Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Okres pojawu wałkarza lipczyka nadchodzi 8) Już za kilka dni.

29.5.2010 r. godz. 18.00 - na piaszczystej skarpie w lesie sosnowym wykopałem 5 larw i jedną poczwarkę Wałkarza lipczyka (Polyphylla fullo). Przebywały one w bardzo suchym piasku (jasnożółty, kwarcowy, taki jak na plaży) na głębokości zaledwie 20-30 cm (fot.1 - w piasku widać komorę poczwarkową i głowę larwy!). Larwy były w stanie przedpoczwarki (fot. 3). Poczwarka jest bardzo charakterystyczna, widać wielkie czułki u samca (to akurat był samiec) i zakończenie odwłoka (fot. 4 i 5). Larwy i poczwarkę umieściłem w pudełku plastikowym, luzem na piasku (fot.7)

30.5.2010 rano – następnego dnia jest już pierwsza poczwarka
30.5.2010 wieczorem – jest druga poczwarka (tym obserwowałem proces zamiany larwy w poczwarkę) (fot.6)
31.5.2010 południe - jest trzecia poczwarka – tym razem samiczka.


Po jednej dobie są 4 poczwarki i 2 larwy…. (3 samce i jedna samica). Można przyjąć w dużym przybliżeniu, ze w terenie tego dnia mamy już ponad połowę poczwarek wałkarza. To jest dla mnie dość zdumiewające, bo uważałem ten gatunek za letni i nie spodziewałbym się bądź co bądź jeszcze w maju jego poczwarek.
Pozostałe dwie larwy niestety nie przepoczwarczyły się, być może były uszkodzone przy wykopywaniu i zmarnowały się.
Teraz zadawałem sobie pytanie, jak długo potrwa okres poczwarkowy.....

13.6.2010 r. – poczwarki są już pociemniałe (fot.8 )
14.6.2010 r – jest pierwszy wałkarz (niestety, ma uszkodzoną pokrywę….)
15.6.2010 r. – jest drugi i trzeci wałkarz, została jeszcze samiczka.
16.6.2010 r. – wykluła samiczka (fot.9)

Okres poczwarkowy trwał dokładnie 18 dni. Osobniki wałkarza leżą nieruchomo na plecach i jak widzę, nie są w stanie same zmienić pozycji. Okres twardnienia pokryw potrwa kilka dni i na pewno w terenie chciałyby opuścić swoje komory poczwarkowe. Tak więc za około 3-7 dni możemy już spodziewać się pojawu wałkarzy w terenie.

Na miejsce wybiorę się zaraz w celu sprawdzenia czy poczwarki, których jeszcze nie wykopałem 29 maja 8) są na tym samym etapie. Biorąc pod uwagę z jednej strony olbrzymie upały, które mieliśmy w tym okresie i dość stabilne warunki w ziemi spodziewam się, że różnic w długości okresu poczwarkowego nie będzie. Może 1-2 dni, ale to też własnie chciałbym sprawdzić… poza tym wydobycie z ziemi świeżo wyklutych wałkarzy jest stosunkowo dobrą metodą ich pozyskania :-)

Monitorując stanowisko będę w stanie co do dnia określić, kiedy wałkarze opuszczą kolebki, o czym Was natychmiast poinformuję na Forum.

Kilka wskazówek, jak szukać wałkarza: wybierzcie miejsce w wygrzanym lesie sosnowym, gdzie żółty piasek tworzy placowate puste miejsca, jakieś piaszczyste wygrzane skarpy z bardzo skromną roślinnością. Kopcie w odległości około 1-1,5 metra od drzew, na głębokość do 50 cm, na wolnej przestrzeni między drzewkami. Może to być młodnik, starodrzew, byle miejsce było najbardziej piaszczyste, jakie uda Wam się znaleźć w lesie! Powodzenia!
Załączniki
1- miejsce.jpg
1- miejsce.jpg (140.58 KiB) Przejrzano 9895 razy
2 - wałkarz_larwy.jpg
2 - wałkarz_larwy.jpg (142.37 KiB) Przejrzano 9895 razy
3 - wałkarz_04.jpg
3 - wałkarz_04.jpg (68.55 KiB) Przejrzano 9895 razy
4 - wałkarz_poczwarka_samiec.jpg
4 - wałkarz_poczwarka_samiec.jpg (125.94 KiB) Przejrzano 9895 razy
5 - wałkarz_koniec_odwloka_poczwarki.jpg
5 - wałkarz_koniec_odwloka_poczwarki.jpg (83.02 KiB) Przejrzano 9895 razy
6 - wałkarz_metamorfoza.jpg
6 - wałkarz_metamorfoza.jpg (142.12 KiB) Przejrzano 9895 razy
7 - wałkarz_06.jpg
7 - wałkarz_06.jpg (139.22 KiB) Przejrzano 9895 razy
8 - wałkarz_poczwarki_dzien_przed.jpg
8 - wałkarz_poczwarki_dzien_przed.jpg (145.12 KiB) Przejrzano 9895 razy
9 - wałkarz_2+1.jpg
9 - wałkarz_2+1.jpg (136.2 KiB) Przejrzano 9895 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Po południu odwiedziłem stanowisko. Znalazłem 9 poczwarek. Wygląda więc na to, że w warunkach domowych okres poczwarkowy uległ skróceniu i to dość znacznemu. Część ma już ciemne oczy, ale do przeobrażenia w imago potrzeba jeszcze dobrych kilka dni.

Dwie sprawy zwróciły moją uwagę:
- poczwarki w kolebkach ułożone plecami do góry (na nogach), co widać zresztą na fotografii. W sumie to nawet dość oczywiste - w tej pozycji rozprostowanie skrzydeł jest dla owada o wiele wygodniejsze. Te moje 4 osobniki z pierwszego zbioru przeobrażały się leżąc na plecach. No i pokrywy mają troszeczkę pomarszczone... Te będą już ułożone na piasku na brzuchu.
- głębokość, na której budowane są kolebki poczwarkowe to 10-15 cm.

Znalazłem też kilka larw jednorocznych i jedną dużą, właściwie prawie tak dużą jak te dorosłe.
Komary pogryzly mnie tak bardzo, że wyglądałem, jakbym był chory na ospę. Ręcę całe pogryzione. Załączam kilka fotek biotopu.
Załączniki
IMG_7572.jpg
IMG_7572.jpg (141.21 KiB) Przejrzano 9830 razy
IMG_7570.jpg
IMG_7570.jpg (133.6 KiB) Przejrzano 9830 razy
IMG_7569.jpg
IMG_7569.jpg (157.17 KiB) Przejrzano 9830 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Bardzo ciekawa obserwacja. Długo grzebałeś w poszukiwaniu larw/poczwarek czy było to raczej przypadkowe znalezisko? Zdjęcie sugeruje mi pas nadmorski ale sądzę że z wałkarzem nie powinno być problemu także i w moich okolicach w Puszczy Wkrzańskiej - tamjest pełno takich miejsc jak pokazałeś na fotografiach. Tylko nigdy tam nie grzebałem a widzę że warto :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Znalezisko przypadkowe - ktoś kopał piasek i wykopał larwę. Stanowisko to centralna Polska, okolice Tomaszowa Maz.
Zrobiłem test i poszukałem larw na innym stanowisku w Napoleonowie koło Bełchatowa. Poczwarkę wykopałem po 5 minutach kopania szpadlem. Ale potem przez kolejne 15 minut juz nic nie było ... :-(
Odnoszę wrażenie, że stanowiska wałkarza są tak charakterystyczne i wymagania wałkarza co do środowiska, że znalezienie go w terenie wydaje się dużo łatwiejsze niż się powszechnie sądzi. Czas jest dobry, bo poczwarki najmniej ucierpią przy kopaniu.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Adam Larysz »

Dzisiaj znalezłem wałkarza w otulinie bytomskiego rez. Segiet - siedział na łopianie na drodze leśnej. Po zrobieniu fotek okazało się, że ten samiec był martwy - tak jak widać na zdjęciu, w tym miejscu dokończył żywota.
Załączniki
p.fullo_segiet.jpg
p.fullo_segiet.jpg (145.28 KiB) Przejrzano 9601 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Łukasz Buglowski »

Muszę się wybrać do Segietu-mam niedaleko
Może też zaobserwuję :)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Ciekaw jestem, czy w terenie, i przy bieżącej pogodzie, można już spotkać imago. Mam fajne miejsce w którym P. fullo współwystępuje z Ergates faber, jednak nie wiem czy pora jest optymalna dla obu gatunków.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jarosław Bury »

Na Podkarpaciu latają od końca czerwca - viewtopic.php?f=64&t=22818
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Jarosław Bury pisze:Na Podkarpaciu latają od końca czerwca - viewtopic.php?f=64&t=22818
Dzięki Jarek za link
zobaczę czy jutro, w nierozeznanym terenie i "w samo południe", uda się bez UV. Raczej nie. Nic to. Przygoda ponad wszystko...
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Bartek Pacuk »

Delog pisze:Ciekaw jestem, czy w terenie, i przy bieżącej pogodzie, można już spotkać imago.
Można. Ja miałem przyjemność 5.07 na toruńskim poligonie. Delikwent (samiec) był wprawdzie martwy, ale zupełnie świeży i elastyczny, więc żywot musiał zakończyć niewiele wcześniej.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Krzysztof S. »

Można poszukiwać larw jak jest się pewnym, że na stanowisku występuje ten gatunek. U mnie w Borach Dolnośląskich takich stanowisk jak na zdjęciach jest bardzo dużo, a Wałkarza nigdy nie widziałem. Raz słyszałem opowieść, że ktoś, gdzieś widział ......

Jak stwierdzić, czy ten gatunek występuje na danym terenie, gdzie szukać chrząszczy?
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Krzysztof S. pisze:Można poszukiwać larw jak jest się pewnym, że na stanowisku występuje ten gatunek. U mnie w Borach Dolnośląskich takich stanowisk jak na zdjęciach jest bardzo dużo, a Wałkarza nigdy nie widziałem. Raz słyszałem opowieść, że ktoś, gdzieś widział ......

Jak stwierdzić, czy ten gatunek występuje na danym terenie, gdzie szukać chrząszczy?
Hej Krzyśku
Wbrew pozorom, nie jest to gatunek rzadki ale pojedynczo spotykany. Także w okolicach aglomeracji miejskich. Widywałem na przykład jego szczątki na obrzeżach Katowic i Sosnowca. Na Jurze, gdzie tego typu stanowisk jest więcej, jest liczniejszy. To samo dotyczy północy kraju. Kilka lat temu w okolicach Darłowa, w ciągu jednego dnia, obserwowałem trzy samice. A był już początek sierpnia.

Dziś byłem na dwóch stanowiskach okołokatowickich i kicha. Jutro ruszę się dalej, mam trochę wolnego czasu.

Co do Twojego pytania, tak jak pisze Jarek Bury i potwierdza kilku kolegów, przylatują do UV. Najlepszym rozwiązaniem na rozpoznanie terenu jest chyba nocne świecenie w habitacie. Na upatrzonego można przeoczyć nawet taką nafukaną kluchę ;)
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Marek Hołowiński »

potwierdzam że dobrze lecą do światła. Tam gdzie jest Polyphylla fullo, w lipcu do ekranu na pewno przyleci.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Krzysztof S. »

Tyko z tym świeceniem mały problem, bo nie dysponuję zestawem do świecenia. Kiedyś przyjeżdżał śp. A. Kokot łowić jakieś motyle żerujące na żarnowcu.

Gdyby ten gatunek występował w Borach Dolnośląskich to znalazłbym przynajmniej szczątki.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Krzysztof S. pisze:Tyko z tym świeceniem mały problem, bo nie dysponuję zestawem do świecenia. Kiedyś przyjeżdżał śp. A. Kokot łowić jakieś motyle żerujące na żarnowcu.

Gdyby ten gatunek występował w Borach Dolnośląskich to znalazłbym przynajmniej szczątki.
Będąc chrząszczarzem mam podobny problem z zestawem do świecenia.

