Czym jest publikacja internetowa

Wątki o aspektach prawnych źródeł, rekordów oraz publikacji w sieci
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

[wydzielone z https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... 6&start=80 ]


I dla odmiany - ten artykuł zdaje się być napisany przez autora, który sprawdził zanim napisał.
https://turystyka.wp.pl/wtyk-amerykansk ... 431147872a

Jest jednak artykuł oparty na źródle: Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa


Szkoda że nie podano linku do strony, z ktorej te informacji zaczerpnięto ( http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/wty ... i,397.html artykuł z października 2020 ), ale dzisiaj odnalezienia informacji w sieci nie stanowi już problemu.

Tak czy inaczej, chce pokazać (może jakiś autor artykułów dla wp przeczyta ten post), że jak się chce napisać dobry artykuł, to można. Trzeba opierać się na źrodłach i polegać na sprawdzonych informacjach, podawanych przez specjliastyczne źródła. I wystarczy zastosować prawo cytatu.
Alex_63

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Alex_63 »

Potraktowałbym tego "śmierdziela" raczej jako informację, newsa bądź "plotkę".
Artykuł jest dla mnie tworem wyłącznie drukowanym (ewentualnie mającym DOI) a nie internetową stroną, która niedługo schowana będzie do "archiwum" i link do niej się zmieni :smiech: .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Artykuł w portalu to wlaściwie użyte określenie. W portalach są "artykuły" np. artykuły sponsorowane, artykuły na blogach, artykuły o... itd.
W sieci dostepne są artykuły i to co pokazalem to jest wlaśnie artykuł.
Alex_63 pisze: Artykuł jest dla mnie tworem wyłącznie drukowanym (ewentualnie mającym DOI) a nie internetową stroną.
A jednak znaczenie słowa artykuł jest szersze i jest szeroko stosowane. Dyskutować nad tym dalej nie ma sensu. W mediach, na portalach, na blogach, w sieci itd pojawiają się artykuły, tak to się nazywa, tak się o tym mówi i pisze i użycie tego okreśelnia jest właściwe.
Artykuły mogą być: naukowe, prasowe, artykuły danej ustawy.
Artykuł (z łac. articulus) – to nazwa wypowiedzi pisemnej w medium drukowanym lub elektronicznym.
No i tego Aleksie nie przeskoczysz :laugh:
A jeśli już tak dokładnie: artykuły nie są "stroną www" tylko są "na stronie www". Strona internetowa tojest plik na serwerze, do którego mamy dostęp za pomocą protokołu http lub https przez internet. A w takim pliku może być tekst, media, skrypty itd. Artykuły są więc na stronie internetowej a strony internetowe nie są artykułami.
Alex_63

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Alex_63 »

Obstaję jednak przy pewnych źródłowych definicjach, np.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Artyku%C5%82 i to do mnie lepiej do mnie przemawia...
W internecie jak nie ma DOI, co jest jednoznaczne z publikacją (vide artykułem), jest co najwyżej cytacją strony poprzez np. https...

BTW
są też artykuły np. spożywcze :birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wikipedia nie może być traktowana jako źrodło informacji, a samo stwiedzenie, że:
"Artykuł jest dla mnie tworem wyłącznie drukowanym a nie internetową stroną." to jak rozumiem wlasne osobiste podejście do tego, czym jest artykuł, mijające się z tym, czym artykuł jest w powszechnym obiegu. I nie zmienia to faktu, że pojęcie artykuł odnosi się do artykułów na portalach internetowych i jest to właściwe okreśelnie na to (nawet nie ma jak inaczej nazwać "artykułu na wp.pl" bo jak inaczej? Wszyscy wiedzą i rozumieją, czym jest artykuł na wp.pl i tyle ...

A my, entomolodzy, piszmy swoje artykuły, artykuły - jako publikacje naukowe.
Alex_63

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Alex_63 »

Zacytowałem jedno ze źródeł, które definiuje artykuły...

Tutaj inna bardziej miarodajna definicja: https://sjp.pwn.pl/slowniki/artyku%C5%82.html.
W nawale tłumów w pracy (złaknieni kontaktem osobistym uczniowie) zapomniałem dodać (to po wirusie mi doskwiera),
że artykuły definiuje wg pkt. 1, tzn.: 1. że dla mnie jest to: «tekst publicystyczny, literacki lub naukowy zamieszczony w gazecie lub czasopiśmie» (może być i "egazeta" . Nie zdefiniowano do tej pory czym jest w tym przypadku "e-portal", w którym co rusz poprawia się teksty albo po czasie ingeruje w treść i wątki...

Chciałem zauważyć, że staram się być w życiu pragmatyczny ale wiem i tego doświadczam, że przy słowiańskiej fantazji a jednocześnie zachodnioeuropejskim acz chrześcijańskim wychowaniu (nie tylko stylu życia) jest to trudne do pogodzenia...

