Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

iNaturalist
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=41943
Strona 1 z 1

Autor:  Jacek Kurzawa [ piątek, 15 listopada 2019, 14:24 ]
Tytuł:  iNaturalist

Chodziło mi po głowie napisanie artykułu o iNaturalist.
https://www.inaturalist.org/
Od czasu, kiedy zacząłem go używać budzi we mnie  mieszane uczucia.

Pisałem już o nim kilkukrotnie tutaj na Forum:
viewtopic.php?p=270801#p270801
Jacek Kurzawa napisał(a):
Filozofia iNaturalist oparta jest na "społeczności" jako żywego organizmu głosującego i opiniującego "za".
viewtopic.php?p=268386#p268386
Jacek Kurzawa napisał(a):
Na platformie iNaturalist jest taki model oznaczania poprzez głosowanie. Dość irytujące bywają wpisy osób, które dla statystyki, tworzą sobie wyższą rangę (bo odpowiadają) i wpisują gdzie się da taką samą odpowiedź jak poprzednicy. Zgadzają się! Po analizie widać, że nie są w stanie zweryfikować niektórych oznaczeń bo się nie danej grupie nie znają i oznaczenie jest poza ich zasięgiem. Poprzez 1000 wpisów można zostać specjalistą a oznaczenia zostają uprawdopodobnione ilością oznaczeń. W niedalekiej przyszłości może dojść nawet do tego, że jak ktoś na psa powie kot a tysiąc osób to powtórzy to wtedy ten pies staje się kotem a ten kto pisał, że to pies NIE MA RACJI, bo statystyka mówi inaczej. Takie idą czasy....
Pół roku przyglądam się temu mechanizmowi i jest równie irytujący co i skuteczny. Jest na wskróś nowoczesny i może właśnie przez to trudno go zaakceptować. Z innej strony, gdy myślę o mechanizmie oznaczania to znam dwie metody - autorytatywna, zerojedynkowa (det. osoba) oraz oznaczanie przez społeczeństwo, poprzez głosowanie. Albo oznacza ktoś jeden albo oznaczają wszyscy a wynik następuje przez osiągniecie większości, czasem oznaczanie staje w martwym punkcie.

Zasada na iNaturalist jest opisana tutaj:
https://www.inaturalist.org/pages/help
Cytuj:
Identifications
What is an identification?
An identification, or ID for short, is an assessment of the type of animal, plant, or other organism that was observed. It is typically listed with a common name and a scientific name, though some species do not have common names. When you make an observation, identify the organism as best as you can, even if that is just “plant” or “bird.”

On iNaturalist, other users are encouraged to add identifications to each other’s observations in order to confirm or improve the Community Identification (see further discussion below on Research Grade status). If your ID of your observation differs from the community’s assessment and you prefer that your ID take priority, just reject the community ID by clicking the "Reject?" link above the community ID. You can also opt-out of community IDs entirely by editing your settings.
......


W przypadku znanej od lat metody pierwszej [1 autor, det.] znane są przypadki różnicy w oznaczeniach okazów, które objawiają się dwoma rożnymi etykietami det. bądź adnotacją cf. W iNaturalist jest kilka możliwości (trudno je opisać dokładnie):
oznaczenie jest jednogłośne lub nie
jeśli nie jest - zostaje osiągnięta wystarczająca przewaga 2/3 to jest uzyskane oznaczenie na tym poziomie, jeśli nie ma wystarczającej większości, to przyjmuje się oznaczanie do poziomu wyższego np. jeśli mamy 1/2 głosów na S.melanura i 1/2 na S.bifasciata to oznaczeniem jest poziomu rodzaju - Stenurella.

Ludzie stworzyli taki automat, taki system i tak to działa. Samo, automatycznie. Są trudne przypadki, które ten mechanizm też z automatu jakoś ukroi i to jest to co każdy pewnie znajdzie, że może być słabe. No cóż, świat idzie w stronę automatyzacji i takie czasy nadchodzą, że niedługo "wiedza" wyleje się z internetu.

Kto z Was ma doświadczenia z iNat i jakie one są?

Autor:  Markus [ piątek, 15 listopada 2019, 20:10 ]
Tytuł:  Re: iNaturalist - aplikacja na telefon, szybkie oznaczanie przez głosowanie

Jacku,

Jak na razie moje doświadczenia są pozytywne, może dlatego, że nie wykorzystuję tej strony do "finalnego" oznaczania. Regularnie korzystam z niej, kiedy np. na FB "ktoś pokaże coś skądś", np. ostatnio jakiegoś pluskwiaka z Malty albo jakieś dziwne zielsko z Chile. Lubię bawić się w oznaczanie takich stworów (i szpanować na FB takim oznaczaniem  :D  ). Jeśli wiem, w jakiej rodzinie szukać, wybieram w INaturalist tą rodzinę, lokalizację i na ogół udaje się oznaczyć do jakiegoś rozsądnego poziomu, np. do rodzaju. A potem, jak mam dużo czasu, szukam kluczy do danej wąskiej grupy. Chyba nie zdarzyło mi się trafić w iNat na coś ewidentnie żle oznaczonego, zawsze porównuję z innymi stronami.

Do oznaczania okazów z trudnych grup sam iNat chyba jak na razie się nie nadaje...

Pozdrawiam,
Markus

Autor:  Jacek Kurzawa [ poniedziałek, 30 marca 2020, 09:42 ]
Tytuł:  Re: iNaturalist - aplikacja na telefon, szybkie oznaczanie przez głosowanie

Chciałbym przypomniec o iNaturalis i na przykładzie wtyka amerykańskiego pokazać dwie rzeczy.

Rozmieszczenie wtyka w Europie jest zobrazowane dobrze na iNaturalist,
https://www.inaturalist.org/taxa/67771- ... cidentalis
gdzie na bieżąco wpływają rekordy z całego świata. Dodanie rekordu zajmuje kilka sekund (!), po prostu klika się zdjęcie i dodaje. Data i lokalizacja są pobierane z exif więc, jesli nie ma potrzeby ich zmiany to operacja dodania rekordu ogranicza się do dwóch kliknięć - Upload, Save. Dodanie takiej obserwacji na telefonie zajmie również dwa kliknięcia -  jedno to zrobienie zdjęcia przy uzyciu aplikacji a drugie to jej wysłanie. I to wszystko.

Pobierzcie sobie aplikację na telefon i róbcie zdjęcia, wrzucajcie do sieci. Dziękie wam wiedza o otaczającej nas naturze zostanie poszerzona o Wasze obserwacje, które pozostaną dostępne dla przyszłych pokoleń.

Obecna mapka rozmieszczenia wtyka amerykańskiego więcej mówi o tym, jak bardzo odstajemy od Europy zachodniej pod względem zaangażowania w takie projekty niż o samym rozmieszczeniu wtyka amerykańskiego. Granica państwa jest magiczną granicą..... umysłową. Do nas technika nie dociera.

Załączniki:
inat_wtyk.png
inat_wtyk.png [ 3.52 MiB | Przeglądane 560 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/