Po kilku ostatnich wycieczkach na stanowiska, na których spotykałem przypadkowo wałkarza, stwierdzam, że nie jest z nim tak łatwo. Dziś także kicha. W ciągu dnia to on się przecież chowa, liczyłem jednak na przypadek, podobny do tych sprzed lat.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Cześć :-)
Jestem obecnie w Słowiśnkim PN i w kilku miejscach napotkałem szczątki wałkarza.
Czy ktoś ma może pomysł na to, jak go szukać w ciągu dnia?
Pozdrowienia
:birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jacek Kurzawa »

W ciągu dnia wałkarza znajdowałem kilkukrotnie siedzącego na trawach i roślinach zielnych na swoim stanowisku. Wysokośc od ziemi 30-50cm. Do ekranu przylatują też na tej samej wysokości co wskazywaloby na to, że loty odbywają przy ziemi. Nie spotkałem się jednak nigdzie z taką informacją, więc jeśli ktoś ma podobne obserwacje (podobne w sensie wysokości lotow) to warto byloby to uzupełnić.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na fejsie w tym roku bardzo dużo zdjęć wałkarza. Zadałem nawet pytanie, czy to taki sprzyjający rok, czy efekt pandemiczno-telefoniczny ;) Ja obstawiałem to drugie.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Wczoraj trafiłem na dwie samice.
Jedna siedziała na piasku, chyba świeżo po wydostaniu się na powierzchnię, druga na martwej gałęzi sosny, z pół metra nad ziemią.
Były też szczątki kilku innych osobników obu płci.
Zdjęcia dodam po przyjeździe do domu.
Znaleźć je to niemałe wyzwanie, wzór na pokrywach bardzo dobrze je maskuje w piachu i leśno-wydmowym ekotonie.
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Przestrojnik »

mi 1 samczyk do światła przyleciał w nocy z 9 na 10.07.2020 łąki nadrzeczne nad Nidą. Polecam uważać bo przywalić w głowę potrafią konkretnie ;D
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Monia »

A mi wlasnie przed chwilą przylecial 1 osobnik do światła na podwórku.Gogolin
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: adam k. »

Jacek Kurzawa pisze:W ciągu dnia wałkarza znajdowałem kilkukrotnie siedzącego na trawach i roślinach zielnych na swoim stanowisku. Wysokośc od ziemi 30-50cm. Do ekranu przylatują też na tej samej wysokości co wskazywaloby na to, że loty odbywają przy ziemi. Nie spotkałem się jednak nigdzie z taką informacją, więc jeśli ktoś ma podobne  obserwacje (podobne w sensie wysokości lotow) to warto byloby to uzupełnić.
Moje obserwacje sprzed lat ,to masowe, coroczne występowania chrząszcza, CB55 Wąsosz Dolny. W roku 1978, wałkarze leciały do świateł ulicznych i zasiadały na różnych wysokościach słupów oświetleniowych.
Rano w mniejszych ilościach znajdowałem na ziemi, krzewach i pniach. Ostatnio, przed tygodniem do światła UV, jedna sztuka nisko na ekranie, CB72 Olsztyn k. Częstochowy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wałkarz lecący do światła to inne zachowanie od lotów w terenie.
Do mojej obserwacji dodam, że kilkukrotnie podczas wieczoru, gdy świeciłem (kóncówka czerwca tego roku) jeszcze przed zapaleniem światła słyszałem przelatujące wałkarze (3-4 razy), ale pomimo kucnięcia i "patrzenia pod światlo" (był dopiero zmierzch), żadnego nie udalo mi się wypatrzeć. Musiały one lecieć nisko nad ziemią. Czas przelotu kolo mnie był dośc długi, oceniam to po czasie gdy było słychać jego niski furkot, co z kolei mowi o dość małej prędkości ich lotu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Rafał Celadyn »

...takie info z KFP
:arrow:
Gatunek szeroko rozmieszczony w Europie środkowej oraz z sąsiednich, obszarach Europy południowej, znany również z Hiszpanii, Afryki północno-zachodniej, Kaukazu, Ałtaju i Mandżurii. Zasiedla gleby piaszczyste porośnięte sosną na terenach nizinnych i pagórkowatych. Cykl rozwojowy trwa prawie cztery lub pięć lat. Larwy żerują na korzeniach roślin, trzy- lub czterokrotnie przezimowują. Postacie dorosłe ukazują się pod koniec czerwca i żyją do połowy sierpnia. W ciągu dnia ukrywają się w glebie, nad wieczorem wychodzą z ziemi i latają przeważnie w sąsiedztwie sosen, samce wyżej, samice przy ziemi. Kopulacja odbywa się na drzewach. Licznie pojawia się co trzy, cztery, a nawet co pięć lat. Notowany jako szkodnik upraw winorośli na terenach piaszczystych.
:papa:
Rafał
fota telefoniczna ,spotkałem owada 3 razy w ciągu paru lat i zawsze martwego oblezionego przez mrówy...
Załączniki
p.f..jpeg
p.f..jpeg (249.57 KiB) Przejrzano 6833 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Rafał Celadyn »

