Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Taki pomysł. Szablon forum nie pozwala mu się w sposób responsywny wyświetlać na smartfonach. Aktualnie ruch internetowy przez urzadzenia mobiline to 2/3 i stale rośnie. Może w takim razie dało by się zintegrować forum z aplikacją Tapatalk? https://www.tapatalk.com/activateTapatalk

W wersji darmowej co prawda wyświetla reklamy, ale daje się moim zdaniem wygodnie korzystać z forum ze smartfonu.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum

Post autor: admin »

Warroza pisze:Taki pomysł. Szablon forum nie pozwala mu się w sposób responsywny wyświetlać na smartfonach. Aktualnie ruch internetowy przez urzadzenia mobiline to 2/3 i stale rośnie. Może w takim razie dało by się zintegrować forum z aplikacją Tapatalk? https://www.tapatalk.com/activateTapatalk
W wersji darmowej co prawda wyświetla reklamy, ale daje się moim zdaniem wygodnie korzystać z forum ze smartfonu.
Dziękuję za pomysł. Wszystkie sugestie Forumowiczów są cenne i prowadzą do polepszenia środowiska Forum.

Od razu dwie sprawy trzeba sprostować. Forum działa na smartfonach. i jest responsywne. Fora oparte na phpBB3 działają w oparciu o mechanizm responsywny (to nie jest wersja mobilna) i bez problemów otwierają się w urządzeniach moblinych. Wiele osób w ten sposób od lat czyta forum i trzeba sobie powiedzieć, że Forum na telefonach działa i wyświetlane jest prawidłowo.

Druga sprawa to ruch. Z urządzeń mobilnych nie jest wcale taki duży, jak w sieci, w przypadku Forum urządzenia z systemem Windows stanowią 75% - to są komputery.

Pomysł z Taptalk, czyli nowa metoda wchodzenia na forum za pomocą zewnętrznej aplikacji Taptalk, o której piszesz jest rozwiązaniem, ktore za pomocą aplikacji ma zapewnić dostęp do specjalnej wersji moblinej Forum. Ale tu zaczyna się szereg problemów, wymienię kilka:
- konieczność zainstalowania w telefonie Taptalk, by móc korzystać z jego funkcjonalności.
- konieczność oglądania reklam serwowanych przez Taptalk, ktory jest aplikacją zewnętrzną. Wersje komercyjne są płatne.
- ryzyko wystąpienia problemów między współpracą Taptalk i Forum. Są to problemy, zgłaszane na innych Forum, z bezpieczeństwem i niegdy nie wiadomo, czy nie pojawią się dodatkowe problemy, ktorych jeszcze nie znamy.

Ciekawe, jak wiele osób korzysta lub chciałoby skorzystać z Taptalk po to, by móc oglądać Forum w wersji mobilnej (inna grafika)? Trudno oszacować, ale można się dowiedzieć za pomocą ankiety.

Wersję mobilną Forum mogę przygotować jako dodatek, który spowoduje, że Forum będzie wyglądało jak na załączonych obrazkach. Z modyfikacją wiąże się praca i relatywnie niewielkie koszty. Dlatego chciałbym w tym miejscu zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie ze strony Forumowiczów na mobilną wersję Forum.
Załączniki
mobile view (1).png
mobile view (1).png (177.98 KiB) Przejrzano 3145 razy
mobile view (2).png
mobile view (2).png (92.59 KiB) Przejrzano 3145 razy
mobile view (3).png
mobile view (3).png (132.19 KiB) Przejrzano 3145 razy
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Te problemy, które opisałeś oczywiście mogą wystąpić w komunikacji z Tapatalk. Jednak z kilku for, których korzystam (w tym https://www.terrarium.pl/, gdzie również jest co nieco o owadach), działało to zazwyczaj dobrze.
Różnica jest taka w obsłudze, że wygląda to powiedzmy w skrócie, bardziej minimalistycznie. Moim zdaniem to jest lepiej dopasowane niż współczesny wygląd forum przez www w takiej rozdzielności, a nie potrzebuje osobiście wodotrysków. Ale to oczywiście moje zdaniem i sprawa gustu.
Muszę jednak jedną rzecz sprostować. Integracja z Tapatalk nie wymaga konieczności logowania się z Tapatalk na smartfonie, bo tak to mogło sugerować. Oznacza tylko możliwość. Dla chcących korzystać z wersji www na przeglądarce zawsze istnieje taka możliwość. Jedno nie wyklucza drugiego.

To co pokazałeś na obrazkach w mojej prywatnej opinii prezentuje się lepiej w rozdzielności smartfonowej, niż to co jest obecnie.

