Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 18 listopada 2019, 05:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...
PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 12:21 

UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Ja też niestety nie, ale swe przemyślenia umieściłem nieco wyżej  :D .

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: ...w drodze czyli road-trip po bieszczadzie;wilki,biesy,połoniny i beksiński...
PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 12:26 

A tutaj gatunek umieszczony jest  w rodzaju Miramella: https://www.iucnredlist.org/species/15039831/70204948...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 12:33 

UTM: CA-95
fajna mapa a jest tam taka sama dla M.alpina ? Tak wogóle poza tym, że "cyc" w Polsce nie dochodzi do B.Żywieckiego, to idealnie zgadza się z występowaniem C.a escherii w europie...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 12:58 

tu  :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... chodnichtu jest coś o M.a. na  Pilsku ,przy czym piszą tam o występowaniu li tylko na Babiej a duże stanowisko jest w Psiej Dolinie w paśmie Policy... myślę, że obydwie te mirki to jeden gatunek, tylko brak chłopa który by przeszedł parę dolin , pozbierał okazy i porównał jak to wygląda w naturze a nie przepisywał "lektur obowiazkowych"  ;) ...
:papa:
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 13:16 

Może Przemek Żurawlew się odezwie w tej sprawie? Wyślę mu linka do tej dyskusji. W końcu Orthoptera Polski to niecałe 90 gatunków... Tyle co jedna średnia rodzina muchówek, np. Heleomyzidae sensu lato (Heleomyzidae + Trixoscelididae), którymi się zajmuję  :D .

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 13:21 

...ja już kiedyś o tych mirkach mówiłem ,ale widocznie chłopaki też nie maja czasu na takie rozkminki ,w końcu to na uczelniach dostaje sie granty a dotacji dla pasjonatów nie ma i nie będzie, wiec każdy ma swoja niszę ,a pieniążkiem przy projekcie pewnie ciężko sie podzielić ,więc każdy orze jak moze.Chłopaki z Orthoptera robia lux robotę za free i nikt ich pewnie nawet nie zapytał czy nie potrzebują pomocy choćby w utrzymaniu strony i nie mówie tu o jakichś malarzach ze wsi :mrgreen:  tylko o "gronie naukowym"...
Rafał

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=mxkHG08 ... o&index=18

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 13:26 

Jak free to free: https://www.youtube.com/watch?v=BIuTe-WBSPw  :hahaha: .

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 14:35 

...nawet za free ciężko przez to przejść :mrgreen: .
...ale co tam mirki,otóż po ponad 10 latach bycia użytkownikiem forum miałem w końcu okazje spotkać  Billa Murraya polskiej entomologii ,srogiego administratora ,rzeźnika troli ,spopielacza kont ,czyli Jacka vel admina Kurzawę ! :jupi:  :hurra  :ok:  :mrgreen: .
A poważnie bardzo miło sie rozmawiało :ok:  ,w sobotę trzasnelismy leżajskiego fulla w siekieryzadzie ,posłuchaliśmuy muzy(link wyżej) na dniach Cisnej, by w niedzielę ruszyć na słowację na poszukiwanie mitycznego capricornusa .Tuz po przejechaniu niby-granicy przywitał nas "przedniak" na łace ,naprawdę ogromne i robiące wrażenie ptaszysko :ok: .Potem poszło szybko ,Jacek badał brzozy w poszukiwaniu żerowisk ,a ja trochę pogrzebałem w kupkach, w których zaczynał  rójke Caccobius schreberi(nigdy nie spotkałem tego gatunku u siebie)i
piękny  Aphodius quadriguttatus  :ok:. Potem trafiliśmy na łąkę, po której latało kilkanaście/dziesiąt A.pandora ,sporo M.dryas i żeglarków.Capricornusa co prawda nie znaleźliśmy ale porobilismy sporo fot motylom.Po powrocie do Łupkowa Jacek na stosie przy chałpie w której mieszkał pokazał nam samczyka rozalki i sie rozpadało....była juz siódma i
po kawie w Szwejkowie ruszyliśmy z Jadzią w drogę powrotna do Strzebowisk...
cdn.
może Jacek jeszcze coś do-opowie i ubarwi fotkami :ok:
https://www.youtube.com/watch?v=PZ_pERWHFNE -cool version  :ok:

