Autostopem przez Trakt Pamirski

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Dark »

W zeszłym roku, pomijając zimową wyprawę na południe Afryki, nie miałem okazji wybrać się w rejony obfitujące w owady... a przynajmniej nie one były motywem przewodnim tego wypadu. Dlatego nie wrzucam tego wątku do sekcji "wypraw entomologicznych", a do "Hyde Parku". Może komuś jednak przydadzą się w miarę aktualne informacje dotyczące logistyki i organizacji takiego wyjazdu oraz troszkę obrazków (niestety masakrycznie kompresowanych, aby się dały załadować) na zachętę ;) Jak admin uzna, to może przeniesie wątek do działu wyprawowego, bo wiem, że niektórzy spoglądają na Azję Centralną jako miejsce potencjalnych eksploracji.

W bólach tworzę opis wyprawy na bloga. Pomimo, że w tym roku jest sporo na to czasu, nie mam zupełnie weny :laugh: Na szczęście wstępniak jakiś już stworzyłem, więc jest co wkleić :mrgreen:

Dlaczego Tadżykistan i Kirgistan? Odpowiedzi jest kilka i trudno powiedzieć, co ostatecznie zadecydowało. Po pierwsze, kochamy góry, zwłaszcza te wysokie. Po drugie, to jednak bardzo egzotyczny kierunek i raczej wybierany przez prawdziwych pasjonatów podróży. Po trzecie, jest tanio. Po czwarte, jeszcze tu nie byliśmy.

Oba kraje należały kiedyś do bloku ZSRR, ma to więc swoje różne wady i zalety. Przede wszystkim podróżując po dzikszych ostępach, zapomnijcie o języku angielskim. Nie przypuszczałem, że język rosyjski, którego uczyłem się kiedyś w liceum, tak bardzo mi się przyda. Na obszarze byłego ZSRR w zasadzie wszędzie jest podstawą komunikacji i tylko w popularniejszych wśród zagranicznych podróżników miejscach można porozumieć się po angielsku.

Zarówno Tadżykistan jak i Kirgistan to kraje stosunkowo biedne. Czasy swojej największej świetności przypadły im w latach „Sowietskawa Sajuza”. O ile stolice wyglądają w miarę „europejsko” i miejscami nawet całkiem nowocześnie, to na prowincji jest zupełnie odmiennie. Dotyczy to również wszelkiej infrastruktury. Ruszając w drogę trzeba być przygotowanym na bardzo spartańskie warunki.

Choć są to kraje o dość odmiennej kulturze, religii i tradycji, to jednak kilkadziesiąt lat w granicach sowieckiego imperium spowodowało, że pod wieloma względami spokojnie się tam odnajdziemy. Doskonały przykład to alkohol. Choć wszędzie widać meczety, w niemal każdym kiosku da się zaopatrzyć w piwo czy wódkę. Tragedii nie ma ;) Tylko w parku miejskim w Chorogu widniał dość osobliwy dla nas zakaz chodzenia za ręce i całowania się… co kraj, to obyczaj ;)

Głównym celem naszej wyprawy był „Trakt Pamirski”. Jedna z najwyżej położonych międzynarodowych tras na świecie. Postanowiliśmy zaatakować ją od strony Tadżykistanu, głównie ze względu na mniejsze różnice wysokości pokonywane w drodze z zachodu na wschód. Wybór tej opcji ma jednak jedną, poważną wadę. Trzeba korzystać z miejscowych środków transportu, gdyż wypożyczenie samochodu w Tadżykistanie graniczy ponoć z cudem. Dopiero po rozmowach z ludźmi na miejscu odkryliśmy jeszcze inną, chyba wygodniejszą opcję. Można lądować w Osz, w Kirgistanie i tam wypożyczyć wóz terenowy. Jest bliżej do Pamiru, łatwiej dojechać, ale trzeba pilnować zmian wysokości pokonywanych każdej doby. Podróż własnym transportem daje sporo możliwości, zwłaszcza całkowitego uniezależnienia się od marszrutek (wynajmowanych busików/terenówek) i swobodnego decydowania gdzie i na ile zatrzymać się w danym miejscu. Z uwagi na kiepskie drogi i trudny teren trzeba jednak brać również pod uwagę możliwość uszkodzenia samochodu lub wypadku. Wbrew pozorom, to sytuacje wcale nie rzadkie. Podróż lokalnym transportem ma jednak swoje zalety. Po pierwsze jest dość tani. Po drugie, mamy możliwość poznania fajnych ludzi i szansę na długie rozmowy (zdarzało się jechać po 16 godzin non stop). Wady to konieczność czekania aż kierowca zbierze komplet pasażerów przed odjazdem. Dodatkowe ryzyko to sytuacja, że jeśli ich nie zbierze, może nie wyruszyć i mamy wtedy dzień w plecy. Tradycyjnie dochodzą ciasnota oraz brak możliwości robienia postojów pod fotografowanie. Coś za coś.

