Bezpieczeństwo korespondencji - BRAK MONITOROWANIA Korespondencji

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Bezpieczeństwo korespondencji - BRAK MONITOROWANIA Korespondencji

Post autor: admin »

Chcę publicznie wyjasnić pewne kwestie zwiazane z zarzutami wyartykułowanymi w taki sposób, w jaki otrzymałem dzisiaj od jednego z naszych Forumowiczów:

> Domyślam się że jedynie pośredniczysz w wymianie wiadomości.

Poniżej zamieszczam treść mojej odpowiedzi, jaka przesłalem e-mailem ktora mam nadzieję rozwieje wszelkie wątpliwości i spowoduje, że mechanizm korespondencji PW na Forum między uzytkownikami zostanie poniżej omówiony.

Dotyczy mechanizmu przesyłania powiadomień do uzytkownika o nadesłanej wiadomości PW od drugiego użytkownika Forum.

----------------------------------------------------
Witam Kolegów,

Nie pośredniczę w korespondencji między użytkownikami Forum! To takie oskarżenie w domyśle z założeniem, że podłość i podsłuchiwanie prywatnej korespondencji mieści się w standardach. No nie mieści się, ja żyje i pochodzę z przestrzeni, gdzie takie zachowanie jest nieuczciwością i jest naganne. Taki domysł odebrałem jako zarzut i nie mogę się z nim zgodzić i jako tego typu "domysł' muszę zdementować publicznie.

Forum przy dostarczaniu wiadomosci do uzytkownika, podstawia jako adres wysyłkowy contact@entomo.pl, i dostarcza to bezpośrednio OD-DO - od nadawcy do odbiorcy. Forum nie jest monitorowane inaczej. Tego adresu contact@entomo.pl nie obsługuję!

W związku z tym, że nie tylko Ty możesz mieć takie podejrzenia, i to może wcale nie takie bezpodstawne, bo widzisz to co widzisz, napiszę jakieś wyjaśnienie na Forum.
Przetestuję to zresztą, jak to działa, bo do tej pory się nawet nad tym nie zastanawiałem zbyt głęboko.

Posyłam w takim razie tą wiadomość do Was obydwu z komunikatem, mam nadzieję jasnym - WIADOMOŚCI przesyłane między Wami są przesyłane tylko miedzy Wami, nie są wysyłane na inne adresy, nikt ich nie czyta, ja ich nie czytam i nie przychodzą do mnie.

Sprawdziłem konto contact@entomo.pl na serwerze - załączam screen. To konto nie otrzymało ani nie wysyła takich emaili, widać na screenie ze tam jest tylko spam i kilka wiadomości wysyłanych prosto na contact@entomo.pl

Mam nadzieję, że ten screen i moje wyjaśnienie okażą się wystarczające do tego, by rozwiać Wasze wątpliwości i podejrzenia o monitorowanie korespondencji między użytkownikami tego Forum. Wiadomości prywatne i wszelka korespondencja wychodząca z Forum NIE JEST MONITOROWANA ani przesyłana na inne konta poza doceolowym odbiorcą i nadawcą. Funkcje Forum phpBB3 są tak skonstruowane nie inaczej, że jest podstawiana adres contact@entomo.pl w celu zabezpieczenia korespondencji między forumowiczami, ale nie w celu jakiegoś pośredniczenia i podglądu tej korespondencji.
O takich „śledzących” funkcjach forum na phpBB3 nie słyszałem i nic mi nie wiadomo, czy są takie funkcje. Tutaj w każdym razie nie ma takich wdrożeń.

Tekst puszczam na forum dla informacji wszystkich użytkowników tego Forum.

serdecznie pozdrawiam i życzę dalszego spokojnego korzystania z forum.