BTW
Cieszę się, że mój tzw. "krewniak po kądzieli" jest założycielem tego wątku... :uciekam:
Alex_63

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Alex_63 »

Uciekła gdzieś moja dalsza wypowiedzi i zapytanie (1 wątek), więc zapytam krótko jeszcze raz:

Jak Ty Jacku definiujesz artykuł i publikację naukową (wg jakiego wzorca) i co to jest dla ciebie wydawnictwo?
Pytam, abyśmy nie "sfalandyzowali" dyskusji a trzymali się meritum sprawy.
Związane to jest m.in. z istotą rozumienia co to są media elektroniczne (publikacja o charakterze elektronicznym) i co może być/powinno potem być cytowane w publikacjach (mających ISSN, ISBN lub DOI), bo podlega np. prawu prasowemu :tiaa: .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Widzę, że dyskusja staje się kilkutorowa. Dotąd cały czas wypowiadałem się i mam nadzieję, że dyskutowalismy o tym, że artykuły w sieci to okreslenie na wszelkiego typu "artykuły" w sensie pewnej twórczości na portalach, blogach i stronach w sieci. Codziennie portale zalewają nas "artykułami", newsami itp. I dlatego nie można mówić, że artkyuł może być tylko publikacją, bo to słowo ma wiele znaczeń.
Alex_63 pisze: Jak Ty Jacku definiujesz artykuł i publikację naukową (wg jakiego wzorca) i co to jest dla ciebie wydawnictwo?
Pytam, abyśmy nie "sfalandyzowali" dyskusji a trzymali się meritum sprawy.
No właśnie trzymajmy się meritum czyli tematu dyskusji, która jest o mediach, i "artykułach", które codziennie tworzone są ku pociesze wszystkich czetelników.

Czym są artykuły naukowe i wydawnictwa to jest chyba oczywiste i redefiniować tego nie ma potrzeby, co do tego wszyscy mamy chyba jasność. Na temat, co może być publikacją dyskutowaliśmy tutaj na Forum juz dość długo (słowo klucz: IFLA).
Alex_63

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Alex_63 »

:okok:

Pytałem o rzecz, która dla mnie bywa istotna à propos cytowania informacji ze stron internetowych w publikacjach, bo mam z tym cały czas problem...
Niektórzy w ogóle nie uznają tego typu informacji za godne do wzmiankowania w swych pracach ale "niewątpliwie czerpią informacje całymi garściami".
Ale to już zahacza o normy etyczne a te zanikają coraz bardziej... ;) ;-) :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Alex_63 pisze:Pytałem o rzecz, która dla mnie bywa istotna à propos cytowania informacji ze stron internetowych w publikacjach, bo mam z tym cały czas problem...
Niektórzy w ogóle nie uznają tego typu informacji za godne do wzmiankowania w swych pracach ale "niewątpliwie czerpią informacje całymi garściami".
O to samo pytał Jacek Kalisiak w 2012 roku czyli 9 lat temu, w jeszcze innym wątku: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=161187#p161187
Warto byłoby tą dyskusję teraz wznowić i wymienić się informacjami, linkami do regulacji. Popracujmy na d tym i powrócmy w wątku o Cytowalnosci danych internetowych.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Marek Wanat »

Temat-rzeka i życzę owocnej dyskusji. Tylko taka w sumie techniczna uwaga - nie wiem Alex czemu tego DOI tak się uczepiłeś w nieco wcześniejszych postach i brzmi to tak, jakby wg. Ciebie coś bez DOI nie było publikacją. Przecież to nieprawda.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kalisiak »

... artykuł, publikacja, DOI, ....nierzetelność mediów ???
O czym jest ta dyskusja?
Alex_63

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Alex_63 »

Marek Wanat pisze:Temat-rzeka i życzę owocnej dyskusji. Tylko taka w sumie techniczna uwaga - nie wiem Alex czemu tego DOI tak się uczepiłeś w nieco wcześniejszych postach i brzmi to tak, jakby wg. Ciebie coś bez DOI nie było publikacją. Przecież to nieprawda.
DOI odnoszę do wszelkich tzw. e-publikacji. Wiele starych prac naukowych jest zeskanowanych i nadano formom elektronicznym jednak DOI (standard porządkowania pewnych danych informatycznych). Oczywiście np. ISSN i ISBN to też pewne normy ale dla innych wydań i wersji (np. książkowej papierowej) (o tym też wspominałem le nie w tym wątku, który został przez moderatora nagle wydzielony).

Są media inne, typu różnego rodzaju cyfrowe wydawnictwa i można je też cytować. W pewnym okresie czasu b. szczegółowo zapoznałem się z prawem prasowym odnośnie do wydawnictw elektronicznych (skupiłem się na pracach naukowych stricte przyrodniczych - płyty typu CD, ebooki pisane, czytane, mnie nie interesują, chociaż mają swoje też normy wydawnicze).
Zauważcie ile przybyło nam w necie różnych "głupot", nieścisłości, nagle zmieniających się tekstów, którzy co poniektórzy chcieli by żeby je cytować. Takie twory "recenzowane" nie są... Nie boję się użyć słowa recenzja, bo nie jest tożsame z pojęciem: "inwigilacja bądź cenzura"


A DOI? Można otrzymać za darmo w kilku bazach ale trzeba też zarchiwizować tam te dane i podać pewne dane, które odnośnie do danego medium muszą w nim być umieszczone.
Byle opinii, hejtu, komentarzy typu "kotek-plotek" tam nie stwierdziłem.

Jeśli ustalicie, Drodzy ewentualni Dysputanci, co można zacytować, jak i gdzie i na podstawie jakiej normy, która określa co to jest publikacja naukowa, popularnonaukowa, to OK!. Mając jednak na uwadze, że te "7 lat chudych" od pojawienia się zaczątków dysputy w tym temacie nie ugruntowało wielu osobom reguł gry w tym zakresie albo tzw. :złotego środka nie przewiduję rozwiązania tego problemu do czasu przyjęcia pewnych odgórnych norm, zasad i zapoznanie się z prawem prasowym (bo ono jest)... To co nie ma żadnej normy co najwyżej może być przeze mnie skrytykowane albo ewentualnie zhejtowane (oczywiście nikogo nie obrażając i na wesoło) ale nie zacytowane bądź przedyskutowane w publikacji.

Na tym kończę swoje wywody, bo nie chcę upolityczniać tematu i snuć opowiastki: "Między wschodem a zachodem "słońca" albo na zasadzie "Był sobie człowiek" ...".

