Zieleńczyk w październiku

Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Zieleńczyk w październiku

Post autor: Andrzej El »

Na FB jedna z uzytkowniczek pokazuje obserwacje zieleńczyka ostrężyńca z 26.10. 2019
co o tym sądzicie ?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: AJW »

A co mam sądzić? Brak fotek ... Poza tym, jako pewnik podaje się, że tylko jedna generacja występuje w roku...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: Aneta »

AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: AJW »

?możliwe, że wylazł z zimującej poczwarki?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: Jacek Kurzawa »

kilka tematow:
1.
AndrzejJW pisze:?możliwe, że wylazł z zimującej poczwarki?
A widzisz jakąś inną możliwość?

2. Brawo Aneta.

3.
AndrzejJW pisze:A co mam sądzić?  Brak fotek ... Poza tym, jako pewnik podaje się, że tylko  jedna generacja występuje w roku...
Krzywicki podaje:
"Okres pojawu. Od k. IV do k. VI, a nawet w VII. Niekiedy pojawiają się nieliczne okazy drugiego pok. w VII i VIII."

4. W zalinkowanym wątku:
Jarosław Bury pisze:To osobnik II-go pokolenia - to rzeczywiście anomalia, bo ten gatunek zazwyczaj zimuje w postaci poczwarki, i pojawia się w postaci motyla dopiero na wiosnę następnego roku, może pierwsze przygruntowe przymrozki i późniejsze ocieplenie do ok. 20 st. C spowodowały, że ten osobnik uznał, że to już wiosna?
Z uwagi na to, co podaje Krzywicki jest możliwe, że to trzecie pokolenie, nie drugie.

5. Jak na lepidoptera.eu wyszukiwać obserwacje wg miesięcy? na lepidoptera.eu ręcznie przejrzałem 42 strony i nie widzę obserwacji z sierpnia.

6. Kilka obserwacji z sierpnia-września znalazłem na iNaturalist. Ta jest np z Belgii z września https://www.inaturalist.org/observations/16479570

Przy tak ciepłym roku jak obecny taka październikowa obserwacja jest raczej trzecim pokoleniem, ale wymagałoby to jeszcze dokładniejszego podgarnięcia. Jak widać ta "anomalia" jest regułą w większym okresie czasu i większej ilości informacji. Mamy po prostu za mało informacji!
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: AJW »

Jacek Kurzawa pisze: Z uwagi na to, co podaje Krzywicki jest możliwe, że to trzecie pokolenie, nie drugie.

5. Jak na lepidoptera.eu wyszukiwać obserwacje wg miesięcy? na lepidoptera.eu ręcznie przejrzałem 42 strony i nie widzę obserwacji z sierpnia.

6.  Kilka obserwacji z sierpnia-września znalazłem na iNaturalist. Ta jest np z Belgii z września https://www.inaturalist.org/observations/16479570

Przy tak ciepłym roku jak obecny taka październikowa obserwacja jest raczej trzecim pokoleniem, ale wymagałoby to jeszcze dokładniejszego podgarnięcia. Jak widać ta "anomalia" jest regułą w większym okresie czasu i większej ilości informacji. Mamy po prostu za mało informacji!
Nie jestem pewien czy to trzecie pokolenie - na pewno kolejne od przełomu wiosny i lata ...Tym b., że gąsienica jest polifagiem a podobno gatunek jest dosyć liczny w Polsce..
Poczwarka tego gatunku hibernuje zwykle b. długo (można policzyć), stąd o 3-cim pokoleniu raczej bym nie pisał...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na iNaturalist jest zdjęcie żerującej gąsienicy z połowy września. Obserwacje z końca października mogą (!, ale nie muszą) być trzecim pokoleniem. Są przesłanki.

Nie ma co dyskutować na temat tego, czy w październiku spotkano motyle II czy III pokolenia, bo to jest niesprawdzalne a dyskusji nie ma co ciągnąć. Do dyskusji wszedłem z powodu miedzy innymi Twoich pytań i stwierdzeń i uważam, że nastąpiła jasność co do tego, że Ad1 TAK i Ad3 - NIE. :papa:
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zielenczyk w pazdzierniku

Post autor: AJW »

no i gitara :hahaha:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”