To tylko luźny pomysł. Skoro wymaga to pracy, a większość użytkowników forum zadowala się desktopami, to może nie ma sobie zaprzątać tym głowy.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: admin »

Na terrarium.pl widac dwie sprawy - reklamy i dwie wersje: okrojona czyli mobilna i pełna. W pierwszym moim odczuciu miałem dylemat czy chcę oglądać jakieś "strzępy" calości czy całość. Ale to kwestia poznania i wybrania właściwej opcji dla siebie. Nie dowiemy się nigdy, ktora wersja jest lepsza jak tego nie spróbujemy. Tak, wersja mobilna ma lepiej wyważoną stylistykę. Minimalistyczna, ale przecież o to chodzi, by trafić palcem w to co trzeba i przeczytać tekst. Wydaje mi się że wersja mobile będzie jednak dobrą opcją. Sam na Forum przez telefon nie zaglądam, to nie mogę na ten temat zabierać głosu ;-)
Zrobimy ankietę. Warto byłoby chociaż dla częsci osób wprowadzić wersję mobilną, dla ich wygody.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

admin pisze:Sam na Forum przez telefon nie zaglądam, to nie mogę na ten temat zabierać głosu ;-)
Ano no to sprawa wyjaśniona. Nie jest ona aż tak dopasowana, przy małych rozdzielczościach jakby mogła by być. Często przy użytkowaniu forum, trzeba oddalać palcami, przewijać, i później znów przybliżać palcami. A jak się czyta to przewijać boki, bo nie składa kolumny odpowiednio. A nie da się czytać przy tak małych czcionkach, aby nie trzeba było przewijać tekstu palcami. Wersje mobilne pozwalają wyświetlać większe czcionki, łamiąc tekst w dobrych miejscach bez potrzeby takich zabiegów. Jednocześnie zapewniają minimalistyczną skórkę.

Terrarium.pl podałem za przykład zintegrowanego forum z Tapatalk, ale żeby zobaczyć jak to działa trzeba się tam zalogować. Są też zresztą inni alternatywni klienci Tapatalk korzystający z API Tapatalk. Więc w zasadzie dzięki temu można sobie wybrać różne aplikacje i różne skórki wyglądu. A i jeszcze co do tych reklam. To nie działa tak, że administracja musi płacić. Jeżeli ktoś nie chce reklam (które nie są jakieś nachalne - powiedzmy, że średnio wyświetla się ona co dziesiąty post i zajmuje obszar jednego wpisu co trzeba przewinąć), to każdy użytkownik Tapatalk płaci za siebie. Czyli jeżeli ktoś korzysta z 10 for, to raz płacąc nie ma reklam na żadnym forum. A są tam też ciekawe fora zagraniczne. Login Tapatalk jest niezależny od danego forum. Jednym loginem Tapatalk zyskujemy dostęp naraz do wszystkich for z którymi sobie aplikację zintegrowaliśmy. A więc jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do Tapatalk to jest to moim zdaniem ułatwienie. Wszystko ma w jednej aplikacji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 października 2021, 23:10 przez Warroza, łącznie zmieniany 3 razy.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: admin »

Bardzo ciekawe rzeczy piszesz, trzeba będzie to zrobić :-) :okok:
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

A tak wygląda przeglądanie wątków na TT z tematem i początkiem ostatniego posta.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201709 ... 7a108f.jpg
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Pozwalam jeszcze sobie zalinkować do filmu jak wygląda przeglądanie Terrarium.pl przez Tapatalk. Dla mnie bajka.
https://nextcloud05.webo.cloud/s/9ajLzYyffADiDMm

Hasło: Entomo-45

Link wygaśnie za kilka dni
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Jacek Kurzawa »

Filmik świetny, dziękuję. Rzeczywiście, jest to inna jakość, to trzeba koniecznie wprowadzić. Postaram się zmierzyć z tym problemem w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

:)

Gdyby coś trzeba było pomóc to proszę pisać. Wprawdzie nie integrowałem jeszcze forum z TT. Ale kiedyś moderowałem pewne forum w tym przez TT. Posiada on, wprawdzie ograniczone, możliwości administracji i moderacji. Jeżeli jest się zalogowanym w danym forum z takimi prawami, to jest dodatkowa ikonka, pod którą jest menu, pod którym zyskujemy możliwość skasowania obraźliwego komentarza, albo jego edycji np. wykropkowania obraźliwej frazy.
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Warroza »

Warroza pisze::)

Gdyby coś trzeba było pomóc to proszę pisać. Wprawdzie nie integrowałem jeszcze forum z TT. Ale kiedyś moderowałem pewne forum w tym przez TT. Posiada on, wprawdzie ograniczone, możliwości administracji i moderacji. Jeżeli jest się zalogowanym w danym forum z takimi prawami, to jest dodatkowa ikonka, pod którą jest menu, pod którym zyskujemy możliwość skasowania obraźliwego komentarza, albo jego edycji np. wykropkowania obraźliwej frazy.
Podbijam delikatnie. :tancze:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wersja mobilna Forum / Tapatalk

Post autor: Jacek Kurzawa »

A dziękuję, wczoraj o tym rozmawiałem, że planuję ... :-)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”