Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Taki pomysł. Szablon forum nie pozwala mu się w sposób responsywny wyświetlać na smartfonach. Aktualnie ruch internetowy przez urzadzenia mobiline to 2/3 i stale rośnie. Może w takim razie dało by się zintegrować forum z aplikacją Tapatalk? https://www.tapatalk.com/activateTapatalk

W wersji darmowej co prawda wyświetla reklamy, ale daje się moim zdaniem wygodnie korzystać z forum ze smartfonu.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum

Post autor: admin »

Warroza pisze:Taki pomysł. Szablon forum nie pozwala mu się w sposób responsywny wyświetlać na smartfonach. Aktualnie ruch internetowy przez urzadzenia mobiline to 2/3 i stale rośnie. Może w takim razie dało by się zintegrować forum z aplikacją Tapatalk? https://www.tapatalk.com/activateTapatalk
W wersji darmowej co prawda wyświetla reklamy, ale daje się moim zdaniem wygodnie korzystać z forum ze smartfonu.
Dziękuję za pomysł. Wszystkie sugestie Forumowiczów są cenne i prowadzą do polepszenia środowiska Forum.

Od razu dwie sprawy trzeba sprostować. Forum działa na smartfonach. i jest responsywne. Fora oparte na phpBB3 działają w oparciu o mechanizm responsywny (to nie jest wersja mobilna) i bez problemów otwierają się w urządzeniach moblinych. Wiele osób w ten sposób od lat czyta forum i trzeba sobie powiedzieć, że Forum na telefonach działa i wyświetlane jest prawidłowo.

Druga sprawa to ruch. Z urządzeń mobilnych nie jest wcale taki duży, jak w sieci, w przypadku Forum urządzenia z systemem Windows stanowią 75% - to są komputery.

Pomysł z Taptalk, czyli nowa metoda wchodzenia na forum za pomocą zewnętrznej aplikacji Taptalk, o której piszesz jest rozwiązaniem, ktore za pomocą aplikacji ma zapewnić dostęp do specjalnej wersji moblinej Forum. Ale tu zaczyna się szereg problemów, wymienię kilka:
- konieczność zainstalowania w telefonie Taptalk, by móc korzystać z jego funkcjonalności.
- konieczność oglądania reklam serwowanych przez Taptalk, ktory jest aplikacją zewnętrzną. Wersje komercyjne są płatne.
- ryzyko wystąpienia problemów między współpracą Taptalk i Forum. Są to problemy, zgłaszane na innych Forum, z bezpieczeństwem i niegdy nie wiadomo, czy nie pojawią się dodatkowe problemy, ktorych jeszcze nie znamy.

Ciekawe, jak wiele osób korzysta lub chciałoby skorzystać z Taptalk po to, by móc oglądać Forum w wersji mobilnej (inna grafika)? Trudno oszacować, ale można się dowiedzieć za pomocą ankiety.

Wersję mobilną Forum mogę przygotować jako dodatek, który spowoduje, że Forum będzie wyglądało jak na załączonych obrazkach. Z modyfikacją wiąże się praca i relatywnie niewielkie koszty. Dlatego chciałbym w tym miejscu zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie ze strony Forumowiczów na mobilną wersję Forum.
Załączniki
mobile view (1).png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.98 KiB)
mobile view (2).png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.59 KiB)
mobile view (3).png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.19 KiB)
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Te problemy, które opisałeś oczywiście mogą wystąpić w komunikacji z Tapatalk. Jednak z kilku for, których korzystam (w tym https://www.terrarium.pl/, gdzie również jest co nieco o owadach), działało to zazwyczaj dobrze.
Różnica jest taka w obsłudze, że wygląda to powiedzmy w skrócie, bardziej minimalistycznie. Moim zdaniem to jest lepiej dopasowane niż współczesny wygląd forum przez www w takiej rozdzielności, a nie potrzebuje osobiście wodotrysków. Ale to oczywiście moje zdaniem i sprawa gustu.
Muszę jednak jedną rzecz sprostować. Integracja z Tapatalk nie wymaga konieczności logowania się z Tapatalk na smartfonie, bo tak to mogło sugerować. Oznacza tylko możliwość. Dla chcących korzystać z wersji www na przeglądarce zawsze istnieje taka możliwość. Jedno nie wyklucza drugiego.

To co pokazałeś na obrazkach w mojej prywatnej opinii prezentuje się lepiej w rozdzielności smartfonowej, niż to co jest obecnie.

