Masówka

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Witas

Masówka

Post autor: Witas »

Można to traktować jako ciekawostkę, w każdym razie nigdy się z czymś takim nie spotkałem. A w tym miejscu przebywam od 12 lat, średnio 1,5 miesiąca w roku.
Beskid Makowski godz 10, pogoda pod psem, ok 6 rano polało, później słońce próbowało przebić się przez chmury. Zrobiło się ciepławo i parno. Co ciekawe, ta zbiorowa orgia odbywała się tylko na skarpie o południowej wystawie.
Chrząszczy były setki.
Załączniki
3.VI.2010.a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.91 KiB)
3.VI.2010.b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.4 KiB)
3.VI.2010.c.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.48 KiB)
3.VI.2010.d.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.53 KiB)
3.VI.2010.e.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.07 KiB)
3.VI.2010.f.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.72 KiB)
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Masówka

Post autor: Łukasz Buglowski »

Ja dziś zaobserwowałem parę tych chrząszczy :roll:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Masówka

Post autor: Jarosław Wenta »

To chyba Phyllopertha horticola (Ogrodnica niszczylistka). Podobne "masówki" obserwowałem kilka lata temu na łąkach w Pieninach Spiskich (okolice Niedzicy, Trybsza).
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Masówka

Post autor: Łukasz »

Ja kiedys spotkalem sie z podobna masowka w Warszawie (centrum) - chyba guniaki.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Masówka

Post autor: Bartek Pacuk »

Tak, to P. horticola. Ja podobne obrazki obserwowałem w kończący się właśnie weekend w okolicach Kuźnicy Białostockiej, w Białymstoku i w Tykocinie.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

A co powiecie o 40 sztukach ( słownie czterdziestu, bo policzyłam ) Kruszczycy złotawki lub jej podobnych na 1 metrze kwadratowym? Wczoraj na polance pod Mońkami było ich mnóstwo, i tak razem z tymi chrząszczami z tematu postu królowały. A motyli jak na lekarstwo... :cry:
Przemek Zięba

Re: Masówka

Post autor: Przemek Zięba »

Przyłącze się do wątku.
w sobotę i niedzielę penetrowałem roztoczańskie lasy, masowy pojaw gatunków po deszczowej pogodzie, 23 gatunki kózek, 5 gatunków żuków - w ciągu 3 godzin odłowów! Masakra :mrgreen:
dodatkowo miłym podsumowaniem połowów było stwierdzenie w piwnicy u teściów rójki P.testaceus (zasiedlał zmagazynowane drewno opałowe), niektóre fajne barwne odmiany, nałapałem chyba z 70 -80 exx, resztę tylko obserwowałem, a było ich drugie tyle. Przyroda wystartowała ostro nadrabiając zaległości i oby tak dalej.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Masówka

Post autor: Aneta »

Też się przyłączę - wczoraj w Grotnikach prawie masówka Ph. horticola; chrząszcze może nie na każdym krzaku, ale praktycznie co krok się je zauważało. No i też sporo kruszczyc, do tego jeszcze wiecej T. vernalis - co chwila jakiś zielony albo granatowy helikopter przelatywał z szumem koło głowy ;)
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Masówka

Post autor: Maciej Zelek »

To i ja napiszę coś o swojej obserwacji.
Od kilku dni obserwuję "masówki" przedstawiciela Lucanidae - Dorcus parallelopipedus.
Dziesiątki tych chrząszczy wyciągam garściami spod spróchniałych pniaków w okolicach Wolina, zarówno samice, jak i samce.
Przed zimą obserwowałem na tychże samych pniakach setki larw Dorcusów, stąd też pewnie taka ilość imago.
Przemek Zięba

Re: Masówka

Post autor: Przemek Zięba »

CO do Dorcusa to tez widziałem z tydzień temu około 15 imagines ale w tamtym miejscu to normalne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”