Załączniki:
14.JPG
14.JPG [ 176.62 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
15.JPG
15.JPG [ 183.16 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
16.JPG
16.JPG [ 215.66 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
17.JPG
17.JPG [ 180.93 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
Poszukiwania cacobiusa.jpg
Poszukiwania cacobiusa.jpg [ 355.69 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
przedniak.JPG
przedniak.JPG [ 360.13 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
rozalka.JPG
rozalka.JPG [ 172.03 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
Bóg deszczu ;P.JPG
Bóg deszczu ;P.JPG [ 224.46 KiB | Przeglądane 3144 razy ]
pamiątkowa fota  z Billem ;).jpg
pamiątkowa fota z Billem ;).jpg [ 253.02 KiB | Przeglądane 3141 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 15:07 

"Bogowie i Herosi" - nic dodać, nic ująć!
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 15:24 

:P  :mrgreen: ,rozumiem, że to o Jacku ,bo Jadzia jak podwine spodnie to mówi, że wylądam jak kolumbijski gangus z kartelu  :hahaha:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 15:51 

UTM: CD04, CD05
Rafał Celadyn napisał(a):
Potem trafiliśmy na łąkę, po której latało kilkanaście/dziesiąt A.pandora

Zarówno samiec, jak i samica na zdjęciach to Argynnis paphia

Samiec ma cztery wyraźne (grube) smugi z łusek zapachowych: na trzeciej żyłce medialnej, pierwszej i drugiej kubitalnej oraz na analnej.
Samiec pandory miałby tylko dwie mniej wyraźne (węższe): na pierwszej i drugiej żyłce kubitalnej...

Samica pandory (podobnie jak i samiec) nie ma takich dużych plamek postdyskalnych na tylnych skrzydłach.
Ten gatunek ma również charakterystyczny zielonkawy połysk na skrzydłach, którego brak u malinowców z Twoich zdjęć...

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 16:00 

:ok: dzieki za korektę ,w takim razie trzeba czytać "kilkanaście/dziesiąt A paphia"  ;)
dobra czas na popołudniowe..."conieco"  :birra:   :mrgreen:  
 muzyczka do czasu gdy Jacek nie ogarnie jakiegoś "tchadowego" wpisu  :ok:
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=t-l3HvSUlDw

Załączniki:
Caryńska.JPG
Caryńska.JPG [ 286.07 KiB | Przeglądane 3109 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 18:07 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Rafał, dzwoniłem do Ciebie wczoraj, żeby Ci powiedzieć o tych perłowcach malinowcach, które zostały roboczo nazwane "pandora". Nie skupiliśmy się na tej obserwacji zakładając, że skoro poprzednio widzieliśmy pandorę (tak ją oznaczyłeś siedzącą na drodze) to reszta też pandory. Tymczasem przeglądając zdjęcia w domu wczoraj olśniło mnie, że w sumie to wszystko są malinowce. A.pandora (czy A.maja jak kto woli) ma bardzo wyraźną cechę - od spodu skrzydła przednie są w części koloru czerwono-malinowego. Z wierzchu zaś tylne skrzydła są mocno zazielenione. Ale to nic, najważniejsze, że wspólna wycieczka należała do przyjemności w czystej postaci, jak za starych dobrych czasów. Dzisiaj postaram się coś dopisać o wspólnej wyprawie na Słowację.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 18:08 

:ok:  :birra:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=XmPApxC5zBw

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 22:24 

UTM: XS79
Przedni Słowak i krzykliwy Polak :)
Czemu zdjęcia 3. i 9. znad orlika (górski pejzaż) są takie niebieskie?

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 22:54 

Leszek Matacz napisał(a):
Czemu zdjęcia 3. i 9. znad orlika (górski pejzaż) są takie niebieskie?
       Napisane: 28 minut temu

Rafał Celadyn
         Tytuł:         Re: ...w drodze czyli road-trip po

..."technika utyka"....

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 23:08 

Tak też podejrzewałem, poleciał balans?

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 23:13 

Leszek Matacz napisał(a):
poleciał balans?

.....cholera wie :mrgreen:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=XmPApxC5zBw
.... dobrze to chłopy zrobiły ;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 23:15 

https://www.youtube.com/watch?v=_49eIfokSPs

PostNapisane: piątek, 26 lipca 2019, 23:19 

:mrgreen:  :ok:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 09:55 

...po dwóch dniach leczenia się perłą lubelską doszedłem do wniosku ,że niebieskość spowodowana jest wyciąganiem z cienia perspektywy powietrznej co przy dużym kontraście(chmury-góry) daje właśnie taki efekt niebieskości ...w sumie nie przeszkadza mi to bardzo ,tak to widział aparat a filtr uv mam tak zrysowany, że przestałem go używać,wot hisotrija  ;) .