Jeśli chodzi o noclegi. W każdej miejscowości znajdą się jakieś „gastinice”, czyli przeważnie wieloosobowy pokój z miejscem do spania i możliwością zjedzenia śniadania (najczęściej za dodatkową opłatą). Standard jest bardzo różny. Od całkiem „europejskich” po takie, gdzie za toaletę służy dziura w ziemi, a do wieczornej kąpieli używa się blaszanego wiadra z włożoną do niego grzałką. Podróżujący z namiotem mogą również bez problemu rozbijać się w dziczy. W Pamirze jest na to naprawdę dużo miejsca ;) Pewnymi obostrzeniami charakteryzuje się strefa przygraniczna z Afganistanem. Podróżującym poleca się nocowanie w pobliżu siedzib ludzkich lub w miejscach trudnodostępnych od afgańskiej strony. To ciągle niespokojny rejon i zdarzały się tu nieprzyjemne sytuacje.

Jedzenie. W dużych miastach, poza sklepikami i większymi marketami, są duże targowiska na których można tanio i smacznie pojeść lub zaopatrzyć się w świeże produkty. W „dziczy” zaopatrzenie jest znacznie gorsze, jednak zawsze znajdzie się jakiś „magazin”, czyli sklepik. Można w nim nabyć najbardziej podstawowe towary: chińskie zupki, ciasteczka, suszone morele, cukierki, masło na wagę ;) Z chlebem w takich miejscach bywa różnie.
„Papierkologia” przed wyjazdem nie należała do rzeczy wyjątkowo skomplikowanych. Tadżykistan wymaga wizy, którą można załatwić sobie on-line w zaledwie pół godziny. Koniecznie należy zrobić sobie wydruki. Przydają się na posterunkach kontrolnych w trasie no i zostawia się je przy wyjeździe. Kolejna ważna informacja. Jeśli wyruszamy we wschodnie rejony tego kraju potrzebne jest nam dodatkowo specjalne zezwolenie (wypełnia się je i dopłaca wraz ze składanym on-line wnioskiem wizowym). Bez tego papierka wjazd na teren Autonomicznego Rejonu Górno-Badachszańskiego (GBAO), a więc główny obszar Pamiru, może być niemożliwy. Jeśli ktoś chce ponadto wyruszyć w rejon Jeziora Sareskiego (Sarez), trzeba niestety już na miejscu wyrobić sobie dodatkowe pozwolenie. Oczywiście jest ono również dodatkowo płatne. Kirgistan, dla odmiany, żadnych wiz od Polaków nie wymaga. Tu sprawa jest więc banalnie prosta i granicę przekraczamy mając tylko paszport.

Co zabrać, na co uważać. Ze względu na spore wysokości oraz możliwe problemy sanitarne, tym razem nie zabraliśmy dziecka ze sobą. Dwa i pół roku to jednak trochę mało aby w razie problemów uzyskać od młodego dobrą informację zwrotną o samopoczuciu. Choroba wysokościowa jest bardzo zdradliwa. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w wielu rejonach poważnym problemem są pasożyty, zwłaszcza tasiemiec bąblowcowy. Warto mieć taki „tradycyjny komplet szczepień”, czyli WZW A i B, tężec, błonica.