Pozdrowienia z zimnego Wrocka :uciekam: .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:No właśnie trzymajmy się meritum czyli tematu dyskusji, która jest o mediach, i "artykułach", które codziennie tworzone są ku pociesze wszystkich czetelników.
Jacek Kurzawa pisze:Warto byłoby tą dyskusję teraz wznowić i wymienić się informacjami, linkami do regulacji. Popracujmy nad tym i powrócmy w wątku o Cytowalnosci danych internetowych .
Posty wydzieliłem w nowy wątek.
Dyskusja zaczęła się od tego, że użyłem słowa artykuł w odniesieniu do artykułu na portalu a w opinii Alexa to jest błąd, bo artykuł = publikacja, co jest błedem logicznym. Stawianie znaku równosci miedzy artykułem a publikacją to nieporozuemienie tak samo jak nieporozumieniem jest przpisywanie DOI roli nadawania statusu publikacji. W takim razie jeszcze raz po kolei:

"Artykułem" w szerokim rozumieniu tego słowa może być "cokolwiek" i to nie ma i nie powinno mieć związku z nazywaniem publikacji "artykułami". Oczywiscie szeroko mówi się potocznie, że "autor napisał artykuł" ale trzeba zdać sobie sprawę, że każdy artykuł ma autora ale nie każdy artykuł jest publikacją. To oznacza że każdy może powiedzieć że napisał artykuł ale nie każdy z tych artykułów bedzie od razu publikacją. Dalsza dyskusja powinna toczyć się w obszarze "Czym jest publikacja" w sensie - "co sprawia, że publikowana treść staje się publikacją".
Drugi pobliski temat to "Czym jest publikacja w internecie" czyli Co może zostać uznane za publikację w sieci (i tu znow trzeba uważać, bo każda emisja tekstu w sieci może być potocznie nazywana publikacją a nawet samo "opublikowalem zdjęcie na FB" jest prawdą ale w znaczeniu udostępnienia treści w sieci. Nie jest to publikacją w rozumieniu publikowania treści naukowych i ich uznawania za publikację.

Pokrewny wątek: Cytowalność danych internetowych w pracach naukowych

Dlatego ten wątek nazwałem "Czym jest publikacja internetowa".
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kalisiak »

Alex_63 pisze: Są media inne, typu różnego rodzaju cyfrowe wydawnictwa i można je też cytować. W pewnym okresie czasu b. szczegółowo zapoznałem się z prawem prasowym odnośnie do wydawnictw elektronicznych (skupiłem się na pracach naukowych stricte przyrodniczych - płyty typu CD, ebooki pisane, czytane, mnie nie interesują, chociaż mają swoje też normy wydawnicze).  
Zauważcie ile przybyło nam w necie różnych "głupot", nieścisłości, nagle zmieniających się tekstów, którzy co poniektórzy chcieli by żeby je cytować. Takie twory "recenzowane" nie są... Nie boję się użyć słowa recenzja, bo nie jest tożsame z pojęciem: "inwigilacja bądź cenzura"
Bardzo chętnie przeczytam definicję określenia "publikacja" w sensie używanym przez kolegę. Proszę postarać się ją pogodzić z użytym przez kolegę pojęciem "recenzja".
Poproszę też o uprzytomnienie mi co ma do publikacji w sensie "publikacja naukowa", "publikacja zawierające dane, która można uznać za naukowe", prawo prasowe.
Zapewne w świecie przed internetowym dane naukowe zawierały takie twory jak prace magisterskie, prace doktorskie, habilitacyjne, jak i referaty na konferencjach naukowych, czy postery. Może kolega mi uprzytomni, czy takie twory wolno było cytować, czy nie i jakie jest jego pogląd na ich cytowalność dzisiaj.
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Wybaczcie Panowie,

nie ja ustalam prawodawstwo typu Prawo Prasowe z 1984r wraz jego późniejszymi zmianami.
Stosuję i przestrzegam zasad i norm prawnych, tam gdzie one mnie obligują do ich zachowywania/przestrzegania (tych etycznych przede wszystkim nawet jeśli nie są normatywne). Prawa nie zmieniam i nie stosuję "po uważaniu" (tak jak to obecnie w pewnym kraju się dzieje).
Jeśli popełniam błędy, czy źle interpretuję, to nieświadomie i niecelowo (nie na zasadzie: bo mi tak w duszy gra).
Koledzy, zawsze o opinię prawną można zapytać (jak ktoś ma wątpliwości).

Uciekam, idę oznaczać muchy :tiaa: .
Większy z tego będzie dla ludzkości pożytek, tym bardziej, że ktoś mądry kiedyś powiedział: a czas ucieka.... wieczność czeka :mrgreen:

BTW
Dipteron jest zarejestrowanym a tym samym czasopismem w myśl obowiązującego prawa prasowego...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

Prawo prasowe, czasopismo.... gazeta? Skoro gazeta z codziennymi wiadomościami - jest zarejestrowanym dziennikiem, czasopismem (lub inna np miesięcznik), to każdy artykuł można zacytować i staje się on publikacją dlatego, że.... ?

