Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Turcja- owady
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=17573
Strona 1 z 1

Autor:  Pramczas [ piątek, 29 kwietnia 2011, 08:14 ]
Tytuł:  Turcja- owady

Cześć. Troszkę mnie tu nie było, a wszystko za sprawą gigantycznego nawału zajęć, który na pasję nie pozostawił ani trochę czasu. Teraz jest już troszkę luźniej i w związku z tym postanowiłem nieco przygotować się do wyprawy. Otóż na przełomie lipca i sierpnia (wiem, że to nie najlepszy okres na owady w tamtych rejonach) wybieram się do stolicy kebebu- Turcji (zachodniej). I tu pojawia się moje pytanie- co ciekawego tam znajdę? Podczas wypraw do Włoch, Grecji i innych europejskich krajów korzystałem zawsze z faunaeuropea.org, jednak teraz wybieram się do kraju z poza Europy i jestem troszkę w kropce, ponieważ nie znam żadnego serwisu, na którym mógłbym znaleźć interesujące mnie rzędy zamieszkujące Turcję. Jednym z najbardziej fascynujących mnie rzędów są modliszki. Czy ktoś dysponuje spisem tamtejszych gatunków? Nie raz przekonałem się o Waszej ogromnej wiedzy i życzliwości, mam nadzieję, że i tym razem będziecie chcieli wspomóc młodszego kolegę fachową radą.

PS: czy w Turcji występują jacyś przedstawiciele Mantispa?

Pozarawiam serdecznie, Bartek  :wink:

Autor:  Aneta [ piątek, 29 kwietnia 2011, 13:03 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Pramczas napisał(a):
czy w Turcji występują jacyś przedstawiciele Mantispa?

Tak, 4 gatunki: M. styriaca, M. perla, M. aphavexelte i M. scabricollis.
Inne tureckie gatunki z Neuroptera znajdziesz tu:
http://www.munisentzool.org/yayin/vol3/ ... 77-184.pdf

Co do jakieś ogólniejszej tureckiej checklisty, ciężko jest coś znaleźć w necie, przynajmniej mi się nie udało ;) Z tego, co wyszperałam, w Turcji można znaleźć 3 rodziny Mantodea - Eremiaphilidae, Empusidae oraz Mantidae. Dokładniejszą listę, gatunkową, znalazłam tylko dla modliszek anatolijskich i są to:
Eremiaphila burmeister
Eremiaphila genei
Empusa faciata
Empusa pennicornis
Blepharopsis mendica
Ameles helderichi
Ameles syriensis
Armene robusta
Iris oratoria
Hierodula viridis
Hierodula transcaucasica
Mantis religiosa
Geomantis larvoides
Bolivaria brachyptera
Bolivaria kurda
Rivetina fasciata
Rivetina caucasicus

Autor:  L. Borowiec [ piątek, 29 kwietnia 2011, 13:38 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Cudze chwalicie, swojego nie znacie:
DOBOSZ, R., New faunistics data on Mantispidae from Turkey, Annals of the Upper Silesian Museum (Entomology) 14-15: 29–34, 2007b.

Autor:  Antek Kwiczala [ piątek, 29 kwietnia 2011, 13:43 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

A tak w ogóle Pramczas, zalecam Ci osobisty, bądź telefoniczny kontakt z Rolandem Doboszem (jest kustoszem Działu Przyrody Muzeum w Bytomiu), był kilkakrotnie w Turcji na typowych wycieczkach entomologicznych, i ma olbrzymie w tej kwestii doświadczenie.

Autor:  Grzegorz Banasiak [ piątek, 29 kwietnia 2011, 13:47 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Modliszki w Turcji spotykane są licznie. Nawet na terenie luksusowych hoteli. Będąc w Turcji dwa lata temu na przełomie września i października spotykałem je wszędzie w czasie eksploracji terenu. W tym roku jadę w maju, wprawdzie w kręgu moich zainteresowań będzie bardzo specyficzna i nieliczna gatunkowo grupa motyli, jednak ogólną ocenę sytuacji postaram się przedstawić na forum.

Antku: dzięki za info. Justo będę się widział z Rolandem zapytam więc przy okazji o kilka nurtujących mnie kwestii.

Autor:  Pramczas [ piątek, 29 kwietnia 2011, 16:23 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Dziękuję wszystkim ślicznie za jak zwykle rzeczową i konkretną pomoc. Oczywiście jeśli ktoś zechciałby jeszcze coś dopisać, również będę bardzo wdzięczny. Chętnie też skontaktuję się Panem Rolandem Doboszem, jednak to bliżej wyjazdu. Na pewno też z wielką uwagą będę śledził sprawozdania z majowej wyprawy do Turcji. Temat będę rozwijał w miarę upływy czasu, bo na pewno w miarę zbliżania się terminu wyjazdu sukcesywnie będzie przybywało pytań. Teraz co prawda ma nieco więcej czasu, ale wciąż pracy w brut, więc totalne oddanie sprawie przewiduję na przełom maja i kwietnia.

