Synchroniczne przeobrażenie chrząszczy

Hodowla owadów
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Synchroniczne przeobrażenie chrząszczy

Post autor: Hatteria »

Witam
Przeczytałam gdzieś ostatnio, że u niektórych chrząszczy występuje coś takiego jak synchroniczne przeobrażanie się. Jeśli trzyma się stadia L3 razem, to często nawet u gatunków, gdzie samice przepoczwarzają się o wiele wcześniej od samców, większość przeobraża się razem. Nie wiem, czy tutaj chodzi o czas budowy kokolitu, czy o wyjście z niego. Jest to spowodowane prawdopodobnie jakimiś hormonami. Chciałam się dowiedzieć więcej na ten temat, ponieważ nie znalazłam zbyt wiele informacji. Moim zdaniem jest to ciekawe zagadnienie, zwłaszcza, gdy ma się tylko kilka larw i chce się zgrać parkę. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. U jakich chrząszczy to występuje?
2. Jeśli będzie się trzymać larwy w 1 pojemniku przedzielonym siatką, żeby zmniejszyć ryzyko kanibalizmu, to czy synchronizacja też zajdzie?
3. Czy ma to wpływ na wielkość imago? Czy samce, które zazwyczaj żerują dłużej, żeby urosnąć do odpowiednich rozmiarów, będą wtedy mniejsze, bo dopasują się do innych?
4. Czy jeśli któraś płeć jest i tak opóźniona w wyjściu z poczwarki, i nie chcemy ryzykować, że zanim wyjdzie, to już nie będziemy mieli dla niej partnera, to można chrząszcza trzymać w niskiej temperaturze przez jakiś czas? W przypadku egzotycznych gatunków jakie są najlepsze warunki, żeby nie zaszkodzić imago?

I ostatnie pytanie nie związanie z tematem, ale nie będę zakładać nowego wątku. Czy dodając do ściółki mąkę i drożdże możemy od razu podać ją larwom? Czy należy czekać aż skończy się fermentacja drożdży?
Awatar użytkownika
Askari
Posty: 96
Rejestracja: sobota, 18 września 2010, 18:34

Re: Synchroniczne przeobrażenie chrząszczy

Post autor: Askari »

Co do ściółki, to należy odczekac nawet kilka tygodni az skończy się proces fermentacji inaczej larwy nie będą jadły półproduktu :)
Awatar użytkownika
Askari
Posty: 96
Rejestracja: sobota, 18 września 2010, 18:34

Re: Synchroniczne przeobrażenie chrząszczy

Post autor: Askari »

Odnośnie synchronicznego przepoczwarczania to zauważyłem u gatunków które hodowałem jedynie u X. gideon równomierny wzrost larw jak i przeobrażenie z poślizgiem do kilku dni, hoduje również kilka innych gat. np. Mecynorrhina torquata ugandensis, Chalcosoma caucasus czy Chelorrhina polyphemus confluens wszystkie hodowane od L1 i różnice we wzroście są bardzo duże co za tym idzie również przepoczwarczenie następuje w innym czasie. Być może umieszczenie larw L3 tuż przed przepoczwarczeniem doprowadzi do synchronizacji, kanibalizmu raczej bym się nie obawiał jeżeli jest wystarczajaca ilośc pozywienia.
Rakieta
Posty: 2
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2021, 18:15
Gender: women
UTM: Kraków

Re: Synchroniczne przeobrażenie chrząszczy

Post autor: Rakieta »

I ostatnie pytanie nie związanie z tematem, ale nie będę zakładać nowego wątku. Czy dodając do ściółki mąkę i drożdże możemy od razu podać ją larwom? Czy należy czekać aż skończy się fermentacja drożdży?

Jestem świeżakiem w temacie hodowli chrząszczy. Pierwsze słyszę o tego typu zabiegach. Czy jest Pan/Pani w stanie wytłumaczyć mi po co drożdże w substracie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”