- czasopismo posiada ISSN lub ISBN (dla wydawnictw zwartych ISBN a dla wydawnict ciągłych - ISSN; różnica omowiona jest tu https://www.viperprint.pl/numer-isbn-i-issn

Ciekawa lektura: Przewodnik redakcyjny https://publications.europa.eu/code/pl/ ... 0.htm#i443
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Powtarzam się już z innego wątku: proszę poczytać tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-reje ... t-wymagana
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

To znów nie rozumiem, o czym jest ta dyskusja?
O obowiązkach osób wydających czasopisma lub gazety w internecie? Czy o tym jakiego rodzaju informacje np. o faunie Polski uznajemy za upublicznione? Bo w tym drugim przypadku prawo prasowe ma się do tego nijak. Chyba, że jakieś grono ustanowi standard, że info o komarze tygrysim upublicznione w gazecie należy uznać za uprawnione doniesienie, a potem umieszczać przy rekordzie komentarz, że dane niewiarygodne. Bo chyba tak skoro gazeta spełnia wymagania prawa prasowego?
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Jacku (Kalisiak),

nie ja decyduję i zmieniam wątki, ich nazwy i zawartość... Trudno dyskutować o czymś konkretnym, albo wynikającym jedno z drugiego, gdy tak dzieje, jak się dzieje...

Dla mnie, jako naukowca, cytowania prac to cytowania naukowe publikacji a nie tzw. fake newsów. Reszta to przysłowiowy hejt, taki plotek, no może i e-plotek. Zresztą piszę pod pseudonimem, co też świadczy o kategorii tego bloga :D .

Niech Jacek Kurzawa napisze, swoją definicję publikacji internetowej, bo ja swoje argumenty podawałem kilkukrotnie i też nie wiem o co biega.

I tyle" w tomacie" :hi:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: M. Stachowiak »

Punktoza zbiera swoje żniwo...
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Mietku,

jeśli masz na myśli punktozę/psychozę u mnie, to się mylisz. Niewątpliwie myślę inaczej niż inni.
:hurra :hurra :hurra
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Alex_63 pisze: Niech Jacek Kurzawa napisze, swoją definicję publikacji internetowej, bo ja swoje argumenty podawałem kilkukrotnie i też nie wiem o co biega.
No ale podaj definicję publikacji! Przymiotnikami będziemy się zajmowali w następnej kolejności :) Już Cię o to prosiłem, ale robisz jakieś uniki :3msie:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: M. Stachowiak »

Alex_63 pisze:Mietku,

jeśli masz na myśli punktozę/psychozę u mnie, to się mylisz. Niewątpliwie myślę inaczej niż inni.
:hurra  :hurra  :hurra
Cieszy mnie to, że się mylę, ale… chyba nie w pełni zrozumiałem, do czego zmierzasz w tej dyskusji. Z tego powodu przyłączam się do prośby Jacka Kalisiaka, abyś wyjaśnił nam, czym jest publikacja, a co nią nie jest.
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Jacku, Mietku,

uników nie robię.
Podałem wcześniej, w innych pociętych już wątkach, to co rozumiem przez publikację, łącznie z linkami do stron (tak mi było łatwiej je podać) i wybacz ale nie będę się powtarzał.

Tok dyskusji rozpoczął się generalnie od pojęcia artykułu - ktoś to sformułowanie w swej opinii podał i o ewentualnej jego cytacji jako publikacji, w związku z tym i definicję artykułu, łącznie z artykułem spożywczym podałem... (dygresja: artykuł może być też jednorazowego użytku czyli delikatniej ujmując: do ...., tj. toaletowy) :D

Potem sprawa ukierunkowała się na to co to jest publikacja, a potem e-publikacja.
Generalnie tok dyskusji w pewnym momencie zszedł, po pocięciu i wydzieleniu pewnych wątków, na "manowce" (w moim odczuciu).


Niech inni sejmikują w tej sprawie jeśli dysponują czasem i mają zdrowie a nie chcą analizować zapisów prawnych i tym czym one skutkują :smiech: . Sorry, że na tym zakończę moją wypowiedź ale na więcej dywagacji, na tym blogu, ja czasu po prostu nie mam.


BTW
O, widzę, że przybywa na forum czytelników, może o to komuś chodzi?
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Marek Wanat »

Faktycznie, ja też mocno się już pogubiłem w tym wątku. Odwrotnie niż chyba Jacek Kurzawa tu napisał, uważam że nie każda publikacja jest artykułem, ale każdy artykuł jest publikacją, skoro został ogłoszony publicznie. A zacytować można wszystko, jeśli poda się autora i opis tego źródła jednoznacznie je identyfikujący. Forma zacytowania też może być bardzo różna, jeśli tylko warunek jednoznacznego zaadresowania źródła jest spełniony. Mam mocno tradycyjne podejście do tych spraw i rzadko cytuję dane z internetu, ale zdarzyło mi się niedawno opublikować coś takiego: "One locality of Rh. variiforme sp. n. in the Western Cape Province was identified from the iSpot website, where the user called sallyslak shared four photos of this characteristic hairy species taken in the garden near Friemersheim (-33.96646/22.09085) (https://www.ispotnature.org/communities ... nozzbeetle)". Być może powinienem spróbować skontaktować się jakoś z sallyslak, poinformować o intencji wykorzystania tych danych w swojej publikacji, uzyskać jej/jego imię i nazwisko oraz zgodę na opublikowanie, etc. etc., ale mi się nie chciało tracić czasu. Uznałem tą informację za opublikowaną i zacytowałem tak, jak została opublikowana, dodając własną identyfikację gatunku. Skoro autor nie uznał za stosowne podać swoich personaliów, tylko nick, to jego sprawa. Upublicznił swoje zdjęcia po to, by ktoś zidentyfikował sfotografowane stworzenie. Nie kojarzę co z takimi przypadkami ma wspólnego prawo prasowe, więc może dyskutujemy z Alexem o dwóch różnych sprawach?
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Marku,

może się czepiam ale próbujmy uściślić terminologię, co jest publikacją.
Zgadzasz się z taką poniższą definicją publikacji czy nie ?
Pytam, bo chodzi mi o normy... A potem możemy dysputować o cytacjach...

