Dinoptera collaris - larwa z gałązki jabłoni

Stadia przedimaginalne chrząszczy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Dinoptera collaris - larwa z gałązki jabłoni

Post autor: Jacek Kurzawa »

W cienkich gałązkach gruszy [edit: jabłoni!] z okolic Tomaszowa Maz. żerowały jako gatunki towarzyszące: Pogonocherus hispidus, Tetrops sp., M.umbellatarum.

Na dnie hodowlarki znalazlem tako o to żywą larwę, długość 14-15 mm, więc całkiem spora. Jest właściwie bardziej szara niż biała, ma długie nogi, spłaszczona i dośc sprawnie, żwawo porusza się. I zagadka - co to jest?

Odpowiedź znam, ale przyznam, ze larwa zasługuje na pokazanie, gdyż larwa tego gatunku jest mało znana.
Załączniki
larva galazka 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.12 KiB)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Larwa z gałązki gruszy

Post autor: Marek Miłkowski »

Trochę mylne może być, to, że larwa pochodzi z gałęzi. Raczej z gałęzi leżących na ziemi, jeśli jest inaczej to dziwne byłoby to...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwa z gałązki gruszy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Miłkowski pisze:Trochę mylne może być, to, że larwa pochodzi z gałęzi. Raczej z gałęzi leżących na ziemi, jeśli jest inaczej to dziwne byłoby to...
Nie, nie z ziemi. Gałązki ciąłem z drzewa pod kątem Tetropsa. Są to końcówki, ostatnie 15- 20 cm. Po napisaniu postu w pudle znalazłem drugą larwę, tak że jest ich więcej.

PS. Po rozmowie - trafiony :okok:
Gałązek z ziemi nie zbierałem 100%, ale pobiorę próbkę gałązek z ziemi (o ile bedą) i założę nastepną, odrębną hodowlę (wszystko trzymam w oddzielnych hodowlarkach).
I oczywsicie zbiorę jeszcze kolejne gałązki z korony drzewa, aby zwiekszyć szansę na pozyskanie kolejnych larw celem potwierdzenia wystepowania gatunku w koronie. Szanse na zebranie są jednak małe 8)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Larwa z gałązki gruszy

Post autor: Marek Miłkowski »

Niby piszą, że larwy żyją w obumierających gałęziach...Mimo, że gatunek dosyć pospolity to, zgodzę się - larwa nie za często spotykana.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwa z gałązki jabłoni

Post autor: Jacek Kurzawa »

Muszę sprostować jedną informację. Dzisiaj przyjrzalem się dwóm drzewom stojącym obok siebie i jedno to jest grusza a druga to jabłoń.
Na zdjęciu: po lewej grusza (Pyrus), po prawej jabłoń (Malus). Gałązki pobieralem z jabłoni. Jest to stara przymierająca jabłonka z dużą ilością martwych gałezi. Pod nią brak jakichkolwiek leżących gałązek. Podloże to zielona trawka. obok są mokre łąki i suchy piaszczysty las. Są tam swieżo wbite paliki geodezyjne, więc ktoś tam będzie coś robił. Czy jabłonka to przetrwa... pożyjemy zobaczymy.

Kolejna porcja gałęzi pobrana. Larwa idzie do alkoholu, na fotografiach będzie ładniejsza niż w postaci imago :ja wiem: Zdjęcia tego gatunku w postaci larwy są niezmiernie rzadkie jak również spotkania z nią w terenie.

Już dwie osoby rozpoznały ten gatunek po larwie (Marek Miłkowski i Jerzy Gutowski). Jest okazja dołączyć do grona zwycięzcow tej dość niecodziennej zagadki, oczywscie w formie zabawy. Ma ona oczywiscie charakter edukacyjny, na przyszlość będzie to pomoc naukowa ;-) (idąc za wzorem galerii larw Pawła Jałoszyńskiego, ktora jest wielką wartoscią tego Forum https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=109&t=17423

Taka refleksja. Ten przykład pokazuje, jak uważnym trzeba być w terenie, dwa drzewa obok siebie, ale gałezie należy pobierać z każdego z osobna i hodowlę prowadzić oddzielnie!
Przypomina się dyskusja z gruzji, gdzie rozprawialiśmy wieczorami, dlaczego w terenie z każdej terenowej probki robię oddzielną próbkę zamiast wpisac jedną date i jedną miejscowość. W pewnych sytuacjach należałoby pofotografować obiekty na ktorych zbieramy, np. przechodzimy na przyległą łaczkę... i zmiana probówki. Zmieniamy oddział... zmiana probowki, notatka.
Załączniki
IMG_8575 - Copy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (434.29 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Larwa z gałązki jabłoni

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czas już podać odpowiedź.
To jest larwa Dinoptera collaris (Cerambycidae). Szara larwa w tej rodzinie (!) - wyjątkowa, charakterystyczna i niezwykła.

Obserwacja żywej larwy pozwoliła mi zobaczyć akrobacje w jej wykonaniu, jakich nigdy wcześniej nie obserwowałem w tej rodzinie! Larwa z łatwością chodzi po korze, po ... dolnej stronie gałązki, która jest pochylona pod kątem 45 stopni! Porusza się po gałęzi niczym larwa motyla. Okrąża gałązkę, wciska się pod korę, nie spada. :roll: :szok:

Dziwne, że tak pospolity gatunek (lokalnie na kwiatach), a tak mało znany, tak rzadko zbierany w postaci larw.
Jacek Kurzawa pisze:.... zbiorę jeszcze kolejne gałązki z korony drzewa..... Szanse na zebranie są jednak małe  8)
Są kolejne larwy w gałeziach dzięki czemu mam okazję przyjrxeć się dokaldnie gałązkom, żerowiskom i całej historii życia tego dość enigmatycznego gatunku.

Krótki fragmencik filmu na wrzuciłem YT https://youtu.be/O2oeD8fUVUk i na FB.
Załączniki
Dinoptera collaris .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (466.14 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy”