gatunków o innym "południowym" optimum występowania. Dlatego nie liczyłbym za bardzo na Asemum tenuicorne w kraju, ale jak zawsze nigdy nic nie wiadomo :)

Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”