...ale jedziemy dalej pomimo suchości w ustach i poniedziałkowych wizjach armageddonu związanych z powrotem do niewolniczego systemu  :mrgreen: .
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=0k8xMiZp588
Dzisiaj kilka słów o rozalce...
Otóż zjeżdziłem się po różnych składnicach drewna i pierwotnych fragmentach lasów; od Wołosatego do Łupkowa... i właściwie, myślałem, że po zobaczeniu rozalki, którą pokazał nam Jacek na stosiku przy swoim noclegu nie mam szans jej znaleźć ,po pierwsze ze względu na pogodę, która nie rozpieszczała (częste opady) jak i niezbyt wysoka temperaturę.Ale koło 17- ej w ostatni dzień pojechałem do Mnikowa i tam faktycznie zobaczyłem rójkę jaka zawsze chciałem zobaczyć (około 20-30 okazów  :-o ).Niestety nie było to do końca miłe przeżycie...
Otóż ochrona rozalki polega na przykrywaniu wałków zbrojona siatką ,niby fajnie ,tylko pod warunkiem że siatka jest szczelnie zamocowana do podłoża...W tym przypadku drewno było po prostu przykryte luźno siatką i działało to bardziej jak pułapka na nadobnicę...Odkryłem siatkę i wypuściliśmy spod niej około 20 okazów ale podejrzewam ,że sporo jaj i tak juz zostało złozonych w tym drewnie a parki kopulowały w tej klatce  w najlepsze...taka ochrona przyrody ...
Rafał

Załączniki:
składzik.JPG
składzik.JPG [ 325.72 KiB | Przeglądane 2927 razy ]
uwięziona rozalka I.JPG
uwięziona rozalka I.JPG [ 271.88 KiB | Przeglądane 2927 razy ]
uwięziona rozalkaII.JPG
uwięziona rozalkaII.JPG [ 233.32 KiB | Przeglądane 2927 razy ]
in copula po odkryciu siatki.JPG
in copula po odkryciu siatki.JPG [ 241.94 KiB | Przeglądane 2927 razy ]
na pieńku.JPG
na pieńku.JPG [ 267.04 KiB | Przeglądane 2927 razy ]
składzik Łupków.JPG
składzik Łupków.JPG [ 327.56 KiB | Przeglądane 2927 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 22:12 

Rewelacja. Miałem takie samo przeczucie oglądając takie siatki w okolicach Nowego Łupkowa. Z jednej strony nie dosięgały ziemi na wysokość około metra co w oczywisty sposób powoduje, że każdy owad dostanie się do stosu od dołu po czym zostanie uwięziony. Taka ochrona.

BTW. Kto potrafiłby wskazać badania nad możliwościami dyspersyjnymi tego gatunku? Dokładniej - proszę  o wskazanie jakichkolwiek badań (i wyników) na temat nalatywania nadobnicy na składy drewna bukowego. Kto kiedy to badał i jeśli kiedykolwiek to było badane (w co szczerze wątpię) to jakie były wyniki tych badań?....

Tu źródło - podstawa http://panel.iop.krakow.pl/uploads/wyda ... 3850d2.pdf

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 20:13 

...cóż było o mirkach, rozalce , wiec zanim przejdziemy do konkretów czyli w moim przypadku biegaczowatych trochę fot zwierzaków zamieszkujących podobne mikrohabitaty czyli podkamienne nory i próchniejące pniaki . Dosyć często spotykałem salamandry i pomrowy blękitne które tego roku są wyjątkowo żywo ubarwione ,jakieś stonogopodobne "cusie" z których jeden był pożywką dla Pterostichus jurine .W sumie jeśli chodzi o wycieczki typowo górskie miałem na nie tylko dwa dni kiedy pogoda była na tyle łaskawa , że nie padało z rańca więc byłem na Caryńskiej i zrobiłem Tarnicę z Szerokim Wierchem ,o tych wycieczkach będzie przy okazji biegaczy ...
cdn.
Rafał

Załączniki:
18.JPG
18.JPG [ 166.57 KiB | Przeglądane 2731 razy ]
19.JPG
19.JPG [ 179.6 KiB | Przeglądane 2731 razy ]
20.JPG
20.JPG [ 309.1 KiB | Przeglądane 2731 razy ]
21.JPG
21.JPG [ 270.84 KiB | Przeglądane 2731 razy ]
22.JPG
22.JPG [ 334.22 KiB | Przeglądane 2731 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 22:54 