https://www.awf.edu.pl/__data/assets/pd ... _PBN-1.pdf
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

i następne dane z tego roku (2 pliki):
Załączniki
si_typy_publikacji_w_pol-index 2021.pdf
(308.07 KiB) Pobrany 8 razy
Cechy publikacji 2021.pdf
(426.09 KiB) Pobrany 7 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

Alex_63 pisze:Podałem wcześniej, w innych pociętych już wątkach, to co rozumiem przez publikację, łącznie z linkami do stron (tak mi było łatwiej je podać) i wybacz ale nie będę się powtarzał.
Nieprawda. Muszę stanowczo zaprostestować przeciw kolejnej próbie przypisywania mi czynności, których nie wykonałem.
Podałem wcześniej, w innych pociętych już wątkach....
Alexie - podałeś link do poradnikaprzedsiębiorczości zaledwie wczoraj
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... 78#p289778
i ten post jest na swoim miejscu, w tym wątku w ktorym go napisałeś i wątek nie był cięty.
Reasumując - nieprawdą jest, że podałeś wcześniej w "pociętych wątkach" bo podałeś w wątku który nie został dotknięty ręką moderatora - ani wątek ani post.
---
Alex_63 pisze:nie ja decyduję i zmieniam wątki, ich nazwy i zawartość...
Ten obecny wątek to w wszystkie posty w całości, po kolei wydzielone z wątku o "Nierzetelności mediów", w którym to ta dyskusja powstała i to po Twoim wpisie w tamtym wątku o tym, czym artykuł jest/nie jest. Bałagan sam się nie zrobił - zrobiłeś go tym swoim wtrętem o artykule a teraz czynisz mi zarzuty, że wątkom zmieniają się tytuły. Żaden z tych wątków tytułu nie zmienił. Nie było zmiany tytułu wątku.
Te posty w tym wątku są nie na temat nierzetelnosci mediów, więc je wydzieliłem i ten wątek zatytułowałem "Czym jest publikacja internetowa", bo jakiś tytuł wątek mieć musi. Taka czynności moderacyjna jest niebędna do tego by dało się w ogóle prowadzić dyskusje w jakimś określonym temacie. Nawet obecnie nie bardzo wiadomo, o czym ta dyskusja miałaby być. W międzyczasie pojawiają się pytania inne, jak pisałem, dyskusja zrobiła się wielowątkowa. Jedno cięcie to nie jest zmiana zawartości wątku czy zmiany nazwy. Nie było ani zmiany zawartości postów ani zmiany nazwy wątków. Wszystkie nazwy są takie same. Powstał ten nowy wątek a to nie jest zmiana nazwy wątku. I grzecznie proszę o prowawdzenie dyskusji w temacie a nie wchodzenie w tematy poboczne oraz o niekierowanie fałszywych zarzutów pod kątem działania Forum, na ktorym się wpisuje własne posty.
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Szanowni Państwo,

ja nikomu zarzutów nie czynię, stwierdziłem pewne fakty. Ludzie czytający z zewnątrz są niejednokrotnie nieświadomi jak dyskusja wcześniej się miała. Do dyskusji prawo ma każdy, więc kilka uwag poczyniłem.
Według mojego stanu wiedzy, blog typu entomo.pl nie jest, w sensie tego co wcześniej załączałem w plikach, publikacją internetową.

"czas ucieka, mucha czeka" - cokolwiek to znaczy :mysl:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

A to miała być dyskusja o Forum? :? :shock:
Przecież cała dyskusja zaczęła się od postu Alexa w tym wątku (niepociętym), drugi post: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=289705#p289705 o tym, w jakim zakresie używam słowa artykuł. Dyskusja była przecież o tym na przykładzie wtyka amerykańskiego.

A skoro już padło słowo blog w odniesieniu do entomo.pl to od razu trzeba to sprostować, bo na entomo.pl bloga nie ma. Forum nie jest blogiem. Przykłady blogów to np. insektarium.pl To tak tytułem sprostowania.
Od strony technicznej dopowiem, że blogi skonstruowane na Wordpresie mają mozliwość zmiany adresacji postów co powoduje, że administrator bloga może jednym ruchem zmienić adresy wszystkich postów. Blog może być niestały pod wzgl. adresow zawartych w nich wpisów. Na Forum na phpBB3 takiej opcji nie ma i adresy wszystkich postów są stałe i niezmienne.

Na temat cytowania Forum mieliśmy już ze sobą długą dyskusję Cytowanie danych elektronicznych i tam należałoby ją kontynować w tym zakresie

Zbliżamy się powolutku do sedna - czy wpis na blogu można uznać za publikację internetową? Jesli tak, to przy jakich założeniach.
Ale tu znów - mamy przecież dyskusję - Cytowalność danych internetowych i w nim toczyła się wczoraj dyskusja. Najwyraźniej należałoby tą dyskusję skanalizować w tamtym wątku, skoro to jest dyskusja w tamtym temacie.