Zabraliśmy ze sobą:
Mocny namiot (3+1 – pozwala na schowanie całego bagażu ze sobą), ciepłe śpiwory i dmuchane karimaty.
Solidne buty i ubrania trekkingowe oraz bieliznę termiczną. Różnice temperatur w trasie są spore, zwłaszcza w górach, w dzień człowiek się smaży a w nocy marznie. Koniecznie warto posiadać maszynkę gazową (kartrydże można kupić w sklepach turystycznych w dużych miastach a także w niektórych hostelach), aluminiowe naczynia i sztućce.
Latarki, ładowarki, powerbank (lepiej nie przesadzać z pojemnością, bywa że te powyżej 20000 mAh i bez certyfikatu CE są odbierane przy kontroli na lotnisku). Warto wgrać sobie na komórkę jakieś mapy offline (szczególnie popularna wśród podróżnych jest aplikacja Maps.me) i mieć też koniecznie coś papierowego w zanadrzu. Zasięg telefonii bywa bardzo kiepski. Telefon służy bardziej za zegarek i nawigację offline niż za urządzenie do komunikowania.
Załączniki
Jeden z etapów pokonaliśmy na pace pick-upa. Załapaliśmy się na wyprawę Tadżyków na targ w Osz, w Kirgistanie.
Jeden z etapów pokonaliśmy na pace pick-upa. Załapaliśmy się na wyprawę Tadżyków na targ w Osz, w Kirgistanie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.18 KiB)
Pogranicze Tadżycko-Afgańskie.
Pogranicze Tadżycko-Afgańskie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.64 KiB)
Murgob, najważniejszy punkt na Trakcie Pamirskim.
Murgob, najważniejszy punkt na Trakcie Pamirskim.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (301.34 KiB)
Widok z Przełęczy Okbajtal, 4655m n.p.m. Na lądzie jeszcze wyżej nie byłem. Wariaci wjeżdżają tu rowerami :)
Widok z Przełęczy Okbajtal, 4655m n.p.m. Na lądzie jeszcze wyżej nie byłem. Wariaci wjeżdżają tu rowerami :)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.86 KiB)
Domek na prerii... znaczy się, górskiej, skalistej pustyni ;)
Domek na prerii... znaczy się, górskiej, skalistej pustyni ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.84 KiB)
"Kemping" nad Jeziorem Kara-Kul.
"Kemping" nad Jeziorem Kara-Kul.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (368.55 KiB)
"Recykling" po azjatycku :) Wykorzystanie starej naczepy jako obórki dla krów.
"Recykling" po azjatycku :) Wykorzystanie starej naczepy jako obórki dla krów.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (367.01 KiB)
Typowy widok ;)
Typowy widok ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.78 KiB)
Samsa, miejscowy przysmak wypiekany w piecach.
Samsa, miejscowy przysmak wypiekany w piecach.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (296.12 KiB)
"Targ kontenerowy" w Murgob.
"Targ kontenerowy" w Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.85 KiB)
Widok na Pik Lenina (aka Pik Awicenny) znad lustra Jeziora Kara-Kul.
Widok na Pik Lenina (aka Pik Awicenny) znad lustra Jeziora Kara-Kul.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (236.13 KiB)
Panorama Chorogu ze wzgórza ogrodu botanicznego.
Panorama Chorogu ze wzgórza ogrodu botanicznego.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.28 KiB)
W drodze do Murgob.
W drodze do Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (240.59 KiB)
Rogatki i kontrola na granicy GBAO.
Rogatki i kontrola na granicy GBAO.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (377.78 KiB)
Towarzysz Lenin. Tego wszędzie tam ciągle pełno ;)
Towarzysz Lenin. Tego wszędzie tam ciągle pełno ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (252.47 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Dark »

Widzę, że wpis trafił do działu ekspedycji, więc chociaż takim "listkiem figowym" w postaci zdjęć dwóch owadów mogę się odwdzięczyć ;)
Ze względu na ograniczone możliwości dźwigania rzeczy ze sobą, nie brałem sprzętu do makro (w zasadzie odchudziłem sprzęt foto do niezbędnego minimum). Tak więc załapały się tylko dwa owady na zdjęcia (bo te okazy jakoś się zabrały ze mną do kraju)...
Załączniki
Coś z Lixini, Okolice Murgob, Tadżykistan.
Coś z Lixini, Okolice Murgob, Tadżykistan.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (196.03 KiB)
Chrysomelidae znad Jeziora Issyk-Kul, Kirgistan.
Chrysomelidae znad Jeziora Issyk-Kul, Kirgistan.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (216.57 KiB)
Stary Ził, Murgob.
Stary Ził, Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.99 KiB)
Niespokojnie nad górami. Okolice Jeziora Kara-Kul.
Niespokojnie nad górami. Okolice Jeziora Kara-Kul.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.02 KiB)
Wulkanizacja ;) Sary-Tasz, Kirgistan.
Wulkanizacja ;) Sary-Tasz, Kirgistan.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.4 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Darku, skąd wystartowaliście i jak wyglądala trasa?
Dlaczego ruszyliście z Tadzykistanu? Trasę zrobiliście w obie strony, zatem, aby się tam dostać trzeba jechac naokoło z Duszanbe? To ten Osz wygląda rzeczywiscie lepiej.

