Megatoma undata - ile wylinek?

Stadia przedimaginalne chrząszczy
Awatar użytkownika
wilma
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2018, 10:44
Gender: women

Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: wilma »

W rurkach zajętych przez murarkę znalazłam w styczniu / lutym 2019 kudłate larwy różnej wielkości.
Znalazłam również dorosłe Megatoma undata, więc mądrzy ludzie podpowiedzieli mi, żeby larwy podhodować i zobaczyć, co się wylęgnie.
Larwy jedzą, rosną i zrzucają skórki. Najmniejsza znaleziona wylinka ma 1,5 mm (bez ogonka), największa - 12 mm.
Zakładając, że to larwy M. undata, ilu wylinek mogę się spodziewać? Doczekam się tej wiosny dorosłego?
Załączniki
DSC00743_small.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.28 KiB)
IMG_20190129_094023.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (203.18 KiB)
IMG_20190217_103910.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (234.01 KiB)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: Marek Miłkowski »

Hodowałem skórnikowate i rzeczywiście wylinek larwalnych może być sporo. Ostatnio np., zanim wyszedł dorosły Anthrenus larwa liniała 7 razy.
Awatar użytkownika
wilma
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2018, 10:44
Gender: women

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: wilma »

A ja zaliczyłam dopiero po dwie wylinki, ale u tych dużych, więc może jestem bliższa celu, chyba że mają do zaliczenia czterdzieści :-). U mnie linieją co 25-27 dni. A jak było z twoimi?
Pozdrawiam
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: Marek Miłkowski »

Larwa tego, o którym wspomniałem była znaleziona w październiku 2017r., a imago ukazało się w połowie marca br. Nie notowałem długości okresów od linienia do linienia. Prowadzisz bardziej wnikliwe badania:-)

Pozdrawiam
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: AJW »

À propos stadiów larwalnych.
Ostatnio ukazała się taka monografia dr. Marcina Kadeja: Contribution to the immature stages of Dermestidae
with special emphasis to larval morphology of the genus Anthrenus GEOFFROY, 1762
(Megatominae: Anthrenini) Poznań 2018 (http://pte.au.poznan.pl/PEM/pem.htm).

No i jest dostępna Fauna Polski (t4) prof. Macieja Mroczkowskiego: http://rcin.org.pl/Content/40486/WA058_ ... ski-t4.pdf
Awatar użytkownika
wilma
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2018, 10:44
Gender: women

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: wilma »

Czytałam M. Mroczkowskiego do momentu, kiedy stwierdził, że wylinek może być od 5 do 40 i wtedy zwątpiłam, i założyłam ten wątek :-).
Tekstu M. Kadeja nie znam, niestety. Dziękuję za podpowiedź.
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: Markus »

Niestety, M.Mroczkowski ma rację. Skórnikowate odżywiające się suchymi truchełkami, zwłaszcza w niższych temperaturach, mogą mieć bardzo liczne wylinki. Nie wiem, czy ktokolwiek badał to zjawisko u rodzaju Megatoma.

Pozdrawiam.
Markus
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: Justyna »

Hodowałam kiedyś skórniki z gniazd murarek, nie liczyłam wylinek (nie mówiąc o tym, że nie potrafiłabym stwierdzić, po ilu były, zanim je złapałam) i nie prowadziłam żadnych notatek, ale przepoczwarczyły się, zanim zdążyłam zwątpić :D Swoją drogą, pamiętam że jakoś zaskoczył mnie wygląd tego ostatniego stadium, nie wiem jak sobie wyobrażałam przepoczwarczenie, ale serio myślałam, że larwie coś się stało i umarła ;) Na szczęście dałam jej szansę, i koniec końców dochowałam się dorosłych chrząszczyków.
Awatar użytkownika
wilma
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2018, 10:44
Gender: women

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: wilma »

Markus pisze: Skórnikowate odżywiające się suchymi truchełkami, zwłaszcza w niższych temperaturach, mogą mieć bardzo liczne wylinki. Nie wiem, czy ktokolwiek badał to zjawisko u rodzaju Megatoma.
Moje dostały do jedzenia różności, ale najbardziej obżerają się pyłkiem z nektarem (pozostałość po murarkach) i truchłami pszczół.
Awatar użytkownika
wilma
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2018, 10:44
Gender: women

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: wilma »

Justyna pisze: Swoją drogą, pamiętam że jakoś zaskoczył mnie wygląd tego ostatniego stadium
Możesz powiedzieć coś bliżej na temat tego ostatniego stadium?
U mnie larwa przed wylinką jakby martwieje, prawie się nie rusza. A sam proces wylinki jest dosyć szybki, mam nawet film, ale kiepskiej jakości.
Trzymałaś je w cieple? W ciemności czy w świetle?
Pozdrawiam,
wilma
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: Justyna »

wilma pisze: Możesz powiedzieć coś bliżej na temat tego ostatniego stadium?
U mnie larwa przed wylinką jakby martwieje, prawie się nie rusza. A sam proces wylinki jest dosyć szybki, mam nawet film, ale kiepskiej jakości.
Trzymałaś je w cieple? W ciemności czy w świetle?
Pozdrawiam,
wilma
Tak, przestała się ruszać, a zaskoczyło mnie, że dorosły chrząszcz zaczął się "robić" wewnątrz tego larwalnego oskórka, ja się spodziewałam, no nie wiem, że wylinieje do takiej klasycznej poczwarki i dopiero potem będzie się robił dorosły, a tu nic takiego. Larwa, larwa, potem larwa jakoś dziwnie pęczniejąca i wreszcie z larwy wynurza się chrząszczyk. Szczegółów już nie pamiętam, może ktoś dysponuje zdjęciami z takiego przeobrażenia :)
W hodowli wygód im żadnych specjalnych nie zapewniłam, trzymałam je w pokoju w moczówce. I karmiłam też pyłkiem i martwymi pszczołami. Mam wrażenie, że one są takie raczej niezniszczalne ;)
Awatar użytkownika
wilma
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2018, 10:44
Gender: women

Re: Megatoma undata - ile wylinek?

Post autor: wilma »

Wielkie dzięki, będę wyglądać, czy moje Kudłacze zwiększą w pasie objętość:-) . To ważna informacja, wiem, czego się spodziewać.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy”