Przeglądanie zdjęć

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Przeglądanie zdjęć

Post autor: rysiaty »

Czy dało by radę zrobić przeglądarkę zdjęć?

Wpisuję hasło i wyszukiwarka pokazuje mi wszystkie obrazki z wątków zawierających hasło.
Oraz przeglądanie wszystkich zdjęć z poszczególnych działów forum, z możliwością powiedzmy ograniczenia do jakiegoś przedziału czasowego.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy chodzi o przeglądarkę czy o wyszukiwarkę? Wyszukiwarkę wg nazw plików (załączników)?
Szanse na coś takiego są niewielkie, ale może jest taka możliwość? O co dokładnie chodzi?
Czy chodzi o przeglądarkę wyników wyszukiwania czyli przedstawienie wyników w postaci miniaturek załączników w postach?
rysiaty pisze:Czy dało by radę zrobić ...

przeglądanie wszystkich zdjęć z poszczególnych działów forum, z możliwością powiedzmy ograniczenia do jakiegoś przedziału czasowego.
To rozumiem, popatrzę, ale nie spotkałem się z niczym takim i szanse są minimalne.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: rysiaty »

Jacek Kurzawa pisze:Czy chodzi o przeglądarkę czy o wyszukiwarkę?
jedno lub/i drugie
Jacek Kurzawa pisze:Wyszukiwarkę wg nazw plików (załączników)?
nie według nazw plików, bo nazwy plików niekoniecznie coś znaczą - często to tylko cyfry, lub np. DSC_2345.

Teraz wpisując w wyszukiwarce słowo np. "Macrophya" wyskakuje lista wątków (w tym przypadku 11), w których to słowo zostało użyte i następnie trzeba kliknąć na temat żeby zobaczyć zawartość wątku, którego temat nas zainteresuje.

W każdym jest od jednego do kilkudziesięciu zdjęć (lub nie ma żadnego). Chodzi o to żeby wszystkie zdjęcia z tych 11 wątków pokazały się w postaci miniaturek, ale na tyle dużych żeby było widać co na tych zdjęciach jest (wielkość w Google grafika jest ok). Jeśli jakieś zdjęcie mnie zainteresuje to klikam i wchodzę na wątek, albo nawet w miejsce gdzie to zdjęcie było umieszczone.
Jacek Kurzawa pisze:rysiaty napisał(a):
Czy dało by radę zrobić ...

przeglądanie wszystkich zdjęć z poszczególnych działów forum, z możliwością powiedzmy ograniczenia do jakiegoś przedziału czasowego.

To rozumiem, popatrzę, ale nie spotkałem się z niczym takim i szanse są minimalne.
No bo fora służą do wymiany poglądów, a tu się jeszcze dodatkowo oznacza okazy. Obrazy niosą bardzo dużo informacji, którą się błyskawicznie przegląda w przeciwieństwie do tekstu.
Myślę, że to by pomogło poradzeniu sobie samemu z oznaczeniami. Jeśli jakiegoś "robaczka" znalazłem w domu to jest duża szansa, że ktoś inny już o takiego pytał w dziale "Domowe robaczki". Przeglądniecie kilkuset zdjęć z tego działu zajmuje pewnie tyle czasu co przejrzenie 10 wątków.

Forum jest na tyle obszerne, że pewnie większość pospolitych gatunków, ktoś już kiedyś pokazywał. Tylko jak mamy "coś" co chcemy nazwać, to zwykła wyszukiwarka nie pomoże bo trzeba już znać przynajmniej nazwę rodzajową.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: Radek W. »

Witam,

nie ukrywam, że pomysł dobry i sam myślałem kiedyś właśnie o tym, że byłoby dobrze gdyby taka opcja była.
Tak sobie myślę, że nawet gdyby ona powstała to byłby problem z wyszukiwaniem przez nią ponieważ znaczna część zdjęcia z tego co zauważyłem jest nazywana "fot. 1", albo tak np aparat nazwał "DSC 1234", a przeglądarka już tego nie wyrzuci jako "trafienie", więc trzeba by zmienić także zasady dodawania zdjęć, aby je odpowiednio nazywać.
Chyba, że się mylę i można na to jakoś zaradzić np. zrobić to właśnie wg. tematów jak napisano powyżej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:Teraz wpisując w wyszukiwarce słowo np. "Macrophya" wyskakuje lista wątków (w tym przypadku 11), w których to słowo zostało użyte i następnie trzeba kliknąć na temat żeby zobaczyć zawartość wątku, którego temat nas zainteresuje.