Zrobiłem mapkę na trasie Osz-Chorog - Trakt Pamirski.
https://goo.gl/maps/TZT31qJyW9PFgzgD8
Załączniki
osz_chorog_traktpamirski.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (468.18 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Dark »

Startowaliśmy w Duszanbe. Później dotarliśmy marszrutką do Chorogu. Tam kolejna przesiadka do Murgobu. Później nad Kara-Kul i stamtąd do Kirgistanu, do miejscowości Sary-Tasz. Następny etap to Osz. Kolejny to Biszkek. Ze stolicy zrobiliśmy kilkudniowy wypad nad Jezioro Issyk-Kul i z powrotem. No i powrót samolotem, przez Stambuł, do Polski.

Generalnie okolice obu stolic wyglądają całkiem nowocześnie (zwłaszcza w porównaniu z interiorem). Pomijając chaotyczny ruch, tak sobie oznaczone drogi i różny stan nawierzchni, nie ma się specjalnie do czego przyczepić.

Tak jak pisałem w opisie w pierwszym poście. Chcieliśmy pokonywać mniejsze wysokości na dobę, góra 2000 m (zaleca się jakieś 1600 m przewyższenia dla bezpiecznej aklimatyzacji). Jadąc od Tadżykistanu nie ma z tym problemu. W przypadku dojazdu od Kirgistanu niemal od razu wbija się ponad 2500 m przewyższenia. Bez własnego samochodu, trudno organizować sobie samodzielne noclegi na trasie.
Następnym razem, wiem że tam wracamy, spróbujemy wariant od Osz, ale wynajętym wozem.

Załączam przybliżoną trasę.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.69 KiB)
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 listopada 2020, 12:24 przez Dark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dark pisze:Startowaliśmy w Duszanbe. Później dotarliśmy marszrutką do Chorogu.
A to w tą stronę! Trasa Duszanbe (Tadzykistan) - Biszkek (Kirgizja) i powrót samolotem przez Turcję.
Ile czasu zająła "marszrutka" z Duszanbe do Chorog? To kilkaset km, co to było?
Zresztą, nie chcę ponaglać, pewnie to na spokojnie opiszesz.
I może jeszcze dałbyś linki do zdjęć, np na FB, gdzie już to opisywałes. Już ogladałem te zdjecia i są momenty zapierające dech.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze:
Ile czasu zająła marszruta z Duszanbe do Chorog?
To było chyba 16 godzin. Czasy pokazywane przez Google mają się nijak do rzeczywistości. Drogi są często w bardzo kiepskim stanie, nie mówiąc o stromiznach i możliwościach miejscowych samochodów :laugh:
Jacek Kurzawa pisze: I może jeszcze dałbyś linki do zdjęć, np na FB, gdzie już to opisywałes. Już ogladałem te zdjecia i są momenty zapierające dech.
W zasadzie zlikwidowałem konto na FB. Musiałem je uruchomić, ale mocno okrojone, na nowo, bo w nowej robocie dostałem za zadanie obsługę mediów społecznościowych i bez tego nie dałoby mi się pracować ;)
Wrzucę tu jeszcze trochę materiału niedługo.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: L. Borowiec »

Ta stoneczka zbierana w Kirgizji to Crosita altaica, pospolita w tym regionie, też ją zbierałem nad jeziorem Issyk-Kul.
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: carabus1 »

Piękna wyprawa! Te zdjęcia przywołały wspomnienia. Oj, chciałoby się też...!
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Dark »

L. Borowiec pisze:Ta stoneczka zbierana w Kirgizji to Crosita altaica, pospolita w tym regionie, też ją zbierałem nad jeziorem Issyk-Kul.
Dziękuję za oznaczenie. Tak, było ich tam na prawdę sporo.
Jako ciekawostka. Uczestnicy zjazdu PTEnt w Urszulinie we wrześniu 2019 roku mieli je okazje podziwiać pod mikroskopami Delty. Wystawiałem te okazy na stoisku ze stereoskopami ;)
carabus1 pisze:Piękna wyprawa! Te zdjęcia przywołały wspomnienia. Oj, chciałoby się też...!
Muszę przyznać, że byłem mile zaskoczony. Ludzie sympatyczni i przyjaźni (tylko raz się nacięliśmy na naciągacza, jeśli nie liczyć "przygody" na samym początku, gdy mieliśmy problem z zabukowanymi wcześniej pokojami w Duszanbe).
Widoki, klimat, ludzie, jedzenie... nie było na co narzekać. Oczywiście, jeśli ktoś lubi trochę spartańskie warunki ;)

