pasożyt larwy mecynorrhina torquata ugandensis

Hodowla owadów
Rakieta
Posty: 2
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2021, 18:15
Gender: women
UTM: Kraków

pasożyt larwy mecynorrhina torquata ugandensis

Post autor: Rakieta »

Od ponad miesiąca posiadam dwie larwy L3 mecynorrhina torquata ugandensis samca i samicę. Dziś zauważyłam jajka złożone bezpośrednio na jednej z nich w zagięciach ciała. Usunęłam je miękką szczoteczką, jednak nie wszystkie, bo pędrak dzielnie się bronił. Zależy mi na identyfikacji, co to jest? Przypuszczam, że mogą to być jajka roztoczy. Zauważyłam sporo dwa dni wcześniej na odżywce białkowej (pokruszona kocia karma) i usunęłam niezjedzoną karmę wraz z większością roztoczy. Co dziwne, dziś w pojemniku z larwą już ich nie było ale na pędraku były za to te jajeczka - stąd mój wniosek, że to pewnie one. Mimo, że roztocza nie łaziły po substracie postanowiłam zrobić na nie prowizoryczną pułapkę wypełnioną karmą, której zdj załączam.

Kolejną wątpliwość wzbudzają małe "glisty", których jest mnóstwo w substracie, których zdj też załączę. Mam wrażenie, że to niegroźne dżdżownice ale jeśli się mylę proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Chcę również zapytać o sposoby przygotowywania substratu. Czytałam o przeróżnych technikach takich jak wyparzanie, wypiekanie w piekarniku, mrożenie (które swoją drogą jest podobno bez sensu chyba, że mrozimy poniżej -40 stopni). Przy kupnie larw dowiedziałam się od sprzedającego, że najlepszym sposobem będzie szczelne zamknięcie worka i przetrzymanie dwa dni na upale, żeby wszystko co ma paść padło, ale oszczędziło grzyba. Miałam wątpliwości co do sposobu pewna, że zawartość zapleśnieje i co dziwne worek, który zostawiłam otwarty po przetrzymaniu na słońcu zapleśniał, a zamknięty jest wolny od pleśni.

Niestety przez konieczność zmniejszania zdjęć nie widać idealnie, ale mam nadzieje, że są wystarczająco wyraźne.

Zastanawia mnie również jaki jest najlepszy sposób na przetrzymywanie nieużywanego substratu - suszenie i zwilżanie bezpośrednio przed zamieszkaniem w nim larw czy może inne sposoby, których nie znam?
Załączniki
zdj z palcami dla skali
zdj z palcami dla skali
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.04 KiB)
img_20210516033812_2pędrak_zmniejszamy_pl.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.35 KiB)
img_20210516033931_3pędrak_zmniejszamy_pl.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (35.26 KiB)
prowizoryczna pułapka na roztocza z karmą w środku
prowizoryczna pułapka na roztocza z karmą w środku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.66 KiB)
Ostatnio zmieniony sobota, 15 maja 2021, 21:45 przez Rakieta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: pasożyt larwy mecynorrhina torquata ugandensis

Post autor: Aneta »

Primo, wygląda na to, że nie weszły Ci zdjęcia (mogą mieć max 400 KB i format najlepiej jpg).
Sekundo, to nie jest forum stricte terrarystyczne. Pomożemy Ci w miarę możliwości z identyfikacją, ale z typowo terrarystycznymi pytaniami IMO lepiej udać się na przykład tam:
https://www.terrarium.pl/forum/38-owady/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”