Czołem
Bazyluk (1956) podaje w swoim kluczu M. alpina alpina z Karpat i Sudetów, oraz M. alpina collina z adnotacją, że być może występuje również w Polsce.
M. a. collina to tylko synonim M. alpina http://orthoptera.speciesfile.org/Commo ... ID=1110999
Bazyluk i Liana (2000) podają M. alpina z Tatr, Pienin i być może z Sudetów, natomiast C. ebneri z Bieszczadów.
Zgadzam się z Rafałem Celadynem, że sprawa występowania tych gatunków w Polsce jest do zbadania.

Jednak jak Słowacy traktują te gatunki jako różne musi być coś na rzeczy  :D :
http://www.orthoptera.sk/sk/index.php?p ... tlas&id=96
http://www.orthoptera.sk/sk/index.php?p ... tlas&id=97

P

PostNapisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 23:54 

...
Przemek Żurawlew napisał(a):
podają M. alpina z Tatr, Pienin i być może z Sudetów, natomiast C. ebneri z Bieszczadów.

No i to jest dla mnie dosyć dziwne stwierdzenie...a zwraca to moją uwagę, bo widziałem te taksony we wszystkich tych miejscach(poza sudetami) i jeszcze w paru innych w Beskidzie Żywieckim -różnic dla mnie jako laika nie widzę specjalnych a juz umieszczenie ich w osobnych rodzajach jest bardzo dziwne.Tu trzeba by siegnąć głębiej do synonimiki i rozsiedlenia żeby do czegoś dojść ,ale podpowiem, że w biegaczach górskich jak jest endemizm to nigdy ten karpacki nie siega w sudety i na odwrót(Pterostichus ssp.rufitarsis-ssp.cordatus, C.sylvestris transylvanicus-ssp.sylvestris itd.) to najważniejsze.Ale jeśli faktycznie były by to różne taksony to ten tatrzańsko -pienińsko- beskido żywiecki na pewno nie będzie tym samym, który rzekomo miałby występować w sudetach,ale to tylko takie moje przemyślenia  ;)
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 30 lipca 2019, 00:16 

...jeszcze tak patrząc na to  rozmieszczenie w Polsce obydwu taksonów, to  mam pytanie co z Beskidem Wyspowym ,Niskim i Gorcami?
Nie ma ich tam?
Jedyną analogią wśród biegaczy jaką widzę do tego przyjętego rozsiedlenia dla tych mirek jest właśnie P.jurine ,który jest tylko w bieszczadach a z drugiej strony Pterostichus morio carpathicus, który z kolei występuje tylko w Tatrach i na Babiej Górze i może to jest jakaś podpowiedź...tyle że różnice w wyglądzie tych dwóch gatunków, które nawet w tym przypadku należą do jednego rodzaju są jak czarne i białe....Tak czy inaczej myślę, że nawet z czystej ciekawości warto byłoby się tym tematem zająć  ;) .
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 30 lipca 2019, 02:27 

Obie Mirki wg rozmieszczenia mają zasięgi rozdzielone. M. bieszczadzka to gatunek Karpatów Wschodnich a M. alpejska sięga Alp (gatunek "zachodnioeuropejski". Jest jeszcze kilka (3-4) innych izolowanych geograficznie w Europie południowej ...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 30 lipca 2019, 14:23 

Zapytałem Antona Kristina i dostałem odpowiedź w sprawie identyfikacji mirek:
Regarding M. alpina and C. ebneri we have key Harz 1975 and Kocarek et
al. 2005: Blattaria, Mantodea, Orthoptera & Dermaptera, see
https://www.researchgate.net/publicatio ... any_klic_3

the main difference is:  
Palium long and pointed and copulatory stylets
long and straight in C. ebneri

Palium short and copulatory
stylets short and curved in M. alpina

PostNapisane: wtorek, 30 lipca 2019, 16:18 

UTM: CA56
....Niestety nie było to do końca miłe przeżycie... Rafał

Kiedyś Ci chyba opowiadałem o osłonie wałków, którą zastałem w okolicach Cisnej. Nie była to siatka, tylko płachty białego materiału przypominające flizelinę. Oczywiście niechlujnie przełożone przez stosy. W efekcie dziesiątki osobników nadobnicy zakończyły żywot, wplątane pazurkami w strukturę flizeliny. Tamtego i następnego dnia wywiozłem do lasu (2 kilometry dalej), ok 20 lub więcej osobników wyciągniętych spod rzeczonej osłony...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 31 lipca 2019, 10:11 

Delog napisał(a):
W efekcie dziesiątki osobników nadobnicy zakończyły żywot, wplątane pazurkami w strukturę flizeliny.