Jeszcze raz dziękuję  :wink:

Autor:  Grzegorz Banasiak [ piątek, 29 kwietnia 2011, 18:17 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Wyjaz jest stricte rodzinno-firmowy więc całego czasu na entomologię nie będę mógł poświęcić. Dla każdego owadziarza wyjazdy (zwłaszcza zagraniczne) zawsze są okazją do działania - niezależnie od okoliczności - takie już nasze "zboczenie zawodowe" :)
Jeśli nie będzie kłopotów z internetem - postaram się pisać na bieżąco i wstawiać jakieś fotki.

Autor:  Pawel Jaloszynski [ piątek, 29 kwietnia 2011, 19:42 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Pramczas napisał(a):
pracy w brut,


Nad ortografią na pewno... Litości...

Autor:  Pramczas [ wtorek, 16 sierpnia 2011, 10:09 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Byłem, ahh bardzo ciekawa wyprawa, naprawdę bardzo dużo modliszek- polecam gorąco  :wink: jednocześnie jeszcze raz bardzo dziękuję za rzeczowa pomoc  :wink:

Autor:  karol123mol [ czwartek, 11 października 2018, 16:19 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Oki ja dołączę się do wątku.

Jak wygląda sprawa z transportem pozyskanego materiału do kraju jestem teraz w Turcji i zgodnie z planem mam tu zostać jeszcze kilka tygodni owadów teraz nie ma za wiele ale obawiam się celników bo transport 100sztuk różnych gatunków i rodzin może być problematyczne ma ktoś doświadczenie w tym temacie czy lepiej to wszystko zostawić i nie zawracać sobie nimi głowy.  Pomocy czekam na rady

Autor:  janusz_polak_2000 [ czwartek, 11 października 2018, 16:51 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Za wywóz bez zezwolenia może czekać czapa!

Autor:  Grzegorz Banasiak [ czwartek, 11 października 2018, 20:46 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

janusz_polak_2000 napisał(a):
Za wywóz bez zezwolenia może czekać czapa!

Czapa na pewno nie ale grzywna i w estremalnych przypadkach - nawet więzienie. W każdym razie wpadka na lotnisku = duże nieprzyjemności. Tubylcy są już tak wyczuleni, że tylko wyciągniesz siatkę a już dzwonią z donosem i zanim cokolwiek złapiesz - oni już ciebie złapią. Kilka okazów - możesz ryzykować ale większa ilość, którą celnik dostrzeże na skanerze - nie radzę.

Autor:  Konto_usuniete [ czwartek, 11 października 2018, 23:22 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

No i kolega już pewnie dól na dwa metry kopie..... :jo:
Owszem Turcja za sprawką m.in Czechów, Niemców, Francuzów którzy pozyskiwali materiał "na wagę" wprowadziła restrykcyjne podejscie do wywozu..
Pytanie jakie grupy chcesz ze sobą zabrać??? jeśli ładne duże owady - daruj sobie...jesli. Jęsli inne ładujesz w plastikowy pojemnik - pojemnik do bagażu zasadniczego - np do kosmetyczki, i tyle...chityna nie świeci na rentgenie :)

Autor:  Jacek Kurzawa [ piątek, 12 października 2018, 00:02 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Pewnego niemieckiego naukowca - dipterologa obfotografowano en face i z profilu i ukarano wysoką grzywną za wywóz muchówek. Było to jakieś 10 lat temu, artykuły z tureckich mediów były dostępne w sieci. Turcy traktują wywóz owadów jako wywóz "dóbr narodowych" na równi z wykopaliskami. Jesli ktoś ma stalowe nerwy i lubi ryzyko to może się zabawić z tureckimi celnikami w ciuciubabkę - na własną odpowiedzialność.

Autor:  karol123mol [ piątek, 26 października 2018, 22:25 ]
Tytuł:  Re: Turcja- owady

Dziękuję za odpowiedź. W takich okolicznościami pozostawie te motylki tam gdzie je znalazłem. Głównie były to motyle znalezione w lampach o wątpliwej kondycji ale zachęcał do włączenia pojedynczych okazów do zbioru. Trudno ryzykowal nie będę. A jeśli chodzi o owady to jestem zawiedziony bo przez 3 tygodnie pobytu spotkałem zaledwie kilka motyli. Co prawda większość czasu pracuje ale jest tego naprawdę mało.widocznie temperatura bliska 12-22stopni już im nie odpowiada. Od czasu do czasu widuje jakieś bielinki jednak biegać komuś przed domem to nietakt.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/