To tylko luźny pomysł. Skoro wymaga to pracy, a większość użytkowników forum zadowala się desktopami, to może nie ma sobie zaprzątać tym głowy.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: admin »

Na terrarium.pl widac dwie sprawy - reklamy i dwie wersje: okrojona czyli mobilna i pełna. W pierwszym moim odczuciu miałem dylemat czy chcę oglądać jakieś "strzępy" calości czy całość. Ale to kwestia poznania i wybrania właściwej opcji dla siebie. Nie dowiemy się nigdy, ktora wersja jest lepsza jak tego nie spróbujemy. Tak, wersja mobilna ma lepiej wyważoną stylistykę. Minimalistyczna, ale przecież o to chodzi, by trafić palcem w to co trzeba i przeczytać tekst. Wydaje mi się że wersja mobile będzie jednak dobrą opcją. Sam na Forum przez telefon nie zaglądam, to nie mogę na ten temat zabierać głosu ;-)
Zrobimy ankietę. Warto byłoby chociaż dla częsci osób wprowadzić wersję mobilną, dla ich wygody.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

admin pisze:Sam na Forum przez telefon nie zaglądam, to nie mogę na ten temat zabierać głosu ;-)
Ano no to sprawa wyjaśniona. Nie jest ona aż tak dopasowana, przy małych rozdzielczościach jakby mogła by być. Często przy użytkowaniu forum, trzeba oddalać palcami, przewijać, i później znów przybliżać palcami. A jak się czyta to przewijać boki, bo nie składa kolumny odpowiednio. A nie da się czytać przy tak małych czcionkach, aby nie trzeba było przewijać tekstu palcami. Wersje mobilne pozwalają wyświetlać większe czcionki, łamiąc tekst w dobrych miejscach bez potrzeby takich zabiegów. Jednocześnie zapewniają minimalistyczną skórkę.

Terrarium.pl podałem za przykład zintegrowanego forum z Tapatalk, ale żeby zobaczyć jak to działa trzeba się tam zalogować. Są też zresztą inni alternatywni klienci Tapatalk korzystający z API Tapatalk. Więc w zasadzie dzięki temu można sobie wybrać różne aplikacje i różne skórki wyglądu. A i jeszcze co do tych reklam. To nie działa tak, że administracja musi płacić. Jeżeli ktoś nie chce reklam (które nie są jakieś nachalne - powiedzmy, że średnio wyświetla się ona co dziesiąty post i zajmuje obszar jednego wpisu co trzeba przewinąć), to każdy użytkownik Tapatalk płaci za siebie. Czyli jeżeli ktoś korzysta z 10 for, to raz płacąc nie ma reklam na żadnym forum. A są tam też ciekawe fora zagraniczne. Login Tapatalk jest niezależny od danego forum. Jednym loginem Tapatalk zyskujemy dostęp naraz do wszystkich for z którymi sobie aplikację zintegrowaliśmy. A więc jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do Tapatalk to jest to moim zdaniem ułatwienie. Wszystko ma w jednej aplikacji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 października 2021, 23:10 przez Warroza, łącznie zmieniany 3 razy.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: admin »

Bardzo ciekawe rzeczy piszesz, trzeba będzie to zrobić :-) :okok:
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

A tak wygląda przeglądanie wątków na TT z tematem i początkiem ostatniego posta.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201709 ... 7a108f.jpg
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Pozwalam jeszcze sobie zalinkować do filmu jak wygląda przeglądanie Terrarium.pl przez Tapatalk. Dla mnie bajka.
https://nextcloud05.webo.cloud/s/9ajLzYyffADiDMm

Hasło: Entomo-45

Link wygaśnie za kilka dni
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Jacek Kurzawa »

Filmik świetny, dziękuję. Rzeczywiście, jest to inna jakość, to trzeba koniecznie wprowadzić. Postaram się zmierzyć z tym problemem w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

:)

Gdyby coś trzeba było pomóc to proszę pisać. Wprawdzie nie integrowałem jeszcze forum z TT. Ale kiedyś moderowałem pewne forum w tym przez TT. Posiada on, wprawdzie ograniczone, możliwości administracji i moderacji. Jeżeli jest się zalogowanym w danym forum z takimi prawami, to jest dodatkowa ikonka, pod którą jest menu, pod którym zyskujemy możliwość skasowania obraźliwego komentarza, albo jego edycji np. wykropkowania obraźliwej frazy.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Warroza pisze::)

Gdyby coś trzeba było pomóc to proszę pisać. Wprawdzie nie integrowałem jeszcze forum z TT. Ale kiedyś moderowałem pewne forum w tym przez TT. Posiada on, wprawdzie ograniczone, możliwości administracji i moderacji. Jeżeli jest się zalogowanym w danym forum z takimi prawami, to jest dodatkowa ikonka, pod którą jest menu, pod którym zyskujemy możliwość skasowania obraźliwego komentarza, albo jego edycji np. wykropkowania obraźliwej frazy.
Podbijam delikatnie. :tancze:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Jacek Kurzawa »

A dziękuję, wczoraj o tym rozmawiałem, że planuję ... :-)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”