Trichius faciatus na Żuławach

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: palipa »

Aktualnie to już schyłek lotów orszołów. Pierwsze obserwuję regularnie od początku lipca w tym roku 4 VII leśnictwo Kępino koło Wejherowa. W Gdyni (Leszczynki, Redłowo i Cisowa) też co roku obserwuję sporo osobników najlepiej wybrać się aby je poobserwować do lasu i poszukać na leśnych polankach i obrzeżach na baldachach

Paweł
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Skąd pewność, że to właśnie ten gatunek?

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: palipa »

Mojemu imiennikowi chodziło o to że w naszym kraju może być brany jeszcze pod uwagę jeden (przynajmniej nie na południu tam jeszcze trzeci) orszoł T. zonatus, odróżnienie tych gat w przypadku samców tylko po kopulatorze samice maję pewne różnice na spodzie ciała.
z Pomorza do tej pory był stwierdzony chyba tylko T. faciatus i on jest najpospolitszy ale bez rewizji oznaczeń w zbiorach z Pomoża nie można mieć pewności
W zbiorze mam 2 okazy przyglądałem się im i jeśli były to samice to był to T. faciatus a jeśli samce (w przypadku orszołów nie potrafię rozróżnić jeszcze płci) będzie kiedyś wypreparować kopulatory co też na razie jest poza moim zasięgiem

Paweł
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: Marek Przewoźny »

palipa pisze: (w przypadku orszołów nie potrafię rozróżnić jeszcze płci)
Samce od samic róznią się budową pierwszego członu przednich stóp.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: palipa »

O ile mnie pamięć nie myli to orszoły nie są chronione
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: Marek Przewoźny »

wg listy obowiązującej z 2004 roku nie są chronione, chyba na najnowszej liście przygotowywanej tez nie ma ich.
Trzeba niestety wziąś okaz pod binokular by dokładnie oznaczyć zarówno płeć jak i gatunek u orszołów.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Orszoł nie jest i nigdy nie był u nas pod ochroną.
Z oznaczaniem trzeba uważać, bo można się zdziwić. Ja jedyny raz w życiu trafiłem orszoła w Poznaniu i był to T. rosaceus (czyli dawniej T. zonatus). W zeszłym roku przywiozłem z Niemiec samca (!), którego nie potrafiłem jednoznacznie oznaczyć, a Marek Bunalski dość długo kiwał nad nim głową w różne strony, aż w końcu stanęło na tym, że to też T. rosaceus. Lepiej przyglądać się im uważnie, koniecznie pod binokularem i z kluczem w ręku.

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: palipa »

No nic moje okazy będą musiały poczekać, aż sprawię sobie binokular ( oj prędko to raczej nie będzie chyba, że wygram w totka :mrgreen: )lub zawiozę je do kogoś.

Podsumowując Trichius sp. od Gdyni po Wejherowo rzadki nie jest zwłaszcza od początku do połowy lipca, choć przyznaję że w zeszłym roku było ich więcej potrafiłem w czasie jednego wypadu zaobserwować nawet kilkanaście egzemplarzy. w tym roku tak ok 50 % mniej ale też i u mnie w lesie się trochę zmieniło i nie byłem tam w zbyt często w tym okresie, latałem w tym roku po innych stanowiskach.

Paweł
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Rzeczywiście, wygląda na to, że akurat jak mnie nie było w Polsce prawo było jeszcze głupsze niż po moim powrocie. ;-)

Paweł
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Trichius faciatus na Żuławach

Post autor: Adam Larysz »

Tess pisze:Sprawdzałam projekt najnowszej listy i niestety go nie ma. Z listy ma zniknąć tez tygrzyk paskowany ( nota bene w moich okolicach jest ich sporo ). Pawle, skoro orszoł nie był nigdy pod ochroną dlaczego w niektórych źródłach wymieniany jest jako gatunek chroniony? Np na stronach Wigierskiego Parku Narodowego, stronach lasów państwowych , no i w załączniku do rozporządzenia z 2001 r. http://www.psr.podlasie.pl/akty_d.html#ustawa ?
To ta nieszczęsna ustawa, na której jest też trociniarka Catopta thrips, która nigdy w Polsce nie wystepowała :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”