Zbyt wczesne obserwacje

Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Zbyt wczesne obserwacje

Post autor: krzysztof570630 »

Nola cristatula. Motyl złowiony 26.04.2019 czyli wg. moich oraz innych zapisanych obserwacji dwa miesiące przed terminem. Okazy z mojego zbioru są datowane na pierwszą dekadę lipca orz jeden wystrzałek z połowy czerwca. Zauważyłem również jedną obserwację Romka Zamorskiego z 29.04.
Załączniki
Nola cristatula.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (227.87 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zbyt wczesne obserwacje

Post autor: Marek Hołowiński »

A no właśnie. Super że pokazujesz Krzysiu. Na stronie "Lepidoptera Mundi" co jakiś czas pojawiają się wręcz niewiarygodne obserwacje. Ostatnio wpadła mi w oczy info o obserwacji 30 III 2019 Xestia c-nigrum - oczywisty błąd. Koleś pomylił z Orthosia gothica. Takie pomyłki da się zauważyć dość często, a nie powinny się wcale zdarzać. Kwestia weryfikacji obserwatorów, ewentualnie jakiejś formy nadzoru i weryfikacji.
Dobrze by było gdyby wszystkie odbiegające od czasu pojawu gatunki były dokumentowane fotkami w galerii, albo właśnie na forum. Uważam za błąd, że obserwatorzy nie mają możliwości kontaktu ze sobą, co uniemożliwia korektę obserwacji - jak np. na tym forum.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Zbyt wczesne obserwacje

Post autor: krzysztof570630 »

Byłem trochę a nawet bardzo "trochę"zdziwiony i powiem Ci szczerze, że długo się przyglądałem czy "to" to jest to. A z tą c-nigrum to też sądziłem, że to lekka pomyłka, która przecież może się zdarzyć.
Świeciłem na miejscówce z Nolą confusalis i inna nola była dla mnie sporym zaskoczeniem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zbyt wczesne obserwacje

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:A no właśnie. Super że pokazujesz Krzysiu. Na stronie "Lepidoptera Mundi" co jakiś czas pojawiają się wręcz niewiarygodne obserwacje. Ostatnio wpadła mi w oczy info o obserwacji 30 III 2019 Xestia c-nigrum - oczywisty błąd. Koleś pomylił z Orthosia gothica. Takie pomyłki da się zauważyć dość często, a nie powinny się wcale zdarzać. Kwestia weryfikacji obserwatorów, ewentualnie jakiejś formy nadzoru i weryfikacji.
Dobrze by było gdyby wszystkie odbiegające od czasu pojawu gatunki były dokumentowane fotkami w galerii, albo właśnie na forum. Uważam za błąd, że obserwatorzy nie mają możliwości kontaktu ze sobą, co uniemożliwia korektę obserwacji - jak np. na tym forum.
Piszesz o braku komunikacji między obserwatorami na Lepidoptera Mundi?.... Może Krzysztof to jakoś rozwiąże...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”