Jacek Kurzawa
Administrator




W dniu 03.11.2020 o 13:20, …………… pisze:
> Cześć,
>
> Domyślam się że jedynie pośredniczysz w wymianie wiadomości.
> Napisałem do ………….. z prostym pytaniem o zgodę na wykorzystywanie rekordu. On odpisał do Ciebie podejrzewając włamanie....
>
> Pozdrawiam
> ……………….
>
>
>
> --------------------
>
> Witaj Jacek Kurzawa,
> Nadawca: ………………..
>
>
> Cześć
> Dziś dostałem taką wiadomość na prywatnego emaila. Gdzie wiadomości nie ma
> na forum.
> Treść wiadomości:
> Witaj ………………..,
>
> -------------------
>
>
>
> Nadawca: ...............
>
>
> Cześć,
>
> Czy możemy Twoją obserwację wykorzystać w kolejnej części ………… w Polsce?
>
> pozdrawiam
> ……………….


> Tę wiadomość (email) wysłał(a) do Ciebie ............... przez Twoje konto
> na
> "Polskie Forum Entomologiczne". Możesz odpowiedzieć na nią
> używając funkcji
> "Odpowiedz nadawcy".
> Zauważ, że adres e-mail nadawcy tej wiadomości został ustawiony na ten
> należący do ............... i automatycznie zmieni się odbiorca z
> contact@entomo.pl na email ...............
>
>
> Jeśli jest to spam lub zawiera obraźliwe treści, to wyślij informację
> o tym
> na ten adres e-mail:
>
> forum@entomo.pl
>
> Załącz cały e-mail (szczególnie nagłówki).
>
> --
> Ten e-mail został wysłany z Polskiego Forum Entomologicznego
> https://www.entomo.pl/forum/
> przy czym wiadomość była wysłana z adresu
> inja.no.tama*****@gmail.com
> zatytułowana jako odpowiedź do mnie
> Re: Leptoglossus occidentalis
> Może to wyglądać na próbę jakiegoś włamu
> pozdrawiam
> ………………
>
>
> ~~~~~~~~~~~~~~~~~
>
> Tę wiadomość (email) wysłał(a) do Ciebie ...............przez Twoje konto
> na "Polskie Forum Entomologiczne". Możesz odpowiedzieć na nią używając
> funkcji "Odpowiedz nadawcy".
> Zauważ, że adres e-mail nadawcy tej wiadomości został ustawiony na ten
> należący do ...............i automatycznie zmieni się odbiorca z
> contact@entomo.pl na email ………………….
>
>
> Jeśli jest to spam lub zawiera obraźliwe treści, to wyślij informację o tym
> na ten adres e-mail:
>
> forum@entomo.pl
>
> Załącz cały e-mail (szczególnie nagłówki).
>
> --
> Ten e-mail został wysłany z Polskiego Forum Entomologicznego
> https://www.entomo.pl/forum/
>
>
>
Załączniki
contact-forum.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (210.36 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo korespondencji - BRAK MONITOROWANIA Korespondencji

Post autor: GrzegorzGG »

Witam wszystkich,

uważny czytelnik domyśli się z łatwością, że jestem jedną z osób, która uczestniczyła w przytoczonej korespondencji. Cieszę się, że Jacek wyjaśnia wszystko. Jak widać niektórzy użytkownicy rzeczywiście nie znają mechanizmów działania forum.
Reasumując: do nikogo nie próbowałem się włamywać ... :no:

pozdrawiam
Grzegorz Gierlasiński
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: Bezpieczeństwo korespondencji - BRAK MONITOROWANIA Korespondencji

Post autor: Piotr Kowalski »

