Colias(y) - sezon 2020

Darth_Bane
Posty: 30
Rejestracja: wtorek, 24 lipca 2018, 23:32
UTM: DA24
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Kraków

Colias(y) - sezon 2020

Post autor: Darth_Bane »

Witam wszystkich. Trochę wzorem lat ubiegłych, chciałbym zebrać informacje na temat tegorocznych obserwacji coliasów. Mam tu na myśli te gatunki, które pojawiają się w późniejszym okresie, tj. colias alfacariensis, c crocea, c. erate i c. myrmidone. Niejako pomijam tu c. hyale, jako gatunek bardziej pospolitszy, a i sporo jego obserwacji jest w tym roku zanotowanych na stronie lepidoptera.eu.
Zacznę od siebie. Od początku sierpnia staram się regularnie, co tydzień bywać w Pieninach (Sromowce Niżne), "polując" na trzy pierwsze z gatunków które wymieniłem powyżej. Moje wyniki to:
8 VIII 2020 - DV57 - c. alfacariensis lub c. hyale - dokładnie będę wiedział jak zdejmę z rozpinadła;
25 VIII 2020 - DV57 - 1x c. hyale;
5 IX 2020 - - DV57 - c crocea :hurra - już jednak sfatygowana, zdjęcia zamieszczam; plus 1x c. hyale i 1x xolias sp. (prawd. c. hyale)
I tu moje pytanie: czy pojaw w tym roku szczególnie c. erate i c crocea miał miejsce, i go przegapiłem? Czy może się trochę opóźnia, lub w ogóle go nie będzie lub będzie mikroskopijny?
Załączniki
20200905.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (391.89 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Colias(y) - sezon 2020

Post autor: Rafał Celadyn »

...w Bieszczadach okolo 17 go sierpnia spotkalem kilka samiczek C.crocea skladajacych jaja, wiec podejrzewam ze pojaw byl jak zwykle na poczatku sierpnia.Niedobitki moga latac jeszcze w pazdzierniku...
:papa:
Rafal
Darth_Bane
Posty: 30
Rejestracja: wtorek, 24 lipca 2018, 23:32
UTM: DA24
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Kraków

Re: Colias(y) - sezon 2020

Post autor: Darth_Bane »

Miałem nadzieję, że jeszcze w tym sezonie uda mi się natrafić na coliasy, na październikowe pokolenie. I wczoraj się udało! Będąc na Ponidziu, udało mi się spotkać, ok. 20 coliasow (zlatane C. hyale, wedle mojego rozeznania), ale także złowić 2 C. crocea. W przypadku górnego, zastanawiam się, czy może to być C. erate f. chrysodona? W tym momencie nie mam zdjęcia spodu skrzydeł.
Załączniki
20201004_131256 — kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (391.63 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Colias(y) - sezon 2020

Post autor: Antek Kwiczala † »

Oba okazy to Colias crocea.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”