W każdym jest od jednego do kilkudziesięciu zdjęć (lub nie ma żadnego). Chodzi o to żeby wszystkie zdjęcia z tych 11 wątków pokazały się w postaci miniaturek, ale na tyle dużych żeby było widać co na tych zdjęciach jest (wielkość w Google grafika jest ok). Jeśli jakieś zdjęcie mnie zainteresuje to klikam i wchodzę na wątek, albo nawet w miejsce gdzie to zdjęcie było umieszczone.
...to chyba jest niemożliwe na naszym forum ... chyba wiem o co ci chodzi ,ale takie rzeczy widziałem tylko na włoskim forum i też nie we wszystkich rodzinach ....Tam jest to o tyle prostsze do zorganizowania ,że jeden wątek to jeden gatunek-nic więcej...i w przypadku np.stonek kazde oznaczone /zweryfikowane zdjęcie trafia do bazy.....baza ma jakiś tam symbol przy tytule topiku i klikając na ten symbol "wyskakują" wszystkie rekordy danego gatunku-czyli fotki/miniaturki ozaczonych okazów...ale tak jak mówię, tam jest jeden okaz- na temat....tutaj, w wątku ,może być i 100 gatunkow ;-)
:papa:
Rafał
tak wygląda karta gatunku :arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... ield_id=55
a na stronie to ten drugi znaczek za symbolem załącznika... :arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... .php?f=146
Tam gdzie nie ma drugiego znaczka -owad jest spoza Włoch...albo Włoszech...? :rotfl:
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: rysiaty »

Radek W. pisze:trzeba by zmienić także zasady dodawania zdjęć, aby je odpowiednio nazywać
Myślę że nakładanie tak szczegółowych zasad nie wypali, ciężko egzekwować podstawowe, jak choćby nie linkowanie zdjęć tylko ja wrzucanie na forum, czy podawanie miejsca i daty obserwacji. Tak jak pisałem chodziło mi o zestawienie obok siebie w bloku wszystkich fotek z wątków, w którym wyszukiwane słowo zostało użyte. Zresztą chodzi o przeszukiwanie bogatych zasobów ikonograficznych forum gromadzonych wiele lat więc wprowadzenie teraz zasad nie pomoże.
Rafał Celadyn pisze:w przypadku np.stonek kazde oznaczone /zweryfikowane zdjęcie trafia do bazy.....baza ma jakiś tam symbol przy tytule topiku i klikając na ten symbol "wyskakują"  wszystkie rekordy danego gatunku-czyli fotki/miniaturki ozaczonych okazów...
to to już wyższa szkoła jazdy :szok: też fajnie by było, ale to kupa dodatkowej pracy i nie do końca o to mi chodziło :lol: Chodzi mi o dodatkową możliwość przeszukiwania forum - jego ilustrowanej części. Ja jestem wzrokowcem i dosyć szybko wyłapuje co mnie interesuje jak mam coś zestawione obok siebie
jak chociażby tu jest:
http://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearc ... culionidae
:papa:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze: Chodzi mi o dodatkową możliwość przeszukiwania forum - jego ilustrowanej części. Ja jestem wzrokowcem i dosyć szybko wyłapuje co mnie interesuje jak mam coś zestawione obok siebie
jak chociażby tu jest:
http://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearc ... culionidae
...czyli chodzi ci o indeks załaczników w formie ikonek, z możliwością sortowania wg.czegoś tam ...;-)
:papa:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na razie tak przyglądam się, trochę poszukałem w dodatkach do phpBB3 i nic podobnego nie znalazłem.
Poruszyliście 2 sprawy: zasady nazywania zdjęć i stworzenie galerii przez moderatorów. Zasady warto opisać, ale trudno będzie wyegzekwować; nie da się choćby dlatego, że ktoś może załączyć fotkę pod inną nazwą, która zostanie zweryfikowana przez oznaczenie na Forum. Pozostaje więc tworzenie galerii przez moderatorów. Nawet jeśli udałoby mi się zainstalować Galerię zdjęć, to praca nad jej wypełnieniem fotkami byłaby pracą, która musiałaby być systematyczna i prowadzona prze wiele osób. Warte przemyslenia o ile uda się jakąś galerię stworzyć. Jest jakaś szansa po zainstalowaniu ostatniej wersji phpBB3. Ale tu musi być kolejność, na razie tego nie robię, bo muszę wygospodarować czas.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Możliwość wyszukiwania zdjęć z wątków z określonym słowem lub w wątkach określonego użytkownika jest dobrym pomysłem. Czesem bywa tak, że ktoś napisze "zdjęcie tego okazu prezentowałem wcześniej" i znaleźć tego nie można inaczej jak przeglądanie, często, setek postów. Ja kilka takich poszukiwań porzuciłem z powyższych powodów.
Oczywiście nic nie poradzimy na to, że nasze forum takiej opcji nie ma dlatego, że programiści tego nie oprogramowali. Cóż, może kiedyś...
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Przeglądanie zdjęć

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:...czyli chodzi ci o indeks załaczników w formie ikonek, z możliwością sortowania wg.czegoś tam ...
:okok: dokładnie, tylko te ikonki muszą być dość spore :read:
Grzegorz Banasiak pisze:Ja kilka takich poszukiwań porzuciłem z powyższych powodów.
Mi jak wyszukiwarka wyrzuca powyżej 20 wątków (nie postów), też często się zniechęcam z przeglądaniem ich :wlosy:
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”