Cucujus cinnaberinus

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Cucujus cinnaberinus

Post autor: tempelik »

Może zacznę wątek odnośnie tego pięknego i rzadkiego chrząszcza.
Chciałbym się pochwalić ze w tym roku spotkałem jakieś 7 osobników. 5 na praktykach (koniec marca - początek kwietnia) i tydzień temu 2 sztuki pod korą dębowego klocka. Jeden był jeszcze biały i nie wybarwiony drugi nawiał zanim wyciągnąłem telefon. Zdjęcia okropnie słabe wiec nie wiem czy jest po co wrzucać ale mam w razie czego :)
Zgniotki znalezione w Borowej Górze k. Lubaczowa. Oczywiście zostawiłem je przy pniaku ;) Zauważyłem ze uciekają przed słońcem do cienia.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Cucujus cinnaberinus

Post autor: Przemek K »

Gratuluję obserwacji !
Zgniotek cynobrowy to prawdziwy entomologiczny rarytas :shock:
Szkoda tylko, że nie ma zdjęć, bo zgniotka cynobrowego łatwo pomylić z równie rzadkim zgniotkiem szkarłatnym Cucujus haematodes :)
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: Cucujus cinnaberinus

Post autor: Dariusz Twardy »

Zgniotek cynobrowy na przedgórzach Karpat, to żaden rarytas. Stosunkowo łatwy do napotkania w prawie każdym lesie z martwymi jodłami, bukami, osikami...W istocie, to gatunek liczniejszy niż podaje literatura. Pewnie mało osób zagląda pod korę zamierających i martwych drzew.......... :mrgreen: skoro jest pod ochroną i na czerwonej liście :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”