Witam wszystkich.
Drugim uczestnikiem korespondencji jestem ja. Chcąc wyjaśnić zamieszanie. Otrzymałem wiadomość od Grzegorza na moją pocztę za pośrednictwem forum. Spodziewałem się . że jak wejdę na forum to w górnym lewym rogu będzie napisane . że mam wiadomość. Byłem zdziwiony , że było tam zero. Przejrzałem całość wiadomości i nic tam nowego nie znalazłem co mnie trochę zaniepokoiło. Ostatnio na prywatną pocztę dostałem wiadomość z imienia i nazwiska mojego znajomego była tylko inna poczta i okazało się , że był to spam. Ponieważ w wiadomości było , że zapytanie idzie przez forum stąd grzecznie i kulturalnie zapytałem Admina (Bo kogo mam zapytać?) czy to nie jest próba jakiegoś włamania. Ostatnio na pocztę dostaję bardzo dużo dziwnych wiadomości stąd moje przewrażliwienie. Jak widać nie wiem jak to działa. Ale zostało to wyjaśnione za co dziękuję.
Natomiast wpisu twojego Jacku o treści cytuję „Nie pośredniczę w korespondencji między użytkownikami Forum! To takie oskarżenie w domyśle z założeniem, że podłość i podsłuchiwanie prywatnej korespondencji mieści się w standardach. No nie mieści się, ja żyje i pochodzę z przestrzeni, gdzie takie zachowanie jest nieuczciwością i jest naganne. Taki domysł odebrałem jako zarzut i nie mogę się z nim zgodzić i jako tego typu "domysł' muszę zdementować publicznie” nie bardzo rozumiem. Ja ze swojej strony , nie miałem żadnych zarzutów w twoim kierunku i nic takiego nie wyartykułowałem.
Do Grzegorza
Jak już jestem przy głosie to oczywiście każdy mój rekord możesz wykorzystać.
Z pozdrowieniami
Piotr
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo korespondencji - BRAK MONITOROWANIA Korespondencji

Post autor: admin »

Najpierw o tym zagadkowym braku komunikatu

„…Spodziewałem się . że jak wejdę na forum to w górnym lewym rogu będzie napisane . że mam wiadomość. Byłem zdziwiony , że było tam zero.”

Teraz rozumiem o co chodzi. No dziwne, rzeczywiście, że nie pisało - za to odpowiedzialne jest cookies. Jeśli nawet nie ma komunikatu, to wiadomość w skrzynce jest, więc sam brak wyświetlania czy jest wiadomość czy jej nie ma to nie jest nic dziwnego >Aplikacje webowe działaj różnie, zależy to od wielu czynników np. trasy pakietów, przeglądarki, systemu przechowywania danych itp. Reasumując- to nie jest nawet żadna awaria, chociaż warto byłoby sprawdzić dlaczego akurat się nie wyświetlają komunikaty o nowych wiadomościach w skrzynce.

Druga sprawa i ostatnia. Widząc, sytuacje, gdy jeden Forumowicz uważa, że „doszło do włamu” a drugi pisze, że „pośredniczę w wymianie wiadomości” to właściwie można to skleić, że doszło do włamu w formie wejścia w pośredniczenie w komunikacji między Forumowiczami. A ponieważ parę osób już chciało mi kiedyś przypisywać różne niestworzone rzeczy, do których nawet nie chcę wracać, to pomyślałem, ze być może właśnie doszło do sytuacji w której Forumowicze zastanawiają się głośno, co się dzieje. Poczułem potrzebę wyjaśnienia tego i to wobec wszystkich, aby wszyscy mieli jasność, i ja też, że nie ma miejsca przechwytywanie korespondencji, podsłuchiwanie, ingerencja w nią, a system Forum jest bezpieczny na ile to możliwe. Zawodowo zresztą właśnie tym się zajmuję i sprawy bezpieczeństwa, Rodo, przechowywania danych są dla mnie bardzo ważnym elementem tej działalności.

W dobie szalejącej pandemii i absurdalnej rzeczywistości polityczno-gospodarczej i szalejących teorii spiskowych można mieć czasami wrażenie, że robiąc cokolwiek można się narazić połowie Narodu.
Do was obydwu, Szanowni Koledzy mam duży szacunek i zaufanie i właściwie to co napisałem jest raczej podyktowane potrzebą podkreślenia na wszelki wypadek, że „gdyby ktoś się o to spytał” to wyjaśnienie jest już napisane.

serdecznie pozdrawiam!
Zablokowany

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”