Co jest lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji - połączyć wątki i potem czytać zarzuty pod kątem Forum, że jest "be" bo jest moderacja, czy pozwolić na to, by był bałaganik?. W każdym razie forum jest dla ludzi po to by dyskutowali w temacie a w bałaganie nie da się prowadzić dyskusji bo co rusz padają pytania o to, o czym wlasciwie jest ta dyskusja.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Kilka definicji z linków podanych przez Andrzeja:
PBN:
"Polska Bibliografia Naukowa to portal Ministerstwa Edukacji i Nauki gromadzący informacje o publikacjach polskich naukowców, dorobku publikacyjnym jednostek naukowych oraz o czasopismach polskich i zagranicznych. Stanowi on część Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on."
Uwaga: Na stronach PBN podany jest m.in. Wykaz Czasopism Naukowych
CECHY PUBLIKACJI PBN: Lista cech, którą posługuje się PBN
Typy publikacji w POL-index: system cytowań PBN

Tak więc po pierwsze Andrzej pisze o Publikacji naukowej tak jak ją rozumie PBN. W sposób oczywisty nie jest tu mowa o publikacji w ogóle, ani nawet o publikacji naukowej w ogóle, a jedynie o definicjach w systemie PBN.
Jest zrozumiałe, że każdy pracownik naukowy instytucji naukowych działających w ramach instytucji zarejestrowanych (?) w strukturach naukowych państwa jest zainteresowany stosowaniem się do tych definicji. W sposób oczywisty są czasopisma i publikacje naukowe (np. poza Polską i systemem PBN) nie spełniające tych kryteriów.
Również w sposób oczywisty są ludzie prowadzący działania w zakresie nauki, którzy nie pracują w instytucjach naukowych, albo nie chcący się stosować definicji PBN, czy publikować w czasopismach naukowych zarejestrowanych w PBN.
Oczywiście można uznać, że byłoby rozsądne dla każdego kto uważa, że przyczynia się do poszerzania wiedzy, aby stosował się do ww. definicji.

W moim rozumieniu dyskutujemy nie o tym, czy PFE jest czasopismem naukowym, publikacją naukową, czy innym tworem poddającym się definicją PBN. Dyskutujemy o tym, czy dane upubliczniane na PFE powinny być dostrzegane przez społeczność, w tym społeczność naukowców stosujących się do systemu PBN.

Moim zdaniem, każda informacja o charakterze naukowym (np. faunistyczna) upubliczniona (np. w internecie) zasługuje na zauważenie i cytowanie oraz komentowanie jej wartości. Niezależnie, czy będzie to cytowalność w rozumieniu systemu PBN.

PS W miedzyczasie pojawił się wpis Jacka Kurzawy, wie dodam, że odpowiadam na wpisy Andrzeja, tak jak ja je zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:… każdy artykuł ma autora ale nie każdy artykuł jest publikacją.
Marek Wanat pisze: Odwrotnie niż chyba Jacek Kurzawa tu napisał, uważam że nie każda publikacja jest artykułem, ale każdy artykuł jest publikacją, skoro został ogłoszony publicznie.
Bardzo dobrze Marku, że to napisałeś, bo wlaśnie o to chodziło. Uważam, że to, że coś zostało ogłoszone publicznie przez kogoś nie jest publikacją (status: publikacja), chociaż zostało to „opublikowane czyli upublicznione” w sieci, np. jako wpis na FB, na blogu, komentarz na wp.pl itp. Wszystko to co wpisujemy w sieć jest „publikowane” ale nie ma statusu publikacji, za ktorą idzie możliwość jej cytowania i uznania za źródło. Tak samo jak każdy post na blogu można nazwać artykułem (tak się tego słowa używa), co nie czyni go przydatnym do cytowania go w pracach naukowych. Słowo "artykuł" w swojej wypowiedzi użylem w szerokim tego słowa znaczeniu - artykuł jako coś napisane w sieci w formie wpisu na blogu czy jednolitego tekstu z własnym adresem internetowym, autorem i datą publikacji w sieci.
Właśnie o tym jest cała ta dyskusja.

PS. Jacku - bardzo ciekawy wpis, fajnie że to uporządkowałeś. :okok:
Jacek Kalisiak pisze: Dyskutujemy o tym, czy dane upubliczniane na PFE powinny być dostrzegane przez społeczność, w tym społeczność naukowców stosujących się do systemu PBN.
Moim zdaniem, każda informacja o charakterze naukowym (np. faunistyczna) upubliczniona (np. w internecie) zasługuje na zauważenie i cytowanie oraz komentowanie jej wartości. Niezależnie, czy będzie to cytowalność w rozumieniu systemu PBN.
Zgadzam się z tym.
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Panowie,
wybaczcie ale odnoszę wrażenie, że postrzeganie pewnych praw/zasad zawsze będzie dwojakie, bo wiemy, że nawet kij ma dwa końce.
Do tej pory nikt, poza mną, nie przytoczył argumentów z zewnątrz odnośnie pojęć, definicji... cytacji i innych racji...
Ba nawet dane z Wikipedii, która jest encyklopedią internetową, zostały na tym forum "zanegowane".
Zaś "po uważaniu" mamy jak mamy a lepiej mieć nie będziemy :-( .


Idę w muszy świat... bo (jak rzekła jedna Drosophila do drugiej Drosophili): :)
Po co nasze swary "głupie"? ... i tak zginiemy w zupie (i to szybko, w jednej chwili) :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nierzetelność mediów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Alex_63 pisze:Jak Ty Jacku definiujesz artykuł i publikację naukową (wg jakiego wzorca) i co to jest dla ciebie wydawnictwo?
Definicje artykułu naukowego znalazłem w sieci:
https://www.wdib.uw.edu.pl/images/progr ... inicje.pdf
https://ekulczycki.pl/warsztat_badacza/ ... -problemy/
ARTYKUŁ NAUKOWY – za artykuł o charakterze naukowym należy rozumieć artykuł prezentujący wyniki oryginalnych badań o charakterze empirycznym, teoretycznym, technicznym lub analitycznym zawierający tytuł publikacji, nazwiska i imiona autorów i przedstawiający obecny stan wiedzy, metodykę badań, przebieg procesu badawczego, jego wyniki oraz wnioski, z przytoczeniem cytowanej literatury (bibliografię) o objętości 0,5 arkusza wydawniczego. Do artykułów naukowych zalicza się także opublikowane w czasopismach naukowych opracowania o charakterze monograficznym, polemicznym lub przeglądowym jak również glosy lub komentarze prawnicze (Komunikat MNiSW).
Na temat wydawnictwa nie chcę się wypowiadać, bo nigdy mnie ten temat jakoś specjalnie nie zajmował i moja opinia w tym temacie nie będzie chyba nikogo interesowała. O to najlepiej spytać się wydawców i osoby które prowadzą wydawnictwa. Oni od strony formalnej bedą z pewnoscią lepiej zorientowani.
Alex_63 pisze::okok:
Pytałem o rzecz, która dla mnie bywa istotna à propos cytowania informacji ze stron internetowych w publikacjach, bo mam z tym cały czas problem...
W tej sytuacji do sprawy trzeba podejść całkowicie inaczej, nie poprzez ustalanie czym jest artykuł naukowy.