Jeszcze kilka obrazków z wyprawy...
Załączniki
Toalety przy głównej drodze do Chorogu ;)
Toalety przy głównej drodze do Chorogu ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.85 KiB)
Rzeka Pandż. Nawet w porze "suchej" robi piorunujące wrażenie.
Rzeka Pandż. Nawet w porze "suchej" robi piorunujące wrażenie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.34 KiB)
Topole w parku miejskim w Chorogu.
Topole w parku miejskim w Chorogu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (355.38 KiB)
W drodze z Chorogu do Murgob.
W drodze z Chorogu do Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (327.02 KiB)
Kibel na krańcu świata :D W kiepskim stanie, ale widok znad dziury... bezcenny :D Wioska Alichur.
Kibel na krańcu świata :D W kiepskim stanie, ale widok znad dziury... bezcenny :D Wioska Alichur.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (345.88 KiB)
Wyścigi konne w Murgob.
Wyścigi konne w Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.88 KiB)
Tankowanie w trasie.
Tankowanie w trasie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (372.95 KiB)
Jezioro Kara-Kul.
Jezioro Kara-Kul.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (303.22 KiB)
Herbatka nad Kara-Kul. W nocy temperatura oscylowała koło 0 stopni Celsjusza.
Herbatka nad Kara-Kul. W nocy temperatura oscylowała koło 0 stopni Celsjusza.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (304.79 KiB)
Przeprawa przez rzekę koło Murgob.
Przeprawa przez rzekę koło Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (351.32 KiB)
Pamirski minimalizm. Murgob.
Pamirski minimalizm. Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (379.71 KiB)
W drodze z Osz do Biszkeku.
W drodze z Osz do Biszkeku.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (360.23 KiB)
Manewry Kirgiskiej Marynarki Wojennej na Jeziorze Issyk-Kul ;)
Manewry Kirgiskiej Marynarki Wojennej na Jeziorze Issyk-Kul ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.98 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autostopem przez Trakt Pamirski

Post autor: Dark »

Jeszcze garść fotek z trasy.
Załączniki
Wioska na pograniczu Tadżycko-Afgańskim.
Wioska na pograniczu Tadżycko-Afgańskim.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (334.38 KiB)
Jaki jak, każdy widzi ;)
Jaki jak, każdy widzi ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (349.06 KiB)
Murgob, centrum metropolii ;)
Murgob, centrum metropolii ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357.49 KiB)
Spodobał mi się ten motyw kolorystyczny. UV na tej wysokości zabija wszelkie zarazki ;)
Spodobał mi się ten motyw kolorystyczny. UV na tej wysokości zabija wszelkie zarazki ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (381.73 KiB)
Roślinność na górskich, skalistych pustyniach jest bardzo uboga.
Roślinność na górskich, skalistych pustyniach jest bardzo uboga.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (366.21 KiB)
Jeden z mieszkańców Murgobu.
Jeden z mieszkańców Murgobu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (370.69 KiB)
Zebranie miejscowej starszyzny, Murgob.
Zebranie miejscowej starszyzny, Murgob.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (364.04 KiB)
Łysy nad górami. Za tym masywem są już Chiny.
Łysy nad górami. Za tym masywem są już Chiny.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.07 KiB)
Pik Lenina (aka Awicenny) o zachodzie.
Pik Lenina (aka Awicenny) o zachodzie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.2 KiB)
W drodze znad Kara-Kul do Kirgistanu.
W drodze znad Kara-Kul do Kirgistanu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (366.76 KiB)
Gdzieś między Osz, a Biszkekiem. Kirgistan.
Gdzieś między Osz, a Biszkekiem. Kirgistan.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.4 KiB)
Góry w rejonie Jeziora Issyk-Kul. Kirgistan.
Góry w rejonie Jeziora Issyk-Kul. Kirgistan.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.77 KiB)
Targowisko w Osz. Doskonałe miejsce na poznanie miejscowych specjałów i uzupełnienie zapasów. Kirgistan.
Targowisko w Osz. Doskonałe miejsce na poznanie miejscowych specjałów i uzupełnienie zapasów. Kirgistan.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (372.42 KiB)
Lenin z centralnego placu Osz.
Lenin z centralnego placu Osz.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (191.18 KiB)
Elektryfikacja dociera w niektóre miejsca z problemami ;)
Elektryfikacja dociera w niektóre miejsca z problemami ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.41 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”