Wygląda na to, że właśnie "wymyśliłem" nowy typ pułapki na kózki :okok: Jeszcze trzeba go tylko przetestować na różnych gatunkach i w rożnych środowiskach.
Temat ochrony nadobnicy wart jest wydzielenia w osobny wątek.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 31 lipca 2019, 23:08 

...to luźne dyskusje nic bym nie wydzielał, bo kto miał przeczytac to przeczytał, a filozofa żeby zorientować się ,że siatki może spełniły by rolę ochronna gdyby były zakladane z odpowiednia starannością chyba nie trzeba...problem w tym, że wytłumaczyć chłopu, który całą dniówke był na zrywce, że ma dokładnie przyszpilić na koniec dniówki "jakąś siatkę"  dla "jakiegoś chroboka", to jakby ksiedzu z "Tylko nie mów nikomu" tłumaczyć, że  przecież to było tylko dziecko ;) . Prawda jest taka, że żeby chronić trzeba chronić lasy a nie składziki i piętnować w publikacjach entomo-kolekcjonerów.No ale co kraj to obyczaj.

Co do tych Mirek na ile jestem w stanie skorzystać z klucza to te z Policy powinny być.M.alpina  ,nie mam niestety żadnych diagnostycznych fot tych bieszczadzkich.

...wracając do tematu ,to na dzisiaj kilka słów o dwóch gatunkach, które były, albo stały się celem wyjazdu na już miejscu.
Ciekowostką jest Amara nigricornis, która jako nowa dla Polski była podawana w 2012 -tym w tej publikacji https://www.researchgate.net/publicatio ... Zachodnich
Już w zeszłym roku spotkałem kilka okazów ,ale nie byłem pewny determinacji, bo w grę wchodziły jeszcze A.famelica z przyciemnionym pierwszym członem i A.erratica  ,jednak na focie ponizej wyraźnie widać zaostrzone przednie kąty przedplecza i czarny pierwszy człon czułków .Okaz sfociłem na P.Caryńskiej.
Co do P.jurinei ,to wygląda na to że trafiłem w początek pojawu nowego pokolenia ,spotkałem je na wszystkich połoninach na które dotarłem , sumie trzy martwe-rozdeptane okazy i cztery żywe ...
na dzisiaj tyle.
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=55kY3oX8mJ0
Rafał

Załączniki:
P.jurinei.JPG
P.jurinei.JPG [ 231.71 KiB | Przeglądane 2395 razy ]
Szczątki C.glabratus i P.jurinei.JPG
Szczątki C.glabratus i P.jurinei.JPG [ 385.73 KiB | Przeglądane 2395 razy ]
habitat P.jurinei.JPG
habitat P.jurinei.JPG [ 309.71 KiB | Przeglądane 2395 razy ]
Amara nigricornis.JPG
Amara nigricornis.JPG [ 303.8 KiB | Przeglądane 2395 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 1 sierpnia 2019, 03:06 

...to luźne dyskusje nic bym nie wydzielał, bo kto miał przeczytac to przeczytał, a filozofa żeby zorientować się ,że siatki może spełniły by rolę ochronna gdyby były zakladane z odpowiednia starannością chyba nie trzeba...problem w tym, że wytłumaczyć chłopu, który całą dniówke był na zrywce, że ma dokładnie przyszpilić na koniec dniówki "jakąś siatkę"  dla "jakiegoś chroboka", to jakby ksiedzu z "Tylko nie mów nikomu" tłumaczyć, że  przecież to było tylko dziecko  . Prawda jest taka, że żeby chronić trzeba chronić lasy a nie składziki i piętnować w publikacjach entomo-kolekcjonerów.No ale co kraj to obyczaj.

