Baza Adresowa na entomo.pl

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Baza Adresowa na entomo.pl

Post autor: Jacek Kurzawa »

Geneza bazy adresowej na entomo.pl jest inna.
W 1994 ukazał się Wykaz Lepidopterologów Polski na potrzeby Atlasu Rozmieszczenia Motyli Polski J.Buszko. Niemal równocześnie za sprawą Jacka Kalisiaka przy okazji organizowania Jubileuszowego zjazdu PTE w Spale (1997) powstał spis członków PTE (o ile dobrze pamiętam). Pod koniec lat 90-tych, gdy caly internet byl jeszcze w powijakach te listy przerobiłem na html. Zgoda na upublicznianie danych adresowych w sposób oczywisty była. Strona entomo.pl powstała w 2001 i od razu wtedy pojawił się spis adresów w formie niemal niezmienionej do dziś (gdy chodzi o szatę graficzną). Przez te 9 lat o systematycznie odbieram maile wysyłane za pomocą starego formularza z informacjami o zmianie/aktualizacji danych adresowych. Zdarzało się też usunięcie danych na prośbę zainteresowanego, co natychmiast czyniłem.

W międzyczasie pojawiła sie np lista członków Oddziału ŚTE (Adama Larysza), której nie ściągnąłem i nie połączyłem uważając właśnie na ten element zgody osób na udostępnienie ich danych adresowych. Tak samo ma się sprawa z SEKOL - kopiowania adresów nie planuję.... :-) Ale jeśli ktoś chcialby uaktualnić swój adres to nie ma żadnego problemu, proszę pisać!

Jeśli ktoś uzna za potrzebne aktualizację swoich danych na stronach:
https://entomo.pl/adresy/listofpolishentomologists.htm
to proszę o maila a ja z pewnością wykonam wszelkie zmiany (aktualizacja, dopisanie, usunięcie).

Lista została stworzona w celu ułatwienia komunikacji miedzy entomologami (jak całe Forum).
Tak więc dzisiejsza postać list adresowych na entomo.pl to wynik 9 lat uaktualnień drogą mailową list adresowych wydanych w formie zeszytów. Jest to praca o którą nikt mnie nie prosił (jak i o zakładanie forum i wszelką działalność internetową) ale robię to z przekonaniem, że jest to potrzebne i nie godzi to w żaden sposób w niczyje interesy. Na wszelkie maile zawsze odpowiadam i jestem gotów usunąć każdy adres, telefon bądź mail w celu zachowania prywatności osób tam wymienionych.

W sprawie zamiany @ na [at] - zastanawiałem się nad tym, o ile roboty nie robią tego i tak. Generalnie z tego co widzę, nikt nie skarży się na spam a moje konto jk@entomo.pl wymieniane wielokrotnie w różnych miejscach nie stanowi jakiegoś celu spamerskiego. Wydaje mi się, ze czasy kiedy konta mailowe były atakowane spamem już minęly, dzisiaj są znacznie lepsze metody ataków i robienia biznesu w sieci. Ponadto serwery mają achronę antyspamową i spam mailowy nie rozpowszechnia się tak jak kiedyś. Ale temat jest wart realizacji tak czy inaczej :-)

Przy okazji napisze też, że 3 lata temu zbudowałem nową stronę z bazą adresową opartą na sql, formularzach i możliwości uaktualnienia swoich (!) danych ale wyjazd do Anglii pokrzyżował mi plany. Potem zmiana serwera....
To jest i w każdej chwili mogę to wcielić w życie.

Baza uaktualniłaby się sama poprzez dodawanie wpisów online (automat), mielibyśmy dobrą bazę adresową.... Tyle, że dzisiaj nie ma juz takiej potrzeby, jak mi się zdaje, i możemy doskonale kontaktować się choćby za pomocą Forum. W razie czego zawsze można zadzwonić do "kolegi kolegi" i dopytać o namiary.
Tak więc na razie, póki nie ma sygnałów i pomysłów, pozostawiłem tą bazę adresową w formie z 2001 roku plus uaktualnienia online.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Mam wrażenie, że w kwestii ochrony danych osobowych i zabezpieczeń choćby przed spamem popadamy momentami w lekką paranoję...
Podpisuję się w pełni pod tym co napisał Jacek, nie dajmy się zwariować ;)
Jestem w pełni dyspozycyjny i dokonam bardzo szybko wszystkich koniecznych zmian, zgodnie z wolą członków SEKOL.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

lista członków Oddziału ŚTE (Adama Larysza)
Listę tą utworzono na podstawie osobiście przekazywanych przez członków ŚTE danych, i na formularzu trzeba było podpisać zgodę na udostępnienie i przetwarzanie tych danych, więc nie widzę żadnego ryzyka w jej powielaniu (szczegóły zapewne zna i Adam, i Roland Dobosz).
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Tak jak napisał Antek - w deklaracji przystąpienia do ŚTE znajduje się klauzula o zgodę na przetwarzanie danych osobowych i ci którzy ją podpisali mogą znaleźć się na liście członków ŚTE na stronie internetowej. Jest to zgoda na przetwarzanie swoich danych przez Zarząd ŚTE, nie wiem jak wygląda możliwość kopiowania tej listy, o to trzeba pytać prawników :razz:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Baza Adresowa na entomo.pl

Post autor: admin »

Baza adresowa entomologów Polski budowana latami na entomo.pl została usunięta. W czasach RODO takie rzeczy mogą przysporzyć niemałych problemów, więc zdecydowałem się na ten krok. Czasy zresztą zmieniły się dość mocno i skontaktować się z kimkolwiek jest o wiele łatwiej niż te 10-15 lat temu, więc ta baza nie jest już tak potrzebna jak kiedyś.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Baza Adresowa na entomo.pl

Post autor: Brachytron »

To prawda, aczkolwiek RODO z czasem okrzepnie 8)
Zablokowany

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”