Biegacz skórzasty,Carabus coriaceus-

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Biegacz skórzasty,Carabus coriaceus-

Post autor: Tomasz G. »

Chyba nie ma podobnych gat. żebym mógł się pomylić?
Chciałem napisać, że widziałem go kilka razy na przestrzeni 3 lat w ogrodzie (Gdańsk-Siedlce). A nie szukałem go specjalnie, więc jako że to nocny owad to chyba dosyć dużo obserwacji?
Zawiadamiam o tym, bo chciałem zapytać czy to coś szczególnego, bo przeczytałem że jest pod ochroną- jest on jakoś szczególnie rzadki?
W wikipedii przeczytałem, że żyją 3 lata-ale nie jako imago?Ile żyją imago?I jest tam informacja, że w lesie bukowym stwierdzono 10 biegaczy na m kw.- chodzi o wszystkie stadia tak (ciężko mi sobie tyle imago wyobrazić na m kw.)?

I przy okazji:
Gat. chronionych (piszę ogólnie, nie o biegaczach) nie wolno zabijać, a często żeby oznaczyć dokładnie trzeba mieć ten okaz martwy, żeby np kopulatory zbadać. Więc jak się bada takie owady?- nabywa się odpowiednie zezwolenia np.?
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 lipca 2010, 21:21 przez Tomasz G., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Biegacz skórzasty,Carabus coriaceus

Post autor: Voltrax »

Wszystkie Carabidae z rodzaju Carabus jak i Calosoma są pod ochroną ze względu na swoją drapieżność(czyt. regulują poziom leśnych szkodników)
Jeśli ciężko Ci wyobrazić sobie 10 biegaczy na stosunkowo małym obszarze, to spróbuj zima oderwać lub zajrzeć pod jakiś odstający kawałek kory, pnia leżącego. Znaleźć tam można ich kilkadziesiąt pod jednym kawałkiem.
Mimo że nie zajmuję się Carabidae to wydaje mi się że nie ma w tej rodzinie jakichś większych trudności co do oznaczania, więc kopulatorów(w tym celu) wyciągać nie trzeba. Pozwolenia stosowne można uzyskać, ale nie udzielają go od tak.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 lipca 2010, 21:24 przez Voltrax, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Biegacz skórzasty,Carabus coriaceus

Post autor: Marek Hołowiński »

Voltrax pisze:Wszystkie Carabidae z rodzaju Carabus jak i Calosoma są pod ochroną ze względu na swoją drapieżność(czyt. regulują poziom leśnych szkodników)
- choć nie wszystkie żyją w lasach
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Biegacz skórzasty,Carabus coriaceus-

Post autor: Tomasz G. »

czyli np badanie zasięgu gat. który jest trudny do identyfikacji jest mocno utrudnione?
a jak jakiś gat. jest zagrożony to ochrona polega na tym, że wogóle nie można go odławiać? nawet do hodowli?
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Biegacz skórzasty,Carabus coriaceus-

Post autor: Voltrax »

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 28 września 2004 r.
w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną
(Dz. U. Nr 220, poz. 2237)

§ 6. W stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków, o których mowa w § 2-4, wprowadza się następujące zakazy:

1. zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, a także posiadania żywych zwierząt;
2. zbierania, przetrzymywania i posiadania zwierząt martwych, w tym spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych;
3. niszczenia ich jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych;
4. niszczenia ich siedlisk i ostoi;
5. niszczenia ich gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk i innych schronień;
6. wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj;
7. wyrabiania, posiadania i przechowywania wydmuszek;
8. preparowania martwych zwierząt lub ich części, w tym znalezionych;
9. zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny zwierząt żywych, martwych, przetworzonych i spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych;
10. wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granicę państwa zwierząt żywych, martwych, przetworzonych i spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych;
11. umyślnego płoszenia i niepokojenia;
12. fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie ptaków, przy nazwach których w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono symbol "(1)", oraz nietoperzy;
13. przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
14. przemieszczania urodzonych i hodowanych w niewoli do stanowisk naturalnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”