Podam przykład hipotetyczny, pewną symulację problemu, aby łatwiej zrozumieć, czego szukamy.
Siedzi sobie Redaktor jakiegoś czasopisma i ma do zrecenzowania nadesłane artykuły, a tam w nich są odnośniki do stron internetowych różnej maści i Redaktor zastanawia się, jakie treści mogą być w artykule naukowym użyte i w jaki sposób a które należy z artykułów powyrzucać.

I teraz sytuacja staje się znacznie bardziej klarowna. Trzeba podjąć decyzję wg jakiegoś kryterium, na ktore źródła mogą się powoływać autorzy artykułów a na ktore nie i dlaczego ni, czyli podać jakieś powody.
Trzeba postawić pytania:
Jakie źródła internetowe mogą być cytowane. Jakie są kryteria.

Na Forum mamy już ten temat poruszony w tych wątkach:
---> Cytowalność danych internetowych w pracach naukowych - https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=29085
---> Cytowanie danych elektronicznych https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=39271
---> Sposób cytowania danych z Polskiego Forum Entomologicznego https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=879&t=40474
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Marek Wanat »

Ta dyskusja toczy się naprawdę w (co najmniej) dwóch matrixach. Jacku, chwalisz i cytujesz mnie po to, by w następnym zdaniu objawić, że zrozumiałeś to, co cytujesz, dokładnie na odwrót! Etymologia słowa publikacja za Wikipedią: od łac. pūblicāre → czynić własnością publiczną, pokazywać publicznie, ogłaszać publicznie[3]
Czyli publikacja to jest coś pokazane/ogłoszone publicznie, i tyle. To Wy Alexie i Jacku zawężacie tą definicję dodając jakieś drugorzędne kryteria rodem z PBN, MNiSW (teraz zrozumiałem, co Mietek miał na myśli ;-)) i własnej wyobraźni. Publikacja jest dla mnie dużo ogólniejszym określeniem niz artykuł, i to właśnie napisałem. Czemu mamy tu dyskutować o jakichś ministerialnych i i innych definicjach publikacji przyjętych dla takich czy innych celów, np. do subiektywnej oceny dorobku naukowego osoby czy jednostki? Przypomina mi się zaraz moja dyskusja sprzed wielu lat z jedną panią urzędnik z mojej uczelnianej Biblioteki Uniwersyteckiej, która upierała się, że nie wpisze mi w bazie krótkich doniesień w Wiadomościach Entomologicznych do mojego punktowanego dorobku naukowego, bo w nich nie ma osobnej bibliografii, więc nie spełniają kryterium publikacji, jakiego ją nauczyli na bibliotekoznawstwie. Wg mnie w nauce cytować można dowolne ogłoszone publicznie źródło faktów, gdy zachodzi taka potrzeba, jeśli spełnia wspomniany już we wcześniejszym poście warunek identyfikowalności (można podać adres tego źródła dostępny dla innych) i nie narusza czyichś praw autorskich. Nie ma znaczenia w momencie cytowania, czy adres internetowy się później zmieni czy nie (przecież tego nie możemy wiedzieć), jeśli podamy rzeczywistą datę własnego dostępu dla informacji, i tak się powszechnie robi w przypadku cytowania stron internetowych.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

W pełni się z Tobą zgadzam i wg mnie w tym co napisałem nie ma nic odwrotnie. Mamy dwa określenia: opublikować [1] czyli udostępnić publicznie i opublikować [2] coś jako publikację, ktora ma status artykułu naukowego, publikacji, spełniając kryteria cytowalności. W pierwszym przypadku mamy np. rekord faunistyczny upubliczniony, "opublikowany", który nadaje się do użycia jako rekord faunistyczny, na odpowiedzialność autora, ktory sprawdził, że informacja jest na tyle wiarygodna, że może się nią posłużyć i ją opublikować w swoim artykule. Dalej, ten artykuł jest publikacją, ktora zawiera dane pochodzące z róznych źrodeł, w tym internetowych i tutaj nie ma problemu z tym, czy adres tego rekordu zniknie czy nie. O tym piszesz i też tak uważam:
Marek Wanat pisze: Nie ma znaczenia w momencie cytowania, czy adres internetowy się później zmieni czy nie (przecież tego nie możemy wiedzieć), jeśli podamy rzeczywistą datę własnego dostępu dla informacji, i tak się powszechnie robi w przypadku cytowania stron internetowych.
I to chyba rozstrzyga wątpliwości, czy i jak powoływać się na dane internetowe. :okok:

Jest tutaj drugi "matrix" - kiedy dane internetowe można uznać za publikację. To zagadnienie dotyczy tego np. jak stworzyć pismo On-Line, ktore może być cytowane jako źródło, jako publikacja w sensie artykułu naukowego. Wiadomo, że musi mieć ISBN lub ISBN, musi mieć stały adres internetowy itd. Te regulacje są zawarte w IFLA. Pisałem o tym w 2014 tutaj viewtopic.php?p=199098#p199098
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: M. Stachowiak »

Pytanie za 100 pkt. — czy Pismo Święte jest publikacją? ;-)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: rysiaty »

na pewno jest źródłem
na pewno jest upublicznione
na pewno nie jest publikacją naukową
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: M. Stachowiak »

Z tym „źródłem” byłbym ostrożny, bo źródło powinno być weryfikowalne, a w tym przypadku nie jest. Zauważ też, że Pismo Święte nie jest autoryzowane ;-). W kontekście dyskusji w tym wątku pytałem o to, czy jest publikacją w ogóle, bez przymiotnika „naukową”.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: rysiaty »

co to znaczy "weryfikowalne", przecież tam są przedstawione wydarzenia znane z innych źródeł pisanych, lub z badań archeologicznych - w tych zakresach są zdaje się weryfikowalne.
myślę że nie mniej niż inne zachowane teksty powstałe w tych samych czasach
nie wiem co masz na myśli "autoryzowane"
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Jacek Kurzawa »

Biblia, czyli Pismo Święte oczywiście nie jest publikacją. To dzieło złożone, posiadające wielu autorów, nie posiadające daty ukazania się. Uznawane jest co najwyżej za dzieło historyczne.
Marek Wanat pisze:Jacku, chwalisz i cytujesz mnie po to, by w następnym zdaniu objawić, że zrozumiałeś to, co cytujesz, dokładnie na odwrót! Etymologia słowa publikacja za Wikipedią: od łac. pūblicāre → czynić własnością publiczną, pokazywać publicznie, ogłaszać publicznie[3].
Za Wikipedią: "Publikacja" https://pl.wikipedia.org/wiki/Publikacja Etymologia tego słowa jest taka, ale to nie jest definicja:
etymologia: franc. publication, utworzone od łac. pūblicāre → czynić własnością publiczną, pokazywać publicznie, ogłaszać publicznie[3]
Samo "czynić własnością publiczną, pokazywać publicznie, ogłaszać publicznie" nie jest definicją słowa "Publikacja" lecz wyjaśnieniem etymologii. I o tym też pisałem, że czym innym jest publikowanie (czasownik, upublicznianie treści) a czymś innym jest publikacja (rzeczownik).

Jeszcze raz wrócę do tego, że między tym co napisaliśmy nie ma "opozycji" i nie nastąpiło nic takiego, o czym napisałeś, że zacytowałem coś dokładnie na odwrót. Obaj napisaliśmy różne tezy, z którymi się zgadzam:
J: każdy artykuł ma autora
J: nie każdy artykuł jest publikacją.
M: nie każda publikacja jest artykułem, (zgadzam się)
M: każdy artykuł jest publikacją (zgadzam się)

I żadna z powyzszych naszych tez nie stoi w opozycji do innej z nich.

Bawiąc się logiką, antyztezy brzmiały by:
J: NIE każdy artykuł ma autora - FAŁSZ
J: każdy artykuł jest publikacją. FAŁSZ
M: każda publikacja jest artykułem, FAŁSZ
M: NIE każdy artykuł jest publikacją FAŁSZ

Mam nadzieję, że mamy pełną zgodność w tym temacie a moje sprostowanie dotyczy Twojego stwierdzenia o mnie: "zrozumiałeś to, co cytujesz, dokładnie na odwrót!". Niczego na odwrót nie napisałem ani nie miałem takiego zamiaru.
Jacek Kurzawa pisze:Uważam, że to, że coś zostało ogłoszone publicznie przez kogoś nie jest publikacją (status: publikacja), chociaż zostało to „opublikowane” w sieci, np. jako wpis na FB, na blogu, komentarz na wp.pl itp. Wszystko to co wpisujemy w sieć jest „publikowane” ale nie ma statusu publikacji, za ktorą idzie możliwość jej cytowania i uznania za źródło.
Alex_63

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Alex_63 »

Marek Wanat pisze:Publikacja jest dla mnie dużo ogólniejszym określeniem niz artykuł, i to właśnie napisałem.
...

Oczywiście w tym przypadku chodzi o "tekst" i w tym zakresie toku rozumienia to się z Tobą Marku zgadzam...
:tiaa: :tiaa: :tiaa:
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: Marek Wanat »

M. Stachowiak pisze:Pytanie za 100 pkt. — czy Pismo Święte jest publikacją?
Przewrotne pytanie :brawo:
Niby nie jest, bo nie jest źródłem faktów i nie ma autora (o tym zapomniałem), a jest cytowane miliony razy ;) Ale lepiej pozostańmy przy nauce...
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: rysiaty »

a kronika Galla Anonima jest publikacją?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym jest publikacja internetowa

Post autor: M. Stachowiak »

rysiaty pisze:a kronika Galla Anonima jest publikacją?
W wersji oryginalnej jest manuskryptem, ale po jej opublikowaniu już jest publikacją (stąd ta autoryzacja — Gall Anonim). Na marginesie powyższego, z naszej działki. Wiele doniesień faunistycznych publikowanych w XIX i na początku XX w. też jest anonimowych (vide: I t. KfP, Piśmiennictwo), a mimo to mają wartość materiałów źródłowych — są one publikacjami, ponieważ publikowano je w uznanych periodykach (można przyjąć, że notatki te były autoryzowane przez redakcje periodyków).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikowanie w internecie”