Spłycasz problem Rafał, a on sporo głębszy jest. "Chłop" przed zrywką tak samo nie rozumie jak po zrywce i nawet bym tego od niego nie oczekiwał. Ale on ma kogoś nad sobą, kto mu tę robotę zlecił i ma obowiązek skontrolować wykonanie. A ten już jakieś szkoły kończył, o owadach się uczył  i powinien rozumieć po co to wszystko, bo bierze państwowe pieniądze za robotę zgodną z wykształceniem. Ale on najwyraźniej też nic nie rozumie, albo mu to wisi, albo "wie lepiej", jak to w Polsce. Na takiej samej zasadzie ten kraj odróżnia się od sąsiednich np. tym, że studzienki ściekowe prawie nigdy nie są równo z poziomem jezdni. Kto więcej jeździ po miastach, to musiał zauważyć. No i tu dopiero zaczyna się właściwy problem...

PostNapisane: czwartek, 1 sierpnia 2019, 06:12 

...może spłycam ,ale tylko dlatego że ja nie mam żadnej mocy sprawczej w tym temacie i mogę tylko odnotować fakt, że taki proceder występuje(jak pare innych  równie szkodliwych)...a co do reszty wiadomo  ...smutne ale prawdziwe, a moze być jeszcze gorzej...
Dlatego jeśli Jacek ma ochotę moze to wydzielić  w osobny wątek do dyskusji ,bo mnie to "wsio radno".Wydawało mi sie ze jak trzy
osoby podzieliły sie spostrzeżeniami odnośnie tematu, to został on jakoś zasygnalizowany i tyle,a że poza nami jeszcze kogoś to zbulwersowało to fajnie ;) . Szczerze powiedziawszy ,to jakoś nie widzę tego, żeby te praktyki ochroniarskie kontrolować np.w bieszczadach...a "drzewo trza ciąć ", bo to pieniążek, wiec gość od zrywki(tej leśnej), to też panisko, bo to "dla ukochanego kraju się zrywa" ;) .
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 2 sierpnia 2019, 18:56 

no i tyle o rozalce  :P .
Kózek w ogóle widziałem parę pospolitych gatunków, więc nie ma o czym opowiadać ,najbardziej ubolewałem nad niebogatkową pogodą, bo byłem w pieknej jedlinie w Łopience z dużą ilością martwych jodeł i składów właściwie z sama jodłą  ale E.austriaca nie spotkałem i pewnie, jak to bywa, była tam dokładnie w dniu mojego wyjazdu ,bo temperatura oscylowała wtedy w okolicach 30-tu stopni C.

Jeszcze co do motyli to dominowały 2 gatunki górówek, ta z połonin na focie to chyba E.euryale ,te w dolinach były większe i wyglądały na E.aethiops ,tak myślę ;) .Poza tym, że na Słowacji motyli było mnóstwo to w samym BdPN-ie wyglądało to bardzo nędznie...pojedyncze ,zlatane L.camilla jakieś mieniaki ,osetniki ...ale to może przez pogodę ....
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=OWvcgkozL7M

Załączniki:
19.JPG
19.JPG [ 191.03 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
20.JPG
20.JPG [ 335.51 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
21.JPG
21.JPG [ 143.97 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
22.JPG
22.JPG [ 206.88 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
23.JPG
23.JPG [ 130.45 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
24.JPG
24.JPG [ 253.68 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
25.JPG
25.JPG [ 234.62 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
...good morning.JPG
...good morning.JPG [ 151.46 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
...the morning after ;P.JPG
...the morning after ;P.JPG [ 185.55 KiB | Przeglądane 2217 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 2 sierpnia 2019, 23:20 

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=WVu23_Tu81A ;)
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 2 sierpnia 2019, 23:46 

:laugh: https://www.youtube.com/watch?v=yWF9QxdjxFo  :okok:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:04 

;)  :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=yYkL5igsG4k
pieprzyć punkty! :hurra
R.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:17 

https://www.youtube.com/watch?v=hD4KMp22jBg ...dużo słucham...
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:25 

.....szukamy gościa ,nie wiecie gdzie wylądował ;) :arrow:  https://www.youtube.com/watch?v=GribZtF ... rt_radio=1

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:40 

:mrgreen:  8) :arrow:  https://www.youtube.com/watch?v=V1bFr2SWP1I
good job! ;)
https://www.youtube.com/watch?v=olkNnmhMj7Y :arrow:  special ;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:46 

....musiałem   ;) :arrow:  https://www.youtube.com/watch?v=IM9PEspQdgk

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 00:52 

:P :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw

Załączniki:
P1410170.JPG
P1410170.JPG [ 178.34 KiB | Przeglądane 2143 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 01:06 

lecą przeboje  :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=UAaW1BUSPP8

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 01:49 

...jedną starą suknie...https://www.youtube.com/watch?v=CA0O6avrWz8 ...
martwi ludzie spieszą gdzieś ,martwe ptaki krzyczą coś.....