...własnie pod lampą pojawiła sie samiczka :ok: ,nie wiedziałem że one tak się wydzierają ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Dark »

Ja ciągle tylko trupy. Jeden 5.07 w borze sosnowym nad Zalewem Siemianówka, drugi wczoraj, czyli 18.07 na kserotermie pod Warką.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Dark pisze:Ja ciągle tylko trupy. Jeden 5.07 w borze sosnowym nad Zalewem Siemianówka, drugi wczoraj, czyli 18.07 na kserotermie pod Warką.
Tak jak pisał Rafał, siedzą w ziemi i mają nocną aktywność. W Słowińskim PN codziennie spotykam szczątki (będzie już kilkanaście trupa, tak więc nie jest tu wcale rzadki) i tylko dwa żywe osobniki... Bez lampy ani rusz.


Rafał Celadyn pisze: ...nie wiedziałem że one tak się wydzierają ;)
Też mnie to zaskoczyło. Mój Piotrek, kiedy podstawiłem mu pod ucho dłoń z samiczką, myślał że to jakaś psia piszczałozabawka :-)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Dark »

Delog pisze: Tak jak pisał Rafał, siedzą w ziemi i mają nocną aktywność. W Słowińskim PN codziennie spotykam szczątki (będzie już kilkanaście trupa, tak więc nie jest tu wcale rzadki) i tylko dwa żywe osobniki... Bez lampy ani rusz.
Wiem. Ze dwie noce ganiałem wokół lamp z nadzieją na upolowanie choć jednego okazu, ale taranowały mnie tylko guniaki i cięły komary :laugh:

A ze Słowińskiego PN to mam tylko obserwację jednej pokrywy skrzydłowej, znalezionej na wydmie jakieś 10 lat temu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Delog »

Dark pisze: A ze Słowińskiego PN to mam tylko obserwację jednej pokrywy skrzydłowej, znalezionej na wydmie jakieś 10 lat temu  :mrgreen:
Jest problem w załączaniu plików, wrzucam więc link. Ostatnie zdjęcie Darkowe :-)
http://www.niemiecfotografia.pl/polyphy ... 8/#respond
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: Grzejnik »

Stary temat, ale odświeżam. Żona dziś trafiła przypadkiem we Warszawie na Tarchominie :D
Załączniki
355574526_925812488498519_4772666652586885658_n.jpg
355574526_925812488498519_4772666652586885658_n.jpg (265.63 KiB) Przejrzano 1052 razy
alinab
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2014, 14:14
Gender: women
UTM: EB69

Re: Walkarz lipczyk (Polyphylla fullo) - okres pojawu

Post autor: alinab »

W tym roku pierwszego wałkarza widziałam 10 czerwca. Latał od lampy ulicznej do białej, zafoliowanej kartki z jakimś ogłoszeniem wiszącej na bramie. Tak energicznie w nią uderzał, że spadał na trawik. Drugi jest dzisiejszy. Siedział na chodniku. Podniosłam go, bo myślałam, że jest nieżywy. Ale po chwili zaczął się ruszać i wlazł mi na palec. Chyba mu się tam spodobało, bo głośno protestował przy każdej próbie zmiany lokalizacji. Udało mi się go przesadzić na palik przy jakimś drzewku, ale od razu poleciał do lampy i znów pacnął na ziemię. Na tym terenie - ulica przy lesie - wałkarze spotykam co roku, ale tylko pojedyncze osobniki. EB69, około 11 w nocy.
Załączniki
Walkarz_lipczyk2023_1.jpg
Walkarz_lipczyk2023_1.jpg (163.62 KiB) Przejrzano 824 razy
Walkarz_lipczyk2023_2.jpg
Walkarz_lipczyk2023_2.jpg (130.13 KiB) Przejrzano 824 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”