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 01:57 

..kocham ten numer :arrow:  https://www.youtube.com/watch?v=nmlQHf60Rrs
;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 02:02 

....z szacunkiem życzę dobrej nocy...
R.

Załączniki:
krowi raj....JPG
krowi raj....JPG [ 88.79 KiB | Przeglądane 2133 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 02:20 

Ale Cię naszło!!! O niektóre klimaty raczej Cię nie podejrzewałem  :wow: Kazik powalający.

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 02:33 

..karel  :P https://www.youtube.com/watch?v=_7ZmhEGFHj8 i :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=iSwSjOJH6FM Helena, no dla mnie to pure black metal... 8)  ;)  :birra:
Mam tu niezły bajzel w chacie jak nie ma jadzi  :ap:
R.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 16:10 

https://www.youtube.com/watch?v=xP7WnatgYd8 i tak fajnie  ;)
R.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 22:49 

...continue ... :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=mA1u_2MGh9w

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 23:28 

...wiotki kwiat ,kwitnie....https://www.youtube.com/watch?v=B5LYQMZTVS0

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 23:33 

....na Centaurea scabiosa L. do oporu L.jacae

Załączniki:
26.JPG
26.JPG [ 223.13 KiB | Przeglądane 1937 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2019, 23:54 

...trzecim punktem programu była Nebria fuscipes....zasiedla tak dziwny biotop ,że może być trudna do znalezienia. Miałem kontakt z gatunkiem, po raz pierwszy na Zielonych skałkach w PPN-ie ;pod kamieniem w cienistym miejscu w okresowym  cieku ,nie można jej znaleźć blisko wodW bieszczadach znalazłem ją pod kamieniami w korycie okresowego strumyka  dolatującego do potoku co zobrazowałem :mrgreen:  na focie.......
Rafał

Załączniki:
w poszukiwaniu Nebrii.jpg
w poszukiwaniu Nebrii.jpg [ 330.43 KiB | Przeglądane 1931 razy ]
habitat N.fuscipes.JPG
habitat N.fuscipes.JPG [ 321.84 KiB | Przeglądane 1931 razy ]
habitat N.rufescens.JPG
habitat N.rufescens.JPG [ 355.8 KiB | Przeglądane 1931 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 11:21 

...no to jedziemy dalej ,po muzycznym łykendzie tydzień temu  , można przejść do następnego równie aktywnego  :mrgreen:  .
Generalnie wyjazd był ukierunkowany na konkrety ,przy czym termin nie do końca mi pasował ale nie miałem na to wpływu...
W Bystrej koło Gorlic wkopałem pułapki w miejscówce, gdzie podczas badań podobno odłowiono 152 exx C.scheidlerii/zawadzki ,niestety z moich obserwacji wynika, że ze względu na jesienny typ rozwoju tych zwierzaków koniec lipca to jeszcze czas letniej diapauzy  i dobrym terminem byłaby połowa sierpnia kiedy rozpoczyna sie kopulacja nowego pokolenia.W efekcie w pułapkach dominantami był P.niger i A.schuepeli rendschmidtii .Z ciekawostek znalazłem tam również jeden okaz Carabus coriaceus rugifier.Do niedawna myślałem że ten podgatunek zaciedla tylko Podkarpacie i Bieszczady a jednak jego rozmieszczeniae podobnie jak C.a.escherii sięga do Beskidu Żywieckiego .W tym roku znalazłem go w Pieninach a po przejrzeniu fot Pawła Niemca  :arrow: http://www.niemiecfotografia.pl/carabus ... ery/page/3 okazuje się że w Toporzysku również wystepuje ten podgatunek :ok: .

C.a.escherii udało mi sie spotkac nowe pokolenie z którego niektóre okazy były aktywne a inne jeszcze siedziały w kolebkach.

C.variolosus jeszcze siedział w kryjówkach ale przypadkiem udało mi sie znaleźć kolebke z okazem nowego pokolenia,do tej pory byłem przekonany ,że siedzą w glinie na obrzeżach potoków a tymczasem okazało sie, że kolebka była w mocno zawilgoconym patyku (takim jak zasiedlaja saproksyliczne bzygi).

C.obsoletus nie spodziewalem sie   a jednak na Połoninie Caryńskiej spotkałem żywą samiczkę...

No i ostatni temat nad którym w przyszłości trzeba się bedzie pochylić...C.cancellatus i C.violaceus. Na pewno okazy z pasm od biesów do Babiej Góry to przedstawiciele reprezentującz ta sama forme ,czy to podgatunki czy nie ,nie wiem ale są różne od tych zza Wisły...

...z cancellatusem sytuacja o tyle ciekawa  że "forma" zwana Carabus (Tachypus) cancellatus subsp. intermedius Dejean, 1826 https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... e76bd63ea3 na pewno jest rozsiedlona na zachód od wisły co widać na fotach dawanych równiez do oznaczenia na forum.Nie wiem jak wygladaja okazy na żywo z okolic Białegostoku i P.Białowieskiej ,a najdziwniejsze cancellatusy są z Lasu Murckowskiego...to tak do przemyśleń i przyjrzeniu się tematowi...

Rafa
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=e0ryOwl ... rt_radio=1 good stuff :ok:

Załączniki:
aktywna samica C.obsoletus.JPG
aktywna samica C.obsoletus.JPG [ 311.23 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
aktywny C.a.escherii nowego pokolenia.JPG
aktywny C.a.escherii nowego pokolenia.JPG [ 348.4 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.a.escherii w kolebce.JPG
C.a.escherii w kolebce.JPG [ 350.24 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.cancellatus ssp ..JPG
C.cancellatus ssp ..JPG [ 297.77 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.v. w kolebce nad strumieniem.JPG
C.v. w kolebce nad strumieniem.JPG [ 339.09 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.variolosus.JPG
C.variolosus.JPG [ 371.84 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.v.andrzejusci.JPG
C.v.andrzejusci.JPG [ 289.45 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
NN larwa z Tarnicy.JPG
NN larwa z Tarnicy.JPG [ 250.97 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.a.e.JPG
C.a.e.JPG [ 310.19 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.caraboides.JPG
C.caraboides.JPG [ 234.08 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
szczątki C.obsoletus.JPG
szczątki C.obsoletus.JPG [ 384.79 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
P.niger.JPG
P.niger.JPG [ 259.51 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
rozdeptany P.jurinei.JPG
rozdeptany P.jurinei.JPG [ 203.7 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
P.pilosus.JPG
P.pilosus.JPG [ 288.36 KiB | Przeglądane 1563 razy ]
C.c.i C.v. pod korą.JPG
C.c.i C.v. pod korą.JPG [ 327.68 KiB | Przeglądane 1563 razy ]

Ostatnio edytowano sobota, 10 sierpnia 2019, 11:39 przez Rafał Celadyn, łącznie edytowano 1 raz
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 11:37 

...a najdziwniejsze cancellatusy są z Lasu Murckowskiego...
.

Ta puszcza, co się tam ostała,  zapewne była drogą migracji populacji wielu zwierząt przez tzw. Bramę Morawską...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 11:46 

...no wiem ;)  ,tylko ze okazy z tego lasu powinny miec cechy tych z "zachodu Wisły" a wygladaja na pograniczu formy górskiej z prawej strony Wisły a są inne od tej  z Cieszyna, Dolinek Krakowskich, Lubuskiego czy Ponidzia ...temat do zbadania...
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 13:26 

Cytuj:
z cancellatusem sytuacja o tyle ciekawa  że "forma" zwana Carabus (Tachypus) cancellatus subsp. intermedius Dejean, 1826 https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... e76bd63ea3

wkrad sie błąd ,oczywiscie chodziło mi o Carabus (Tachypus) cancellatus subsp. excisus Dejean, 1826  :arrow: https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... 7122e66a15
sorry
Rafal

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 21:29 

...dobra, czas na finał,parę fotek z tras...i tyle...
Rafał
:arrow:
https://www.youtube.com/watch?v=pFDBqPugrrk

Załączniki:
Caryńska.JPG
Caryńska.JPG [ 314.29 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
strumień po drodze na Caryńską.JPG
strumień po drodze na Caryńską.JPG [ 328.29 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
idzie front....JPG
idzie front....JPG [ 145.78 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Szeroki Wierch.JPG
Szeroki Wierch.JPG [ 256.31 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Tarnica z Szerokiego Wierchu.JPG
Tarnica z Szerokiego Wierchu.JPG [ 201.95 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
w drodze na Tarnicę.JPG
w drodze na Tarnicę.JPG [ 225.83 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
finał.JPG
finał.JPG [ 162.7 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
 Zobacz profil WWW 

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]